Pentagon: baza w Polsce, radar na Kaukaz

- Zdecydowaliśmy się wprowadzić nowy system obrony przeciwrakietowej w Europie północnej i południowej. Zaczynamy rozmowy w sprawie umieszczenia baz systemu SM-3 w Polsce i Czechach - powiedział sekretarz obrony USA Robert Gates na konferencji prasowej. Zapowiedziany wcześniej przez prezydenta Baracka Obamę system polegać ma na mobilnych instalacjach przeciwrakietowych oraz, w późniejszej fazie jego wprowadzania, lądowych bazach wyposażonych w system SM-3.

Obama: nowy system we współpracy z Rosją

Jest głos Baracka Obamy w sprawie rezygnacji USA z budowy tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach. Amerykański prezydent zapowiedział nowe podejście do obrony przeciwrakietowej w Europie. W swoim nowym planie Stany Zjednoczone zakładają współpracę z Rosją.

Nowa tarcza w Izraelu?

Rezygnacja z tarczy antyrakietowej w Polsce i na terenie Czech pokazuje, że Barack Obama prowadzi ostrożniejszą politykę zagraniczną niż jego poprzednik - pisze BBC. Jednocześnie pojawiły się spekulacje - co zamiast tarczy? A może tarcza jednak powstanie, tylko trochę inna i nie w Europie, a w Izraelu?

Pentagon: Rosja nie ma tu nic do rzeczy

Zmiana frontów: między Rosją a Stanami Zjednoczonymi ws. tarczy antyrakietowej nastąpiła pełna zgoda. Amerykanie mówią, że zmiany dotyczące amerykańskiego programu obrony przeciwrakietowej nie mają nic wspólnego z Rosją. Słowa te potwierdza Moskwa, która podkreśla, że w żaden sposób nie układali się z Amerykanami.

Premier Czech: Obama dzwonił, tarczy nie będzie. Rosja: brawo!

Tarczy antyrakietowej nie będzie ani w Polsce, ani w Czechach. Nasi sąsiedzi już mają potwierdzenie tej informacji - prezydent USA Barack Obama dzwonił do premiera Czech, o czym w samo południe poinformował szef czeskiego rządu. W Polsce odbyło się spotkanie z delegacją amerykańską, ale nie wydano jeszcze oficjalnego komunikatu. Rosja się cieszy. Zdaniem przedstawiciela Dumy wzajemna współpraca będzie bardziej skuteczna, niż tarcza.

Włosi wykrwawili się w Kabulu

Co najmniej 16 osób, w tym sześciu włoskich żołnierzy zginęło w samobójczym zamachu w centrum Kabulu. Rannych zostało kilkadziesiąt osób - podały afgańskie władze.

"Nie ma powodów, by budować tę tarczę"

Jedni Czesi się cieszą, inni smucą. Komuniści i socjaldemokraci z radością przyjęli wiadomość, że USA rezygnują z budowy tarczy antyrakietowej w Europie. Zdecydowanie minorowe miny mają były premier Mirek Topolanek, który podpisywał umowy ws. tarczy i członkowie Obywatelskiej Partii Socjaldemokratycznej.

Ron Asmus: Nie wierzę w koniec tarczy

- Nie wierzę w koniec tego projektu. Wierzę, że zostanie on zmodyfikowany, ale nie wiem, jak ta zmiana miałaby wyglądać - mówił w rozmowie z Maciejem Wierzyńskim w TVN24 Ron Asmus, dyrektor Centrum Transatlantyckiego przy amerykańskiej fundacji German Marshall Fund. Z jego słów wynika też, że Amerykanie są trochę zawiedzeni współpracą z Polską.

10 rannych w ataku na szkołę

Do 10 osób wzrosła liczba rannych w ataku na szkołę w Ansbach w Bawarii. Według pierwszych informacji 19-latek wszedł do budynku z koktajlami Mołotowa. Wcześniej media mówiły o czterech poszkodowanych.

Zabili najbardziej poszukiwanego terrorystę

Wśród czterech osób zabitych podczas akcji antyterrorystycznej w środkowej Indonezji jest Nurdin Mohammad Top - najbardziej poszukiwany terrorysta w tej części Azji. Policja przeprowadziła szturm na kryjówkę terrorystów łączonych z samobójczymi w Dżakarcie, w których zginęło 9 osób, a ponad 50 zostało rannych.

Gwałcił córkę przez 30 lat

Australijska policja aresztowała mężczyznę, który ponoć przez 30 lat gwałcił swoją córkę i miał z nią czworo dzieci - donoszą w czwartek australijskie media.

Karzaj: wierzę w uczciwość wyborów

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj uznał, że - mimo oskarżeń o fałszerstwa - uczciwość wyborów prezydenckich w tym kraju została zachowana. Według pełnych, ale wciąż nieostatecznych wyników, zdobył on ponad 50 proc. głosów. Jednak zdaniem obserwatorów UE ponad jedna trzecia oddanych na Karzaja głosów mogła być sfałszowana.

Rosja ważniejsza niż Polska

Skończyło się specjalne traktowanie Europy Wschodniej, a priorytetem stała się Rosja - w ten sposób "New York Times" komentuje doniesienia, że Barack Obama "odłoży na półkę" tarczę antyrakietową.

Naukowcy znaleźli planetę podobną do Ziemi

Naukowcy odkryli pierwszą podobną do Ziemi planetę poza układem słonecznym - donosi CNN. - To pierwsza potwierdzona planeta skalista w innym systemie - powiedział astronom Artie Hatzes, odróżniając takie ciało niebieskie od gazowych gigantów podobnych do Saturna czy Jowisza.

9 minut dla dziennikarza

Dziewięć minut w dziewiątą rocznicę śmierci. Ukraina uczciła pamięć Georgija Gongadzego, zamordowanego w 2000 roku dziennikarza.

Milicja pobiła opozycję

Białoruska milicja rozpędziła w środę po południu w centrum Mińska demonstrację opozycji. Wiele osób zatrzymano - podał opozycyjny portal internetowy Karta-97.

Uniknął kary śmierci. Złe żyły

O tydzień przesunęło się wykonanie wyroku śmierci na mordercy i gwałcicielu Romellu Broomie. Egzekutorzy przez ponad dwie godziny poszukiwali odpowiednich żył, do których mogliby wprowadzić śmiertelny koktajl.

Szokujące dane. Miliard głoduje

Po raz pierwszy w dziejach liczba głodujących na świecie osób przekroczyła miliard. Takie szokujące dane przedstawił ONZ-owski Światowy Program Żywnościowy (WFP).

Bułgarom to lotto

W bułgarskim totolotku dwa losowania i dwa te same ciągi liczb. Zbieg okoliczności czy machlojki? Bułgarski minister sportu Swilen Nejkow sprawę postanowił to sprawdzić i zarządził dochodzenie w tej sprawie. Sprawa może nawet trafić do prokuratury.

Policzyli głosy, wyników nie ma

Urzędujący prezydent Afganistanu Hamid Karzaj zdobył w wyborach prezydenckich 54,6 proc. głosów - poinformowała w środę afgańska komisja wyborcza. Wyniki te nie są ostateczne.

Prezydent o raperze: to bałwan

Te słowa miały nie ujrzeć światła dziennego. Jednak się wydało. - To bałwan - takiego określenia użył Barack Obama w stosunku do znanego rapera Kenya Westa. Wszystko poza telewizyjnymi kamerami.

Bliżej beatyfikacji JPII

Bardzo prawdopodobne jest, że proces beatyfikacyjny Jana Pawła II zakończy się jeszcze w tym roku. Najwcześniej pod koniec października ma odbyć się decydujące posiedzenie komisji kardynałów w sprawie wyniesienia na ołtarze papieża-Polaka.

Mleko się rozlało. Na pole

Trzy miliony litrów mleka znalazły się na polu w południowej Belgii. Tak przebiegła akcja protestacyjna producentów mleka, których gniew narasta z powodu spadających cen mleka.

Palą książki dla Rosji

Setki książek spłonęło w stolicy Osetii Południowej Cchinwali. Wszystko po to, by zrobić miejsce dla nowych, które już niedługo przyjadą z Rosji. O całej sprawie pisze niezależna internetowa sieć informacyjna newsru.com.

Komu nie podobają się wąsy Łukaszenki?

To "dobry początek" w relacjach dwustronnych - mówiła po spotkaniu z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Ze szczytów władzy powiało optymizmem, ale nie obyło się bez protestów przeciwko białoruskiemu przywódcy. Demonstranci przywitali go hasłem: "No country for moustache" (w dowolnym tłumaczeniu "To nie jest kraj na wąsy").

Prezydent radzi ministrowi: noś krawat

Noś zawsze krawat i garnitur - taką radę dał ministrowi spraw wewnętrznych Francji Brice Hortefeux, sam prezydent Nicolas Sarkozy. Jak pisze dziennik "Le Figaro", to jedyna jak do tej pory reakcja francuskiego przywódcy na oskarżenia pod adresem szefa MSW o rasistowskie żarty.

"To sygnał akceptacji ambitnego programu, jaki zgłosiłem"

Nie było niespodzianki w Parlamencie Europejskim - Jose Manuel Barroso został po raz drugi wybrany przewodniczącym Komisji Europejskiej. Za Portugalczykiem głosowało 382 europosłów, przeciw było 219, a wstrzymało się od głosu 117. Głosowanie było tajne, więc nie do końca wiadomo, jak zagłosowali posłowie z poszczególnych frakcji.

Szpiegował Polskę. Dostał 5,5 roku

Szpiegujący przeciwko Polsce Białorusin Siergiej M. został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na 5,5 roku więzienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Iran: Jesteśmy przygotowani na sankcje

Iran jest przygotowany na sankcje dotyczące importu benzyny, które mogłyby nałożyć światowe mocarstwa w związku z programem nuklearnym Teheranu - oświadczył w środę irański minister handlu Masud Mirkazemi.

Topili radioaktywne odpady w m. Śródziemnym?

Mafia z Kalabrii topiła u wybrzeży Włoch statki z radioaktywnymi i toksycznymi substancjami? Wszystko na to wskazuje, a pierwszym dowodem jest odnaleziony nieopodal miejscowości Cetraro wrak statku handlowego, który zaginął w tajemniczych okolicznościach w 1992 roku.