Pokazują obserwatorom spokój. Czołgów nie

Obserwatorzy Ligi Arabskiej, którzy po długich dyplomatycznych korowodach znaleźli się w końcu w Syrii, na razie nie widzą "nic przerażającego". Być może powodem jest przewożenie osób aresztowanych w trakcie antyrządowych protestów do miejsc niedostępnych dla obserwatorów, o czym informuje organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch.

"Ojcze, Generale, proszę nie odchodź od nas!"

"Generale, nasz Ojcze, pada dziś śnieg, jakby niebiosa dzieliły smutek z ludem Korei, który opłakuje stratę 'Słońca Narodu'. Jak żarliwie życzyliśmy ci szczęścia, śpiewając, 'Generale, nie podróżuj w śnieżne poranki' - zawsze, gdy rano padało. Jak mogłeś odejść tak nagle i przedwcześnie?" - obrazowo pyta oficjalna północnokoreańska agencja informacyjna KCNA. Jej dziennikarze wspominają, jak to "obywatele, widząc za oknami zamieć, zawsze martwili się, czy akurat Ukochany Przywódca nie podróżuje na front i czy nie musi sam pchać swego samochodu, wspinając się stromą, wyboistą drogą".

Druga Ziemia, neutrina i "boska" cząstka. Rok 2011 w nauce

Dobiegający końca rok obfitował w epokowe wydarzenia naukowe. Fizycy znaleźli ślady "boskiej" cząstki Higgsa, zakończył się 30-letni program lotów amerykańskich wahadłowców, przyznano Nobla nieżyjącemu badaczowi. Również polscy uczeni przyczynili się do tego, że bilans wygląda tak imponująco.

Zamknięcie cieśniny "łatwiejsze niż wypicie szklanki wody"

- Zamknięcie cieśniny Ormuz będzie dla irańskich sił zbrojnych naprawdę proste... Jak mawiają Irańczycy, łatwiejsze niż wypicie szklanki wody - tym obrazowym porównaniem posłużył się szef irańskiej marynarki wojennej Habibollah Sajjari w kolejnym w ostatnich dniach pokazie retorycznej siły Teheranu.

"Polska prezydencja zmiażdżona przez kryzys"

Polska prezydencja została zupełnie zmiażdżona przez kryzys zadłużenia: najpierw w Grecji i państwach Południa UE, a potem w całej strefie euro. Stąd głos Polski nie był słyszalny - uważają francuscy komentatorzy, którzy ocenili ostatnie pół roku w Europie pod przewodnictwem Polski. Nad Sekwaną podkreśla się, że ta prezydencja była "znakomicie przygotowana", ale wiele jej wysiłków poszło na marne.

Mubarak na noszach znów przed sądem

W Kairze wznowiono, po trzech miesiącach przerwy, proces obalonego prezydenta Hosniego Mubaraka. Mubarak jest oskarżony o współudział w zabójstwie ponad 800 demonstrantów, którzy zginęli podczas masowych protestów antyrządowych w Egipcie, oraz o korupcję.

Obama będzie jak Truman?

Wzrosło poparcie dla prezydenta Baracka Obamy i jest ono po raz pierwszy od kilku miesięcy wyższe niż dezaprobata wobec niego - podał dziennik "USA Today", publikujący wyniki najnowszego sondażu Instytutu Gallupa.

Strzelanina na uniwersytecie w Damaszku

Syryjski student otworzył ogień do 5 osób na Uniwersytecie w Damaszku, zabijając jedną - donosi oficjalna agencja informacyjna, SANA. - Ammar Baloush wyjął pistolet, strzelił najpierw do Hazima, a potem do Husseina, który próbował go powstrzymać - relacjonował jeden ze świadków.

Wigilijną gwiazdkę nad Niemcami zapalili Rosjanie

Wszystko wskazuje na to, że to Rosjanie w tym roku zapalili pierwszą wigilijną gwiazdkę dla Niemców. Wieczorem 24 grudnia na niebie naszych zachodnich sąsiadów rozbłysnął niezidentyfikowany obiekt - ludzie myśleli, że to kometa, niektórzy dzwonili na policję podejrzewając, że to spadający samolot. Okazało się, że to najprawdopodobniej kosmiczny złom, który wcześniej wystartował z Bajkonuru.

Przeciwstawił się władzy i zginął. Będzie symbolem?

Coraz więcej Rosjan protestuje na ulicach przeciw układowi, którego twarzą jest Władimir Putin. Dla nich Rosja stała się krajem, który trzyma w garści "kasta ludzi w mundurach" wyzyskujących państwo i eliminująca tych, którzy odważą się sprzeciwić. Symbolem dla wielu protestujących jest adwokat Siergiej Magnicki, który dwa lata temu zmarł w więziennej celi, ponieważ odmówiono mu pomocy lekarskiej. Do dzisiaj nie ustalono winnych tej śmierci.

Jak "cegła" goni Europę

Stary Kontynent, który jeszcze sto lat temu niepodzielnie dominował nad resztą świata, coraz szybciej traci na znaczeniu. Według doniesień analityków, Brazylia prześcignęła w 2011 roku Wielką Brytanię pod względem wielkości gospodarki. Do końca tej dekady w grupie 10 najbogatszych krajów świata państwa europejskie będą okupować koniec tabeli. Prześcigną je wszystkie państwa grupy "BRIC", czyli Brazylia, Rosja, Indie i Chiny.

Fragment tajemniczego bombowca "stealth" do kupienia

Za niebagatelną cenę 620 tysięcy dolarów można kupić kawałek jednego z najbardziej tajemniczych samolotów wojska USA. Na internetowej aukcji wystawiono jedyną publicznie znaną część nigdy nieukończonego "niewidzialnego" bombowca A-12 Avenger II, który w latach 90. miał trafić na pokłady lotniskowców US Navy. Jednak po rozpadzie ZSRR prace nad awangardowym i bardzo kosztownym samolotem przerwano.

Piękna pani prezydent będzie operowana

Prezydent Argentyny jest chora na raka tarczycy - oświadczył rzecznik argentyńskiego rządu. Cristina Fernandez de Kirchner w pierwszych dniach przyszłego roku ma trafić na stół operacyjny, celem usunięcia guza.

Amerykanie "rozczarowani" w sprawie Tymoszenko

USA zaapelowały we wtorek do ukraińskich władz o uwolnienie byłej premier Julii Tymoszenko, skazanej w październiku na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku. Jej apelacja została w piątek odrzucona.

Protest przeciwko ortodoksom. "Walczymy o duszę narodu"

Setki osób manifestowały w mieście Bejt Szemesz w pobliżu Jerozolimy przeciw dyskryminacji kobiet przez haredi, czyli ortodoksyjnych Żydów, domagających się separacji kobiet i mężczyzn i - de facto - wykluczenia kobiet z przestrzeni publicznej. Jak pisze AFP "na linii frontu najnowszej izraelskiej wojny religijnej znalazła się nieoczekiwanie ośmioletnia dziewczynka". Naama Margolese została w dzielnicy religijnych ekstremistów opluta i nazwana "dziwką", ponieważ była "nieskromnie ubrana".

Clinton pisze do Orbana

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton wysłała do premiera Węgier Viktora Orbana list, w którym wyraża zaniepokojenie stanem demokratycznych swobód w kraju - poinformowały węgierskie media.

Badania nad HIV przełomem 2011 roku

Przełom w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa HIV to zdaniem magazynu "Science" najważniejsze odkrycie ubiegłego roku. Redakcja tego prestiżowego czasopisma naukowego jak co roku przygotowała listę najbardziej znaczących odkryć mijających 12 miesięcy. Obok badań nad HIV znalazły się też na niej m.in. geny neandertalczyka odnalezione w naszym DNA czy przełomowe odkrycia astrofizyczne.

"Buława" trafi do rosyjskiej armii

Program prób nowych rosyjskich strategicznych rakiet balistycznych Buława został zakończony i wejdą one do służby - oświadczył prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Iran grozi Zachodowi odcięciem dostaw ropy

Wiceprezydent Iranu ostrzegł, że jeśli na jego kraj nałożone zostaną międzynarodowe sankcje, Teheran zablokuje strategiczną cieśninę Ormuz, odcinając dostawy ropy naftowej - podała oficjalna agencja IRNA.

"Zostałem oszukany przez CIA"

W Teheranie ruszył we wtorek proces Amerykanina irańskiego pochodzenia, którego irańskie władze oskarżają o szpiegostwo na rzecz CIA i współpracę z amerykańskim rządem - podała półoficjalna agencja Fars.

Skały oderwały się od klifu. Przysypały dziewczynkę

Po 20 godzinach ratownicy na Rugii zrezygnowali z poszukiwań 10-letniej dziewczynki przysypanej ziemią i skałami, które oderwały się od kredowego klifu. Uznano, że nie ma już najmniejszych szans na odnalezienie dziecka żywego.

Pogrzeb pod znakiem czołgów i "kimdzongilii"

W Korei Północnej trwają przygotowania do pogrzebu Kim Dzong Ila, który będzie okazją do celebrowania kultu przywódcy. Wciąż jednak niewiele wiadomo na temat uroczystości, które mają odbyć się w środę, w 11 dni po śmierci północnokoreańskiego przywódcy. Obserwatorzy spodziewają się dobrze zaaranżowanej demonstracji lojalności wobec zmarłego - na wzór uroczystości żałobnych po śmierci jego ojca Kim Ir Sena, tytułowanego "Wielkim Wodzem".

Tancerka, aktorka, córka generała. Kobiety Kima

Kim Dzong Il słynął z apetytu na dobre cygara i koniak. Jednak najbardziej skrywaną słabością "Ukochanego Przywódcy" były młode kobiety. Przez pałace Kima przewinęło się wiele przedstawicielek płci pięknej, ale tylko nieliczne odegrały na tyle znaczącą rolę, że świat poznał ich nazwiska. Choć już nie wizerunki - wszak była to jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic przywódcy Korei Północnej.

Druga dziura w kadłubie po zderzeniu z lodem

W kadłubie rosyjskiego trawlera "Sparta", który na Morzu Rossa u wybrzeży Antarktydy zderzył się z górą lodową, odkryto drugą dziurę - powiedział nowozelandzki koordynator akcji ratowniczej Mike Roberts.

Pierwszy raz w historii kobieta porządzi Madrytem

58-letnia Ana Botella, prywatnie żona byłego premiera Hiszpanii, konserwatysty Jose Marii Aznara, została we wtorek wybrana przez radę miejską na stanowisko burmistrza Madrytu. Jest pierwszą kobietą w historii sprawującą ten urząd.

20 tys. ludzi wita obserwatorów. Czołgi zniknęły

Co najmniej 20 tys. protestujących zebrało się we wtorek w syryjskim Hims, gdy obserwatorzy Ligi Arabskiej zaczynali oceniać sytuację w mieście będącym bastionem powstania przeciwko reżimowi prezydenta Baszara Asada - poinformowali działacze praw człowieka.