Kara śmierci ma się dobrze

Chociaż coraz mniej krajów wykonuje wyroki śmierci, to liczba egzekucji nie maleje. W 2011 r. na świecie pozbawiono życia 676 skazanych. W dodatku statystyka ta jest niepełna, ponieważ brakuje danych z Chin - ocenia w raporcie Amnesty International (AI).

Merah nagrał masakrę?

Paryski oddział telewizji al Dżazira otrzymał w poniedziałek paczkę z nagraniem dokonanym rzekomo przez Mohameda Meraha podczas krwawej strzelaniny w Tuluzie. Materiały znajdowały się na pendrivie, wysłanym do redakcji. Telewizja przekazała materiały policji.

Papież na Kubie: Budujcie otwarte społeczeństwo

- Warto, drodzy bracia, poświęcić całe życie Chrystusowi, wzrastać każdego dnia w jego przyjaźni i czuć wezwanie do głoszenia piękna i dobra własnego życia wszystkim ludziom - zaapelował do Kubańczyków podczas mszy w Santiago de Cuba papież Benedykt XVI. Zachęcał, by zaangażowali się na rzecz budowy społeczeństwa otwartego, lepszego i "bardziej godnego człowieka".

Udział w stręczycielstwie - były szef MFW ma wstępny zarzut

Byłemu szefowi Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique'owi Strauss-Kahnowi postawiono w poniedziałek wstępne zarzuty udziału w "stręczycielstwie w zorganizowanej grupie przestępczej" w tzw. aferze hotelu Carlton w Lille - poinformował wieczorem jego adwokat Richard Malka. Podczas kilkugodzinnego przesłuchania w sądzie w Lille Strauss-Kahn zaprzeczył wszystkim oskarżeniom.

Papież na Kubie. Na lotnisku Raul Castro

Benedykt XVI rozpoczął wizytę na Kubie. Na lotnisku przywitał go szef państwa, Raul Castro. Nie wiadomo, czy papież w trakcie trzydniowej wizyty spotka się z jego bratem, Fidelem. Pierwszym etapem pielgrzymki papieża, uważanej za jedną z najważniejszych od początku pontyfikatu, jest miasto Santiago de Cuba.

Szariat nie będzie podstawą konstytucji

Religijne prawo muzułmańskie - szariat - nie będzie podstawą nowej konstytucji północnoafrykańskiej Tunezji, gdzie zostanie zachowana republikańska forma rządów - poinformowała rządząca islamistyczna Partia Odrodzenia (Hizb an-Nahda).

Podsłuchały ich mikrofony. "Przekażę to Władimirowi"

Seulska międzynarodowa konferencja poświęcona bezpieczeństwu nuklearnemu i walce z terroryzmem atomowym to oczywiście okazja dla przywódców tego świata do rozmów nie tylko na temat wiodący. Nic dziwnego więc, że prezydent USA rozmawiał z prezydentem Rosji np. o tarczy antyrakietowej. Ciekawsze jest to, co zarejestrowały mikrofony.

Syria odpowiedziała Annanowi

Syria formalnie odpowiedziała na mający poparcie światowych mocarstw plan pokojowy wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Kofiego Annana - poinformował rzecznik Annana. Wysłannik ONZ po rozmowach o Syrii w Moskwie udał się na podobne do Pekinu.

Kim jest 17 ofiara masakry?

Jedną z 17 ofiar masakry w Afganistanie, o którą oskarżony jest amerykański sierżant Roberta Bales, jest nienarodzone dziecko - informuje "The New York Times" powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela afgańskiej policji.

Sąd nad sztandarową reformą Baracka Obamy

Sąd Najwyższy USA rozpoczął rozpatrywanie kwestii legalności ustawy o reformie systemu ochrony zdrowia uchwalonej dwa lata temu przez Kongres z inicjatywy prezydenta Baracka Obamy. Władze 26 stanów zakwestionowały jej zgodność z konstytucją.

"Kocha dzieci i nie zrobiłby tego"

- Nie wierzę, że był w to zamieszany (...) On taki nie jest. To nie on - powiedziała w wywiadzie dla telewizji NBC Kari Bales, żona żołnierza U.S. Army, oskarżonego o masakrę w Afganistanie, w której zginęło 17 osób, w tym 9 dzieci.

Po skandalu opublikują listę darczyńców

W następstwie skandalu lobbingowego brytyjski premier David Cameron zapowiedział, że opublikuje listę osób, które wpłaciły na fundusz Partii Konserwatywnej i były podejmowane przez niego na Downing Street lub w wiejskiej rezydencji Chequers.

Hitler reklamuje szampon

Mężczyźni nie powinno używać szamponów do włosów przeznaczonych dla kobiet - do tego w 13 sekundowej tureckiej reklamie kosmetyku przekonuje Adolf Hitler. Tureccy Żydzi są oburzeni.

Tymoszenko "dokwaterują morderczynię"

Kilka dni temu władze żeńskiej kolonii karnej w Charkowie dostawiły do celi Julii Tymoszenko trzecie łóżko - oznajmił adwokat byłej ukraińskiej premier Serhij Własenko. Jak powiedział, może zająć je kobieta skazana za morderstwo.

Jedzenie Zamiast Bomb? OMON miał inne plany

Na kary grzywny i aresztu do dwóch dni skazano w poniedziałek 11 osób zatrzymanych w sobotę przed koncertem na rzecz mińskiej inicjatywy Jedzenie Zamiast Bomb. Korespondentowi Radia Racyja Aleksandrowi Jaroszewiczowi wymierzono karę grzywny.

Głodujący opozycjonista trafił na oddział psychiatryczny

Głodujący opozycjonista Siarhiej Kawalenka, którego tydzień temu przymusowo podłączono do kroplówki w areszcie w Mińsku, został przeniesiony w nocy z niedzieli na poniedziałek na oddział psychiatryczny w Witebsku - poinformowały niezależne portale białoruskie.

Izrael zrywa kontakty z Radą Praw Człowieka ONZ

Izraelskie MSZ nakazało swojemu wysłannikowi w Genewie, by ignorował wszystkie telefony od szefowej Komisji Praw Człowieka ONZ, Navi Pillay - pisze izraelski dziennik "Haarec" powołując się na wysokiego rangą polityka.

Nie chcą być "jedynymi, którzy szukają pokojowego rozwiązania"

Zaczynający się w Seulu szczyt państw poświęcony nuklearnemu bezpieczeństwu z pewnością nie pominie tematu irańskiego programu atomowego. Odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Omanu Jusuf ibn Alawi ibn Abdallah oczekuje od społeczności międzynarodowej większego zaangażowania w poszukiwanie pokojowego rozwiązania konfliktu z Iranem. W jego ocenie sytuacja w Zatoce Perskiej jest "dość poważna".

Radzą o atomowym terroryzmie

W Seulu rozpoczęła się druga w historii międzynarodowa konferencja poświęcona bezpieczeństwu nuklearnemu i walce z terroryzmem atomowym.

Rakieta Kima trafiła na stanowisko startowe

Północnokoreańska rakieta dalekiego zasięgu Taepodong II trafiła do bazy w Tongchang-ri, gdzie mieści się jej stanowisko startowe - podał południowokoreański Sztab Generalny. Phenian zapewnia, że zaplanowane na kwiecień odpalenie rakiety ma charakter wyłącznie naukowy i ma na celu umieszczenie satelity na orbicie. Korea Południowa, Japonia i USA są natomiast przekonane, że to test broni balistycznej zdolnej do przenoszenia głowicy jądrowej.

Radykalni imamowie "nie są mile widziani"

Po serii zabójstw, dokonanych przez powiązanego z Al-Kaidą sprawcę, władze Francji nie zezwolą radykalnym imamom na wjazd do kraju i udział w konferencji islamskiej w przyszłym miesiącu - oświadczył w poniedziałek prezydent Nicolas Sarkozy.

Powietrzny konflikt Mińsk - Moskwa. "Czasowo zdjęli zakaz"

Strony białoruska i rosyjska czasowo zdjęły zakaz lotów między Mińskiem a Moskwą - informuje dyrektor generalny białoruskich linii lotniczych Bieławia, Anatol Husarau, którego cytuje portal internetowy Karta'97. Wcześniej jego zastępca Ihar Czarhiniec ogłosił, że ruch powietrzny między Mińskiem a Moskwą został wstrzymany z inicjatywy strony rosyjskiej. Już wiadomo, o co toczy się spór.

"Putin nie będzie przykręcał śruby"

- Po objęciu urzędu prezydenta Władimir Putin nie będzie "przykręcał śruby" - oświadczył sekretarz prasowy premiera Rosji Dmitrij Pieskow. W ocenie rzecznika zwycięzcy wyborów prezydenckich, "Zachód grzeszy", przedstawiając przyszłego prezydenta jako "orędownika autorytaryzmu". Zaprzeczył on również, jakoby Putin zamierzał ogłosić skład nowego rządu jeszcze przed swoją inauguracją.

Sam wybrał helikopter, którym uciekł z więzienia

Rosyjskie media opublikowały nagranie spektakularnej ucieczki więźnia helikopterem z kolonii karnej o zaostrzonym reżimie. Scenę zarejestrowała jedna z kamer monitoringu kolonii. Skazany za trzykrotne zabójstwo mężczyzna wpadł już po kilku godzinach - co także można zobaczyć na wideo. Jego wspólnicy zostali zatrzymani dzień później.

"Ostatnia szansa dla Syrii" godzi USA i Rosję

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Dmitrij Miedwiediew, potwierdzili swoje poparcie dla planu pokojowego dla Syrii, opracowanego przez specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej Kofiego Annana. Ma to być "ostatnia szansa dla Syrii", która pozwoliłaby uniknąć długiej i krwawej wojny domowej. Celem planu jest ustanowienie "prawowitych władz".

"Wyborczy prezent" dla Sarko? Merah zdominował kampanię

Zwrot w kampanii wyborczej we Francji. Jeszcze tydzień temu tematem nr 1 była gospodarka i kształt UE. Po zamachach na południu kraju i operacji antyterrorystycznej w Tuluzie wszyscy mówią tylko o bezpieczeństwie. Pierwsze sondaże wskazują, że to korzystne dla Nicolasa Sarkozy'ego, jednak dyskusja o skuteczności państwa w wojnie z terroryzmem może się w końcu obrócić przeciwko obecnemu prezydentowi. Jego rywal Francois Hollande przekonuje: "Sarkozy zawiódł".

Zachód "chce ożywić kolonializm"

- Minęły czasy, gdy USA i NATO mogły dyktować warunki reszcie świata, a ich działania są głównym powodem problemów na świecie - oświadczył w Duszanbe prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad podczas regionalnej konferencji na temat bezpieczeństwa. Zdaniem Irańczyka państwa zachodnie chcą "ożywić kolonializm".

Większość Izraelczyków za atakiem na Iran

Blisko dwie trzecie Izraelczyków uważa, że prewencyjny atak na instalacje nuklearne Iranu byłby mniej ryzykowny niż zgoda na to, by rozwój irańskiego programu atomowego stanowił stałe zagrożenie dla Izraela - wynika z sondażu dla dziennika "Haarec". Przeciwnicy starcia z Teheranem stanowią mniejszość.