ONZ potępiło Amerykę za Kubę

 
Ameryikanska blokada Kuby trwa ponad 40 latsxc.hu

Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecydowaną większością głosów (167 do 3) potępiło w środę amerykańską blokadę handlową Kuby, utrzymywaną od 1962 roku, i wezwało Waszyngton do jej zniesienia. To już 18 tego typu głosowanie w ciągu ostatnich 18 lat - wszystkie zakończyły się wezwaniem do zniesienia sankcji.

Ze 192 krajów wchodzących w skład ONZ za rezolucją głosowało 187 państw, przeciwko - trzy (USA, Izrael i Palau), a dwa wstrzymały się od głosu (Wyspy Marshalla i Mikronezja).

Zgromadzenie Ogólne ONZ już po raz osiemnasty z rzędu poparło rezolucję domagającą się zniesienia embarga wobec Kuby, ale była to pierwsza rezolucja w tej sprawie, odkąd prezydenturę USA objął Barack Obama. Tym razem dokument przedstawił kubański minister spraw zagranicznych Bruno Rodriguez.

Kuba jest poddana amerykańskiemu embargu od początku lat 60. XX wieku. Łagodniejsze sankcje z 1960 roku zostały zaostrzone w roku 1962.

Hiszpanie za dialogiem

Tego samego dnia szef dyplomacji hiszpańskiej Miguel Angel Moratinos występując w Kongresie Deputowanych (niższa izba hiszpańskiego parlamentu) bronił swej polityki kontynuowania dialogu z Kubą. Podkreślił, że ma ona poparcie Unii Europejskiej, której przewodnictwo obejmują Hiszpanie z nowym rokiem. Moratinos powołał się także na "poparcie Ameryki Łacińskiej i Watykanu" dla europejskiej polityki otwarcia wobec Kuby.

Hiszpański minister spraw zagranicznych odpowiedział w parlamencie na list, w którym 37 kubańskich opozycjonistów (31 jego sygnatariuszy przebywa w więzieniu) krytykuje go za to, że w czasie wizyty w Hawanie w ubiegłym tygodniu nie spotkał się z ich przedstawicielami. Moratinos zapewnił, że "nie są pozostawieni samym sobie", a rząd hiszpańskich socjalistów ma dla nich "ogromny szacunek".

Moratinos wypowiedział się również na temat sytuacji więźniów politycznych na Kubie. Jego zdaniem sytuacja w tej dziedzinie poprawia się. Liczba więźniów zmalała z 300 do około 200. Po mojej rozmowie z prezydentem Raulem Castro, dotyczącej m.in. tej kwestii otrzymałem w związku ze zwolnieniami z więzień podziękowania od niektórych środowisk - powiedział Moratinos.

Zmiany w stosunku do Kuby

We wtorek Moratinos brał udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej w Luksemburgu. Wskazywał tam na zmianę zachodzącą na świecie, jeśli chodzi o stosunek do Kuby. Wyraża się ona m.in. w tym, że w otwarciu wobec Kuby uczestniczą także te kraje Ameryki Łacińskiej, które jeszcze kilka lat temu nie miały stosunków dyplomatycznych z Hawaną.

Moratinos przypomniał także, iż wizyty w Hawanie złożyło w tym roku ponad pięćdziesięciu szefów państw. "Nie należy forsować wydarzeń" - podkreślił w Luksemburgu szef hiszpańskiej dyplomacji, dodając: "Należy z bliska przyglądać się procesom zmian zachodzącym na wyspie".

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu