Iran planuje atak na obiekty wojskowe USA?


Niemiecka Prokuratura Federalna poinformowała o prowadzeniu śledztwa w związku z podejrzeniem, że Iran - gdyby został zaatakowany przez USA - chce atakować amerykańskie obiekty wojskowe w Niemczech.

Wdrożyliśmy śledztwo i prowadzimy działania operacyjne prokurator generalny Harald Range

"Nie ma bezpośredniego zagrożenia"

Szef Federalnego Urzędu Kryminalnego Joerg Ziercke podkreślił, że "nie ma bezpośredniego zagrożenia".

Gazeta "Bild" napisała w czwartek, że w razie ataku USA reżim irański zamierza zaatakować amerykańskie lotniska wojskowe w Niemczech, aby zakłócić zaopatrzenie sił amerykańskich

Napięcia między Teheranem a Zachodem

Napięcia między Teheranem a krajami Zachodu zaostrzyły się po ujawnieniu w tym miesiącu raportu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), z którego wynika, że Iran, wbrew zaprzeczeniom, prowadzi tajne prace nad bronią jądrową. Iran twierdzi, że program ma charakter wyłącznie cywilny.

W związku z tym rząd USA ogłosił w poniedziałek kolejne sankcje na Iran, aby zmusić go do zaprzestania prac nad budową broni nuklearnej. Nowe sankcje wymierzone są w irański przemysł petrochemiczny i sektor finansowy. Podobne sankcje wprowadziły Wielka Brytania i Kanada.

Atak na ambasadę

Kilka dni po nałożeniu tych sankcji w Teheranie doszło do szturmu irańskich studentów na brytyjską ambasadę - demonstranci wdarli się na teren dwóch kompleksów obiektów dyplomatycznych. Rozbijali okna, rzucali kamieniami i koktajlami Mołotowa; spalili też brytyjską flagę. W środę, w związku z zajściami, ambasada została zamknięta, a brytyjscy dyplomaci wyjechali z Iranu.

Tego samego dnia przewodniczący irańskiego parlamentu Ali Laridżani oświadczył, że "gniew studentów", odpowiedzialnych za szturm na brytyjskie placówki w Teheranie, był odpowiedzią na "wiele dekad polityki dominacji Wielkiej Brytanii w Iranie".

Atak potępił prezydent USA Barack Obama i zaapelował do rządu Iranu, by pociągnął do odpowiedzialności uczestników szturmu na brytyjską ambasadę. Incydent spotkał się również ze zdecydowanym potępieniem ze strony Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Źródło: PAP, tvn24.pl