W CIA zawieruszyło się tajne przesłuchanie terrorysty

 
Największe skerety można znaleźć pod biurkiem CIAsxc.hu

Tajne taśmy CIA z przesłuchania spiskowca z 11 września Ramziego Binalshibha istnieją i są w posiadaniu Centralnej Agencji Wywiadowczej - informuje agencja Associated Press. Choć nie zawierają scen uznawanego za torturę waterboardingu, mogą rzucić światło na sprawę rozsianych po całym świecie tajnych więzień, w których przetrzymywano podejrzanych o terroryzm po zamachach z 11 września.

CIA zniszczyła 92 nagrania z przesłuchań dwóch innych ludzi Al-Kaidy: Abu Zubaydaha i Abda al-Nashiriego, których podtapiano w 2005 roku. Najwidoczniej nie zniszczyła jednak dwóch taśm wideo i jednej audio z przesłuchania Binalshibha.

Nie istnieją? A jednak

W budynku CIA's Counterterrorism Center w 2007 roku znalazł je jeden z pracowników agencji - informuje AP. Co ciekawe, Centralna Agencja Wywiadowcza dwukrotnie odpowiadała Departamentowi Sprawiedliwości USA, że takie taśmy w ogóle nie istnieją.

Jeśli wypłyną podczas procesu Binalshibha - uznawanego za jeden z mózgów ataku na Amerykę, mogą pokazać rolę jaką Maroko odegrało w systemie tajnych więzień CIA. Nagrań dokonano w Rabacie w 2002 roku. - Jeśli te taśmy istnieją, mogą mieć kluczowe znaczenie - powiedział Thomas A. Durkin, cywilny prawnik Binalshibha.

Wygląda na to, że rzeczywiście istnieją, ale nie zawierają scen tortur. - Na taśmach widać faceta siedzącego w pokoju i odpowiadającego na pytania - powiedział proszący o anonimowość przedstawiciel władz, związany z programem. - Nie pokazują żadnego brutalnego traktowania - dodał.

Samo Maroko nigdy nie przyznało się, że na terenie tego państwa znajdowało się jakieś tajne więzienie, gdzie przetrzymywano podejrzanych o terroryzm.

Kolega Atty

Ramzi Binalshibh był jednym z organizatorów zamachów z 11 września 2001 roku. W Hamburgu mieszkał w jednym pokoju z Mohammedem Attą, który wbił samolot American Airlines w budynek WTC. Wielokrotnie starał się o amerykańską wizę - nieskutecznie.

Schwytano go w 2002 roku w Pakistanie. Później przewieziono do bazy Bagram. Później do Maroka.

Nie jest jasne, kto i w jaki sposób przywiózł taśmy z jego przesłuchań do siedziby CIA w Langley. Nie jest też jasne, gdzie w tej chwili znajdują się tajne taśmy.

Źródło: yahoo.co.uk

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu