"To było piekło. Tyle ludzi jest zaginionych"

Powodzie i osunięcia ziemi spowodowane ulewami zniszczyły kilka miast w górskim rejonie niedaleko Rio de Janeiro, zabijając 335 osób. Kilkadziesiąt nadal jest zaginionych. Ulewne deszcze, które padały tam od kilku dni ustały, jednak miasta znajdujące się na stromych zboczach nadal są zagrożone.

Facebook napędza starcia w Tunezji

W ciągu ostatniej doby w Tunezji z rąk służb porządkowych zginęło sześciu protestujących, wynika z informacji Reutera, który powołuje się na świadków. Według zagranicznych obserwatorów, protesty na taką skalę są możliwie w despotycznym państwie, tylko dzięki internetowi, zwłaszcza Facebookwowi i Twitterowi. Władze starają się odciąć obywateli od tych stron, ale bez skutku.

"FAZ": Smoleńsk tak, jak niegdyś Katyń

- Tak jak istniały dwie wersje na temat zbrodni katyńskiej, tak teraz przedstawiane będą dwie wersje na temat zeszłorocznej katastrofy polskiego samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem - ocenia skutki raportu MAK niemiecki dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Wiele światowych mediów pyta o przyszłość stosunków polsko-rosyjskich po ustaleniach rosyjskiego śledztwa.

"Prezydent Jarosław Kaczyński"

Wiele światowych mediów komentuje ustalenia rosyjskich śledczych dotyczące katastrofy w Smoleńsku. Niektóre nie unikają wpadek. Niemiecki "Spiegel" na swojej stronie internetowej napisał, o "Prezydencie Jarosławie Kaczyńskim, bracie bliźniaku Lecha".

"Przez piratów wystygła zupa"

350 pasażerów statku Spirit of Adventure, zaznało przygody jakiej na pewno nie planowali przeżyć. Do ich jednostki zaczęła się zbliżać łódź piratów. Załoga nakazała pasażerom schronienie się wewnątrz statku, a kapitan podjął próbę ucieczki.

Jutro ogłoszą cud Jana Pawła II

- W piątek w południe zostanie ogłoszony, za zgodą Benedykta XVI, dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II. To formalnie zamknie cały proces beatyfikacyjny - informują nieoficjalnie źródła watykańskie.

Tony kwasu na dnie Renu

2400 ton kwasu siarkowego znalazło się na dnie Renu, gdy z nieznanych przyczyn zatonął wiozący go chemikaliowiec. Nie wiadomo czy niebezpieczna substancja przedostała się do wody. Informację o zdarzeniu podaje miejscowy portal informacyjny ksta.de.

Kobieca nie-delikatność w autobusie

Kobiety przysłowiowo należą do łagodniejszych przedstawicieli gatunku ludzkiego. Zdarzają się jednak odstępstwa od zasady. Kamera monitoringu w miejskim autobusie w USA zarejstrowała, jak dwie pasażerki rzucają się z pięściami na inną kobietę.

Hezbollah zdemontował rząd Libanu

11 ministrów koalicyjnego rządu Libanu złożyło dymisję w, jak to określają media, "świetnie wybranym momencie". Gdy politycy szyickiej bojówki Hezbollah ogłaszali rezygnację, prozachodni premier rządu Saad Hariri pozował do zdjęć z prezydentem Barackiem Obamą w Białym Domu.

Obama nie chce wojny amerykańsko - amerykańskiej

- Musimy rozmawiać z sobą tak, aby leczyć rany, a nie je pogłębiać - powiedział Barack Obama, podczas przemówienia żałobnego po strzelaninie w Tuscon w Arizonie. Prezydent nawoływał, aby nie wykorzystywać działań szaleńca, jako środka walki politycznej.

Nie będą mówić o "polskich obozach"?

Po raz pierwszy rada mieszkańców nowojorskich dzielnic, a przy tym instytucja niepolonijna podjęła rezolucję przeciw nazywaniu hitlerowskich obozów koncentracyjnych "polskimi". O takowych pisały niedawno m.in. " New York Times" i "Wall Street Journal" wywołując ostre protesty polskiej społeczności w Nowym Jorku.

Królowa pomoże Australii

Brytyjska królowa Elżbieta II obiecała Australijczykom pomoc materialną. Monarchini przeznaczy na pomoc dla ofiar powodzi fundusze pochodzące z jej prywatnego majątku. W czwartek kulminacyjna fala powodzi zalała Brisbane, trzecie pod względem wielkości miasto Australii. Zginęła co najmniej jedna osoba.

Po strzałach w Arizonie kolejny polityk zastraszany

W Kalifornii zatrzymano mężczyznę, który groził śmiercią kongresmanowi ze stanu Waszyngton - poinformowała lokalna policja. Ameryka jest wciąż wstrząśnięta niedawnym zamachem na parlamentarzystkę z Arizony. Gabrielle Giffords jest w szpitalu, jej stan jest krytyczny.

Rewizja u działacza ZPB

Białoruskie służby przeprowadziły w środę rewizje w domu działacza nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta. Ponowne rewizje przeprowadzono również w mieszkaniach dwóch byłych kandydatów opozycji: Andreja Sannikaua i Alesia Michalewicza.

Śnieg znów blokuje USA

Zima znów zaskoczyła Amerykanów. Śnieg sparaliżował północno-wschodnie wybrzeże kraju. Przez śnieżycę linie lotnicze odwołały setki lotów.

Godzina policyjna, wojsko na ulicach

Tunezyjski rząd zdecydował o wprowadzeniu godziny policyjnej - poinformowała agencja Reutera. Wcześniej władze nakazały wojsku wyjść na ulicę Tunisu. Sytuacja w stolicy kraju jest napięta, ponieważ dotarła do niego społeczna rewolta młodych i bezrobotnych ludzi. Od połowy grudnia w gwałtownych protestach w Tunezji według władz zginęły 23 osoby.

Białoruś grozi: Polska nie wpuści, zrobimy to samo

Jeżeli Polska zdecyduje się nie wpuścić na swoje terytorium przedstawicieli władz białoruskich, Białoruś się odwzajemni - oświadczył szef białoruskiej dyplomacji Siarhiej Martynau. Polityk z Mińska spotkał się w środę w Brukseli z szefową unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

1 maja Jan Paweł II wyniesiony na ołtarze?

Dość prawdopodobną datą beatyfikacji Jana Pawła II wydaje się 1 maja, święto Miłosierdzia Bożego - stwierdził biskup Tadeusz Pieronek. Zaznaczył jednak, że termin zależy od Benedykta XVI. Wcześniej dziennik "Il Giornale" poinformował, że komisja kardynałów i biskupów z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała cud za wstawiennictwem polskiego papieża.

18 ofiar ataku na policję

Co najmniej 18 osób zginęło w samobójczym ataku na posterunek policji na północnym-zachodzie Pakistanu - poinformowały źródła szpitalne.

Polka zdradza, co Niemcy trzymają pod łóżkami

Zmumifikowane zwłoki chomika, psie odchody, żywa żmija - to tylko kilka rzeczy, które przez 12 ostatnich lat pewna sprzątaczka z Polski wyciągała spod niemieckich łóżkek. Justyna Polanska swoje doświadczenia postanowiła przelać na papier. Do niemieckich księgarń trafiła właśnie jej książka. W opowieści "Pod niemieckimi łóżkami" autorka zdradza, że za pięknymi fasadami czasem kryje się podwójna moralność.

"Stosunki z Polską nie pogorszyły się"

- Moim zdaniem stosunki polsko-litewskie nie uległy pogorszeniu - oświadczyła w środę przewodnicząca Sejmu Litwy Irena Degutiene w wywiadzie dla rozgłośni radiowej "Żiniu Radijas".

Pigułka wczesnoporonna bez recepty

Od środy w Irlandii dostępna jest bez recepty pigułka wczesnoporonna. Można ją dostać w sieci 49 sklepów farmaceutyczno-drogeryjnych Bootsa. W Republice Irlandii aborcja jest nielegalna, z wyjątkiem sytuacji, gdy ciąża zagraża życiu kobiety.

"Pijany szef lotnictwa winny katastrofy"

Kto jest winny katastrofy smoleńskiej? - Dla Rosjan wszystko jest jasne. Wypadek spowodował pijany szef lotnictwa wojskowego gen. Andrzej Błasik - pisze niemiecki "Spiegel". Światowe media komentują konferencję prasową MAK, na której przedstawiono końcowy raport z badania katastrofy Tu-145 M.

Raport MAK już w internecie - czytaj po polsku

Krótko po godzinie 12 w środę MAK opublikował końcowy raport z katastrofy w internecie. Dostępny jest on w dwóch wersjach: rosyjskiej i angielskiej. Na naszej stronie tvn24.pl/dokumenty można przeczytać tłumaczenie dokumentu.

Amerykanie znów lubią Obamę

Po raz pierwszy od ponad pół roku, 50 procent Amerykanów akceptuje działania Baracka Obamy. Według Reutersa, popularność prezydenta będzie wzrastać wraz ze stopniową poprawą sytuacji gospodarczej w USA.

Korea Północna "bezpośrednim zagrożeniem" za 5 lat

- Korea Północna staje się bezpośrednim zagrożeniem dla USA - stwierdził Sekretarz Obrony Robert Gates. Polityk oświadczył, że Phenian intensywnie rozwija balistyczne rakiety międzykontynentalne. Za około pięć lat Korea Północna będzie mogła uderzyć w terytorium USA.

MAK: jedynym ratunkiem było odejście

- Jedyną prawidłową decyzją byłoby odejście na lotnisko zapasowe - powiedział na konferencji prasowej Aleksiej Morozow, szef komisji technicznej MAK. Jak dodał, katastrofie można było przeciwdziałać jeszcze przed wylotem z Warszawy, mając informacje o warunkach panujących na lotnisku w Smoleńsku.

Rosjanie uwzględnili 20-25 polskich uwag

Międzynarodowy Komitet Lotniczy (MAK) uwzględnił ok. 20-25 polskich uwag do projektu raportu nt. katastrofy smoleńskiej, były to uwagi techniczne - poinformował szef komisji technicznej MAK Aleksiej Morozow na konferencji poświęconej ostatecznej wersji tego dokumentu. Zaznaczył, że polskie uwagi w większości dotyczyły kwestii winy i odpowiedzialności za katastrofę, a tym nie zajmuje się komisja techniczna MAK. Komitet nie przewiduje też możliwości przeredagowania raportu.

Głosowanie w Sudanie będzie ważne

- W referendum dotyczącym niepodległości południowego Sudanu zagłosowało dotychczas ponad 60 proc. zarejestrowanych wyborców - podała przedstawicielka rządzącego południem Ruchu Wyzwolenia Sudańczyków (SPLM). Oznacza to, że wyniki referendum będą ważne.