Reżim miał dość HRW

Human Rights Watch, organizacja monitorująca przestrzeganie praw człowieka, nie będzie już miała możliwości wykonywania swoich zadań w Uzbekistanie. Władze w Taszkiencie zmusiły HRW do zamknięcia swojego biura w tym kraju.

Lieberman straszy rządem Hamasu

Radykalny palestyński Hamas ma większe wpływy na Zachodnim Brzegu Jordanu niż umiarkowany Fatah prezydenta Mahmuda Abbasa, ostrzegł wicepremier i szef MSZ Izraela Awigdor Lieberman.

Niemcy "nie chcą być wciągnięte w wojnę"

Światowe mocarstwa nadal nie podjęły żadnej decyzji w sprawie reakcji na wojnę domową w Libii. Spotkanie ministrów spraw zagranicznych siedmiu potęg przemysłowych i Rosji (G8) zakończyło się niczym.

Cień Czarnobyla

Najpierw potężne trzęsienie ziemi, potem awaria układu chłodzenia i wybuchy w elektrowni atomowej Fukushima I w Japonii. Eksperci uspokajają: to nie drugi Czarnobyl - wybuchł tylko wodór. Skąd ten wybuchowy gaz bierze się w reaktorze jądrowym i jak w ogóle działa elektrownia atomowa?

Ucieczka przed chmurą

Część mieszkańców prowincji Fukushima ucieka w inne rejony kraju w obawie przed radioaktywnym promieniowaniem po awarii elektrowni atomowej. Kilka osób zostało objętych kwarantanną z powodu ryzyka napromieniowania, a władze prewencyjnie przygotowują zapasy preparatu z jodem - odpowiednik znanego w Polsce płynu Lugola - który chroni przed chorobą popromienną.

Kolejne miasto zdobyte. Wysłannik ONZ w Trypolisie

Siły lojalne wobec Muammara Kaddafiego zdobyły Zuwarę, kontrolowane do tej pory przez rebeliantów miasto 120 km na zachód od Trypolisu. Do Libii zawitał specjalny wysłannik ONZ Abdelilah Al-Khatib, by - jak podała oficjalna agencja Jana - zapoznać się z "prawdziwą sytuacją".

Próbowali postarzyć "Złodziejkę Serc"?

Prokuratura w Rzymie wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie doniesień włoskiej gazety, która napisała, że anonimowi "emisariusze" pojechali do Maroka z misją zmiany w urzędzie daty urodzin Ruby. Bardzo pomogłoby to premierowi Silvio Berlusconiemu w procesie, który wytoczyła mu mediolańska prokuratura.

"Litwa dla Litwinów". Premier potępia

Litewscy posłowie różnych opcji politycznych z premierem Andriusem Kubiliusem na czele potępili piątkowy marsz ulicami Wilna pod hasłem "Litwa dla Litwinów".

"Daily Mail" straszy płodnymi Polkami

Polki mieszkające w Wielkiej Brytanii są bardziej płodne niż Brytyjki, a nawet Polki mieszkające w ojczyźnie - alarmuje "Daily Mail". Więcej dzieci od Polek mają tylko Pakistanki. Gazeta podaje, że jednym z powodów, dlaczego polskie kobiety mają tak liczne potomstwo, jest opieka socjalna i zdrowotna w Wielkiej Brytanii.

Rekord: 61 piratów za jednym zamachem

Indyjska marynarka wojenna osiągnęła znaczący sukces w walce z somalijskimi piratami. Fregata IMS Tabar zdołała w trakcie jednej akcji pojmać 61 piratów i uwolnić 13 marynarzy. To największy sukces w historii operacji anty-pirackich na Oceanie Indyjskim.

Ortodoksyjni żydzi wywołali alarm w samolocie

Dziwne zachowanie trzech pasażerów przykuło uwagę załogi samolotu Alaska Airlines lecącego z Mexico City do Los Angeles. Ogłoszono alarm terrorystyczny, drzwi do kabiny pilotów zaryglowano, a maszynę na lotnisku przywitały zastępy straży pożarnej oraz FBI. Mężczyzn jednak zwolniono po krótkim przesłuchaniu.

Sąsiedzi pacyfikują Bahrajn

Już nie tylko Saudyjczycy interweniują w ogarniętym antyrządowymi protestami Bahrajnie. Do ponad tysiąca saudyjskich żołnierzy, którzy mają pomóc w uśmierzeniu demonstracji, dołączy ok. 500 policjantów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Ostrą amunicją w manifestacje

Antyprezydenckie demonstracje na północy Jemenu zakończyły się rozlewem krwi, gdy siły bezpieczeństwa otworzyły ogień do manifestantów żądających ustąpienia prezydenta Alego Abd Allah Salaha.

Gdzie Zachód nie chce, tam Chińczycy wchodzą

Chiny korzystają na wrogich stosunkach Iranu z Zachodem i coraz bardziej wchodzą w irańską gospodarkę. W poniedziałek Iran i Chiny podpisały kontrakt na zaporę i elektrownię wodną wartości 2 mld dolarów - podała irańska telewizja państwowa. Hydroelektrownia powstanie w południowo-zachodnim Iranie.

Grzywna za spacer z polskimi europosłami

Dwaj Cypryjczycy, zatrzymani w sobotę wraz z europosłami Platformy Obywatelskiej Jarosławem Wałęsą i Arturem Zasadą przez tureckie wojsko na północy Cypru, zostali w poniedziałek skazani przez sąd na grzywny po 100 euro i zwolnieni. Cała czwórka naruszyła graniczną strefę zamkniętą.

Szwajcaria kasuje atom. Niemcy zawieszają

Seria awarii po trzęsieniu ziemi w japońskiej elektrowni Fukushima I wywołała reakcję państw korzystających z energii atomowej. Władze Szwajcarii poinformowały w poniedziałek, że zawieszają projekty dotyczące ponownego uruchomienia elektrowni jądrowych. Niemcy zaś zawiesiły na trzy miesiące decyzję o wydłużeniu okresu działania 17 elektrowni. Jednak liczne kraje deklarują, że nie zmienią swoich planów odnośnie energetyki jądrowej.

Tajwan ma dość wymówek USA. Kupi uzbrojenie z Rosji?

Tajwan od momentu ogłoszenia niepodległości kupował uzbrojenie od USA. Było to wyrazem bliskiego sojuszu obu państw. W ostatnich latach Waszyngton ma jednak coraz większe opory przed dozbrajaniem Tajpej, z obawy przed reakcją Pekinu. Tajwańskie media donoszą więc, że władze mogły dokonać historycznej wolty i nawiązały współpracę z Rosjanami, którzy mają pomóc zbudować okręty w tajwańskich stoczniach.

Putin "bardziej niż zadowolony"

Wyniki kierowanej przez niego partii Jedna Rosja w wyborach samorządowych są "bardziej niż zadowalające", ocenił Władimir Putin.

Najwięcej broni płynie do Azji

Największym importerem broni w ostatnich latach są Indie, wynika z danych przedstawionych przez zajmujący się handlem bronią Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI). Najwięcej broni w latach 2006-2010 dostarczyła Indiom Rosja, 82 proc. importu.

Uciekł przed KGB. Do Polski?

Były kandydat w wyborach prezydenckich na Białorusi Aleś Michalewicz "poza zasięgiem działalności KGB". Opozycjonista powiadomił o tym w nocy z niedzieli na poniedziałek na swoim blogu. W mediach rosyjskich pojawiły się doniesienia, że mógł wyjechać do Polski.

Uciekli z Libii kierując się gwiazdami

Przez blisko 11 miesięcy byli uwięzieni - z powodu sporu biznesowego - w porcie Misrata. Wykorzystali wybuch wojny domowej, żeby uciec na pobliską Maltę. Statek handlowy "Vasilios N" dotarł tam kierując się gwiazdami - urządzenia nawigacyjne na pokładzie wcześniej zniszczył pożar.

Zginęli kandydaci na żołnierzy

Ponad 30 osób zginęło, a około 40 odniosło obrażenia w poniedziałek w zamachu samobójczym na punkt rekrutacyjny armii w prowincji Kunduz w północnym Afganistanie.

Japonia: Brak kontaktu z jedenastoma Polakami

Polskim służbom konsularnym w Japonii nie udało się skontaktować dotychczas z 11 Polakami. Jednak tylko 2 z nich przebywało bezpośrednio w rejonie kataklizmu. MSZ przypuszcza, że pozostałym dziewięciu osobom, które przebywały w innych rejonach, nic nie zagraża. Japońska agencja Kyodo podała w poniedziałek, że na razie nie ustalono co stało się z około 2,5 tys. zagranicznych turystów, którzy przebywali na obszarach dotkniętych kataklizmem.

"Japoński kataklizm jak 11 września albo Smoleńsk"

MSZ Federacji Rosyjskiej ma nadzieję, że kataklizm w Japonii zbliży Moskwę i Tokio w taki sposób, jak 11 września 2001 roku zbliżył Rosję z USA, a katastrofa pod Smoleńskiem z Polską - pisze w poniedziałek dziennik "Kommiersant".

Nie wpuści Kaddafich do Rosji

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zakazał libijskiemu przywódcy Muammarowi Kaddafiemu wjazdu do Rosji i prowadzenia tam operacji finansowych. Zakazem objęta została też rodzina Kaddafiego - poinformowała agencja Interfax.

Otsuchi. Przed tsunami 15 tys. mieszkańców, po - 3 tys.

Japońskie media liczą ofiary w poszczególnych regionach kraju, które ucierpiały w czasie trzęsienia ziemi. Dane są przerażające: ostateczny bilans sięgnie co najmniej kilkunastu tysięcy zabitych. Piątkowe trzęsienie zabiło ludzi w 12 spośród 47 prefektur. Najgorzej było w trzech prefekturach północno-wschodniej Japonii. W jednym z miast prefektury Iwate po przejściu tsunami nie doliczono się 12 tys. mieszkańców - podczas gdy miasto liczy 15 tysięcy.

Polacy najmniej ufają władzom

Widmo pesymizmu krąży po Europie – wynika z badania, jakie przeprowadził brytyjski "Guardian" w pięciu krajach UE, w tym w Polsce. Z badanych narodów Polacy najmniej ufają swoim władzom, za to są bardziej ufni, że sytuacja ekonomiczna się poprawi.

Mięsny protest przeciw Putinowi

Władimir Putin mielący surowe mięso razem z Muammarem Kaddafim w centrum Moskwy - taki happening zorganizowali członkowie młodzieżowej organizacji "My" w proteście przeciw polityce rosyjskiego premiera. - Wzywamy do dymisji dyktatorów, którzy wciąż nie chcą oddać władzy - ogłosili.