Komunikacja miejska w stolicy Estonii, Tallinnie, od nowego roku będzie bezpłatna. Ale tylko dla mieszkańców miasta zameldowanych na jego terenie oraz studentów w wieku poniżej 19 lat, niezależnie od narodowości i miejsca zameldowania. Bilety obowiązywać będą nadal turystów oraz pasażerów z innych estońskich gmin.
Władze Tallinna przyjęły ustawę wprowadzającą bezpłatny transport publiczny od 2013 roku. Decyzję taką podjęli sami mieszkańcy stolicy Estonii w marcowym referendum. Z dobrodziejstw tej ustawy skorzystają przede wszystkim ci, którzy są zameldowani w Tallinnie. W ten sposób władze miasta chcą zachęcić Estończyków przyjeżdżających do pracy w stolicy do zameldowania się w stolicy oraz płacenia tam podatków.
"Ustawa historyczna"
Przewodniczący rady miejskiej Tallinna, Toomas Vitsut oraz wiceburmistrz, Taavi Aas określili przyjętą ustawę jako historyczną. - Opozycja (w radzie miasta - red.) zarzuca nam, że dając mieszkańcom prawo do bezpłatnych przejazdów, marnujemy pieniądze, jednak ja jestem (...) zdania, że działania służące dobru mieszkańców miasta to nie strata pieniędzy - podkreślił Vitsut.
Ustawa przeszła w radzie miasta większością dwóch trzecich głosów.
Liczą na mniejszy ruch samochodów W sprawie zniesienia opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej mieszkańcy estońskiej stolicy wypowiedzieli się w referendum zakończonym 26 marca br. "Za" było ponad 75 proc. uczestników plebiscytu. Władze Tallinna wskazują, że darmowy transport publiczny w mieście przyczyni się do ograniczenia ruchu samochodów i zwiększy mobilność mniej zamożnych mieszkańców. Z kolei przeciwnicy idei bezpłatnego transportu publicznego twierdzą, że jest ona pomysłem populistycznym oraz że skorzystają na tym również ludzie, których stać na kupowanie biletów, a komunikacja miejska z powodu zwiększonej liczby pasażerów stanie się niewydolna. Obecnie bilet miesięczny w Tallinnie kosztuje 18,5 euro. Blisko 400-tysięczny Tallinn od 2013 roku stanie się pierwszym dużym miastem w Europie z darmowym transportem publicznym. Tego typu rozwiązania funkcjonują w mniejszych miejscowościach, np. w stolicy fińskich autonomicznych Wysp Alandzkich Mariehamn czy w szwedzkiej gminie Avesta.
Autor: MON//bgr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipeda (CC-BY-SA 3.0) | Doublex120