Zamiast kiszonki heroina

 
Zamiast kiszonki była heroinaWikipedia

Z wyglądu zwykłe plastykowe naczynia z kiszoną kapustą, ale w środku zamiast pożywnego przetworu ponad 50 kilogramów heroiny. Fałszywa kiszona kapusta znalazła się w rękach bułgarskiej policji.

Przejęta w Płowdiwie heroina jest wysokiej jakości. Jej wartość policja oceniła na 4,5 mln lewów (2,25 mln euro). Według policji przemycony z Turcji narkotyk był magazynowany tymczasowo w Bułgarii, skąd miał trafić na rynki zachodnioeuropejskie.

Czternastoosobowy gang zajmujący się przemytem i handlem narkotykami działał w kraju i za granicą. Aresztowano ośmiu jego członków, a sześciu jest poszukiwanych.

Przemytnicze gangi płowdiwskie są znane ze swojej pomysłowości. Kilka lat temu w okolicach Płowdiwu policja przejęła kilkaset kilogramów kokainy wymieszanej z mączką ziemniaczaną.

Heroina idzie przez Bułgarię

W opublikowanym w ubiegłym tygodniu raporcie Europolu napisano, że gangi tureckie i bułgarskie odgrywają kluczową rolę w przemycie heroiny z Afganistanu do Europy Zachodniej.

Przemyt idzie tzw. bałkańskim szlakiem narkotykowym i jest realizowany przez gangi tureckie we współpracy z bułgarskimi.

Narkotyki w obie strony

Z drugiej strony bułgarskie i serbskie gangi odgrywają kluczową rolę w przemycie syntetycznych narkotyków w kierunku wschodnim, do państw Bliskiego Wschodu - napisano w raporcie.

Także przebywający w Bułgarii obywatele Nigerii, utrzymujący kontakty z rodakami we Włoszech, dostarczają przez Bułgarię kokainę na włoski rynek.

Europol ocenił też jako "centralną dla Europy" rolę Bułgarii na rynku fałszywych euro i kart bankowych.

Bałtowie, Hiszpanie, Włosi...

W analizie Europę podzielono na 5 ośrodków przestępczych - północno-zachodni z centrum w Holandii, północno-wschodni, w którym centralna rola przypada państwom bałtyckim, południowo-zachodni (Hiszpania), południowy (Włochy) oraz południowo-wschodni, przez który przechodzi przemyt z Azji.

Szersze otwarcie gospodarki europejskiej i jej liberalizacja, wzrost aktywności tanich linii lotniczych, a także niskie koszty pracy w takich krajach jak Chiny są czynnikami sprzyjającymi szybkiemu rozwojowi przemytu i "przestępczej gospodarki" nawet w dobie kryzysu gospodarczego - napisano w analizie.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia