Piechotą wzdłuż Amazonki

 
Podróż Eda Stafforda była na bierząco relacjonowana na jego bloguWikipedia

34-letni były żołnierz brytyjski Ed Stafford dotarł w poniedziałek do Belem w Brazylii, u ujścia Amazonki. Zakończył tym samym wędrówkę wzdłuż tej rzeki, rozpoczętą przed ponad dwoma laty u jej źródeł. Jest pierwszym człowiekiem, który tego dokonał. Stafford wyruszył 859 dni temu, 2 kwietnia 2008 roku, spod wulkanicznej góry Mismi w peruwiańskich Andach.

W czasie długiego na około 6.7 tysiąca kilometrów przemarszu przez Peru, Kolumbię i Brazylię największym wyzwaniem dla Stafforda było fizyczne i psychiczne wyczerpanie.

Kontakt ze światem utrzymywał za pomocą blogu oraz portalu YouTube.

Długi marsz

Brytyjczyk musiał się zmagać z jadowitymi gadami, owadami, zabójczym klimatem, został dwukrotnie zaatakowany przez tubylców i był uwięziony. Liczbę ukąszeń przez moskity Ed ocenił na 50 tys.

Zaledwie kilka godzin przed osiągnięciem celu Stafford zasłabł i osunął się na pobocze drogi, którą maszerował. Jednak szybko doszedł do siebie i u celu, na plaży Maruda, wyglądał już całkiem rześko, gdy wskakiwał do oceanu i ściskał się z napotkanymi ludźmi.

Wraz z peruwiańskim leśnikiem Gadielem Cho Sanchezem Riverą, który przyłączył się do niego jesienią 2008 roku i towarzyszył mu na końcowym etapie, odżywiał się drapieżnymi piraniami, ryżem i fasolą. Drogę przez dżunglę torował sobie maczetą.

Wyższy cel

Amazonka jest najdłuższą, lub niemal najdłuższą rzeką świata. Od wielu lat trwa spór o to, czy południowoamerykańska rzeka jest dłuższa od Nilu. Według danych brazylijskich ma ponad 6,5 tys. km, a według danych peruwiańskich nawet ponad 7 tys. km.

Wiadomo o co najmniej sześciu ekspedycjach wzdłuż biegu Amazonki, ale uczestnicy tamtych wypraw korzystali z łodzi.

Stafford postanowił przejść wzdłuż Amazonki, by uzmysłowić światu, zwłaszcza młodzieży, jak ogromne znaczenie ma ta rzeka dla świata. Jego wyprawę wspierało kilka organizacji m. in. Prince's Rainforest Project założona przez księcia Walii Karola w 2007 roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia