Iran: Mamy swój pręt paliwowy

Aktualizacja:
 
Iran poinformował, że ma swój pręt paliwowy, ale nie wiadomo, czy ma pastylkinrc.gov

Irańscy naukowcy wyprodukowali pierwszy pręt paliwowy w historii kraju - podały w niedzielę światowe media. To kolejny krok na drodze do osiągnięcia pełnej niezależności w Iranu w sferze nuklearnej - od wydobycia rudy uranowej do wyprodukowania paliwa nuklearnego - donosi Fox News. Oznacza to też, że Teheran wciąż ignoruje międzynarodowe apele o rezygnację z kontrowersyjnych elementów programu nuklearnego.

"To wielkie osiągnięcie wywoła zakłopotanie Zachodu, gdyż państwa zachodnie liczyły na fiasko Iranu w produkowaniu nuklearnych elementów paliwowych" - napisał irański dziennik "Teheran Times".

To wielkie osiągnięcie wywoła zakłopotanie Zachodu, gdyż państwa zachodnie liczyły na fiasko Iranu w produkowaniu nuklearnych elementów paliwowych. "Tehran Times"

Teheran od dawna starał się wyprodukować pręty paliwowe, bo nałożone przez społeczność międzynarodową sankcje zabraniają mu ich zakupu za granicą.

Pręty paliwowe to rurka zawierająca pastylki wzbogaconego uranu, która dostarcza paliwa do reaktorów nuklearnych.

Irańska agencja energii atomowej poinformowała na swojej stronie internetowej, że pierwszy wyprodukowany w kraju pręt został umieszczony w rdzeniu reaktora badawczego w Teheranie. Nie jest jednak jasne, czy zawierał on pastylki czy został umieszczony pusty, w ramach testu.

Pręty paliwowe są bowiem łatwiejsze w produkcji, a nie wiadomo, czy irańskim inżynierom udało się przezwyciężyć trudności techniczne związane z produkcją pastylek - pisze Fox News.

Według zachodnich analityków, Iran czasami wyolbrzymia swe dokonania w dziedzinie atomistyki, by zapewnić sobie w ten sposób argumenty przetargowe w sporze z Zachodem.

Chcą wybudować broń?

Kontrowersje wokół irańskiego programu atomowego trwają od lat. Część społeczności międzynarodowej, podobnie jak USA, podejrzewa, że służy on m.in. celom wojskowym, czemu Teheran zaprzecza.

W listopadzie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) ogłosiła raport, według którego irański program nuklearny służy również celom wojskowym. Teheran twierdzi, że dokument opiera się na zdezaktualizowanych i fałszywych danych, sfabrykowanych przez wrogów Iranu - Stany Zjednoczone i Izrael.

Teheran utrzymuje, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie cywilny.

Źródło: Fox News, PAP

Źródło zdjęcia głównego: nrc.gov