Dania przejmuje unijną pałeczkę od Polski

 
Jaka była prezydencja?TVN24

O północy dobiegło końca półroczne polskie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Kolejną prezydencję obejmują Duńczycy. Nową szefową duńskiego rządu Helle Thorning-Schmidt czeka trudne zadanie wyprowadzenie Unii z kryzysu finansowego.

- Dla wielu ludzi zaangażowanych w polską prezydencję było to wielkie przeżycie, wielkie emocje, wiele pracy, ale też wiele satysfakcji. Jesteśmy zadowoleni z prezydencji - powiedział minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz na podsumowującej konferencji prasowej.

Sukcesy i porażki

Za trzy największe sukcesy uznał ostateczne przyjęcie sześciopaku, czyli pakietu sześciu aktów legislacyjnych wzmacniających dyscyplinę finansową w UE i strefie euro; oparcie negocjacji nad nowym wieloletnim budżetem UE 2014-2020 na wyjściowej propozycji Komisji Europejskiej z czerwca br.; utrzymanie idei rozszerzenia UE.

Pytany o porażki minister przyznał, że rząd był rozczarowana brakiem ostatecznej zgody na przyjęcie Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen, z powodu weta Holandii. Do niepowodzeń polskiej prezydencji komentatorzy zaliczają też brak znaczącego postępu w polityce obronności UE oraz fiasko rozmów ws. umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, które zostały zakończone bez parafowania dokumentu.

Będąc poza strefą euro, Polska miała mocno ograniczone pole manewru w sprawie kryzysu zadłużenia wspólnej waluty, a kluczowe decyzje były podejmowane przez państwa eurolandu. Niemniej Polska odegrała aktywną rolę w przygotowaniach ostatniego szczytu UE, zajmując stanowisko w imieniu większej grupy państw spoza euro przeciwko pogłębianiu podziału UE na Europę dwóch prędkości.

Setki spotkań

Polscy urzędnicy i eksperci przygotowali i przeprowadzili w kraju 452 spotkań, w tym 20 posiedzeń ministrów z 27 krajów UE i 30 konferencji na poziomie ministerialnym w Warszawie, Sopocie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. W Brukseli i Luksemburgu odbyło się 1940 spotkań pod polskim przewodnictwem. W ramach programu kulturalnego w kraju i za granicą zorganizowano prawie 4 tys. koncertów, wystaw i innych wydarzeń. Same tylko imprezy towarzyszące najważniejszemu wydarzeniu kulturalnemu - Europejskiemu Kongresowi Kultury we Wrocławiu - przyciągnęły 200 tys. widzów.

Teraz Dania

O północy od Polski przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej przejęła Dania. Nową szefową duńskiego rządu Helle Thorning-Schmidt czeka trudne zadanie wyprowadzenie Unii z kryzysu finansowego.

Dania, podobnie jak Polska, nie należy do strefy euro, ale tak jak Wielka Brytania ma stałe zwolnienie z obowiązku przyjęcia wspólnej waluty. W dwóch referendach Duńczycy odrzucili jednak wejście do strefy euro.

Będzie to już 7. prezydencja tego skandynawskiego kraju w Radzie UE od czasu wejścia Danii do UE w 1973 roku.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24