Bruksela promuje kobiety w biznesie. Awantura w UE

Komisja Europejska przyjęła w środę budzącą ogromne kontrowersje propozycję legislacyjną ws. promocji kobiet w biznesie. KE proponuje, by do 2020 roku kobiety stanowiły 40 proc. członków rad nadzorczych spółek giełdowych, z czego wyłączone będę małe i średnie firmy.

Moskwa rozszerzyła definicję zdrady stanu. "Każdy może zostać szpiegiem"

Rosyjska ustawa rozszerzająca definicję zdrady stanu weszła w życie w środę - poinformowała rządowa "Rossijskaja Gazieta". Obrońcy praw człowieka uważają nowe prawo za kolejny atak na opozycję. "Już sama praca na umowę dla zagranicznej organizacji obywatelskiej może być uważana za przestępstwo" - pisze dziennik.

Pakistan uwolni talibów. Najważniejsi na wolność?

Pakistańskie władze zgodziły się w rozmowach z negocjatorami pokojowymi z Afganistanu na uwolnienie z więzień kilku afgańskich talibów - poinformowali w środę przedstawiciele obu stron. Na wolność ma wyjść m.in. były zastępca dowódcy afgańskich talibów mułła Abdul Ghani Baradar.

13 modeli Toyoty z usterkami. 2,7 mln aut na kontrolę

Japoński koncern motoryzacyjny Toyota wzywa na kontrolę do swoich warsztatów na całym świecie 2,77 mln aut z powodu problemu z częścią układu kierowniczego oraz z pompą wodną. Akcja dotyczy m.in. kilku modeli z napędem hybrydowym.

Gwardia Szwajcarska nagrała płytę na święta

Gwardia Szwajcarska wydaje płytę na Boże Narodzenie. Sześciu żołnierzy z orkiestry dętej najmniejszej armii świata, strzegącej bezpieczeństwa papieża, nagrało album z melodiami kolęd i świątecznych piosenek.

Europejscy związkowcy wychodzą na ulice. W Polsce pięć pikiet

Pięć pikiet zorganizuje w środę OPZZ w ramach europejskiego dnia akcji związków zawodowych i solidarności na rzecz kontraktu socjalnego dla Europy. Związkowcy będą demonstrować w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach. Protestować ma także Sierpień '80.

Zamknięte metro, nieczynne lotnisko. Strajkują w Portugalii

O północy w całej Portugalii rozpoczął się strajk generalny przeciwko polityce oszczędnościowej rządu Pedra Passosa Coelho. Do 24-godzinnego protestu przystąpili w pierwszej kolejności strażacy, metro oraz pracownicy kolei i promów na rzece Tag.

Prezydent o budżecie UE: Problem cięć jest bolesny

- Choć sam problem cięć budżetu UE na lata 2014-2020 jest bolesny i trudny do zaakceptowania, dla Polski zasadniczą sprawą jest struktura cięć w wydatkach - powiedział prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu we wtorek z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuyem w Brukseli.

Depardieu też ucieka przed 75 procentowym podatkiem?

Kolejny francuski bogacz przejawia chęć ucieczki przed wyjątkowo wysokim podatkiem wprowadzonym przez prezydenta Francois Hollanda. Jak donoszą belgijskie i francuskie gazety, znany aktor Gerard Depardieu kupił sobie dom w Belgii.

Putin i Obama chcą "dokonać postępu"

Władimir Putin i Barack Obama porozmawiali przez telefon, po raz pierwszy po reelekcji prezydenta USA. Obaj przywódcy mieli wyrazić wolę "dokonania postępu" we wzajemnych relacjach.

Prawa dla Polski w nadzorze bankowym strefy euro?

Kraje spoza strefy euro, które przystąpią do wspólnego nadzoru bankowego, będą brały udział w głosowaniach rady nadzoru na równi z krajami ze strefy euro - poinformował komisarz UE ds. rynku wewnętrznego, Michel Barnier.

Brytyjski podwodniak chciał zdradzić na rzecz Rosji

Członek załogi brytyjskiego atomowego okrętu podwodnego przyznał się przed sądem, że chciał przekazać dwóm mężczyznom, których uważał za rosyjskich szpiegów, tajne informacje. Domniemani szpiedzy okazali się agentami kontrwywiadu.

Szczyt 15 obrońców budżetu UE. Chcą go szybko i bez specjalnych cięć

W Parlamencie Europejskim zakończyło się spotkanie 15 państw - przyjaciół polityki spójności. Jego uczestnicy chcą wypracować strategię obrony korzystnych dla siebie zapisów w budżecie UE na lata 2014-2020. - Niezbędne jest zrównoważone podejście do cięć - stwierdził Donald Tusk na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania.

Człowiek Saakaszwilego oskarżony o tortury. Był ministrem obrony

Baczo Achałaja zastał oskarżony we wtorek o stosowanie tortur. Były minister obrony i spraw wewnętrznych to jeden z najbliższych sojuszników prezydenta Micheila Saakaszwilego. Zwolennicy tego ostatniego aresztowanie i oskarżenie Achałai uznają za polityczne represje.

2,5 mln ludzi musiało uciekać. Dane mogą być jeszcze wyższe

Na 2,5 mln szacuje syryjskie Stowarzyszenie Czerwonego Półksiężca liczbę Syryjczyków, których wojna domowa zmusiła do opuszczenia miejsca zamieszkania i przemieszczenia się gdzie indziej na terenie kraju - poinformowała agenda ONZ ds. uchodźców.

Kreml "zacieśnia kontrolę nad siecią"

Ograniczenia dotyczące internetu, które weszły w życie w Rosji oznaczają, że Kreml "zacieśnia kontrolę nad siecią". Wydaje się, że celem władz jest monitorowanie na masową skalę aktywności Rosjan w internecie - ostrzega "Washington Post".

Proces Tymoszenko odroczony dziewiąty raz

Sąd w Charkowie po raz dziewiąty odłożył rozprawę przeciw byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko oskarżonej o oszustwa, gdy kierowała handlującą gazem firmą Jednolite Systemy Energetyczne Ukrainy (JSEU). Nowy termin wyznaczono na 23 listopada.

Prezydent i premier z "mocnym przekazem" w Brukseli

Prezydent Bronisław Komorowski razem z żoną rozpoczął dwudniową oficjalną wizytę w Belgii. Prezydent spotka się m.in. z królem Albertem II, premierem Elio Di Rupo, a także szefem Rady Europejskiej Hermanem van Rompuyem. W Brukseli będzie także premier Donald Tusk, który weźmie udział w spotkaniu grupy tzw. przyjaciół polityki spójności, czyli przywódców państw europejskich, którzy sprzeciwiają się cięciom unijnych funduszy na tę politykę.

Stosunki między Niemcami a Rosją "ulegają pogorszeniu"

"Stosunki Rosji z jej kluczowym sojusznikiem w Unii Europejskiej - Niemcami - ulegają pogorszeniu" - uważa rosyjski dziennik "Kommiersant", zapowiadając piątkowe konsultacje w Moskwie przywódców dwóch krajów: Władimira Putina i Angeli Merkel.