Samolot linii lotniczych Malaysia Airlines, którego już od tygodnia poszukują służby kilku azjatyckich krajów, prawdopodobniej rozbił się w dżungli - uznali eksperci lotnictwa będący gośćmi "Faktów po Faktach". Ich zdaniem maszyna nie mogła zostać porwana i gdzieś z sukcesem wylądowała, bo "poziom inwigilacji przestrzeni powietrznej" na świecie jest ogromny i ktoś by to zauważył.

Doradcy Władimira Putina, przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwienko czy szefowie Gazpromu, Rosnieftu i rosyjskich kolei, a więc najpotężniejsi ludzie w Rosji? Te nazwiska mają się pojawiać w kontekście listy osób objętych sankcjami wizowymi i zamrożeniem aktywów w razie zaognienia konfliktu na Ukrainie przez Moskwę. Dziennikarze w Brukseli opracowali ją m.in. po rozmowach z politykami. Ci od czwartku decydują, w kogo bezpośrednio uderzy kryzys na Krymie.

Władze Ukrainy zwróciły się do USA z prośbą o pomoc wojskową w związku z agresją Rosji na Krymie i jej manewrami wojskowymi przy wschodniej granicy kraju. Chodzi zarówno o wsparcie w zakresie dostarczenia broni, jak i organizacyjne - podała agencja Reutera powołując się na dwóch amerykańskich oficjeli.

Ukraina jest dla Władimira Putina "niezbędnym elementem" potrzebnym do odbudowania supermocarstwa - uważa były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który był gościem "Faktów po Faktach" w TVN24. Jego zdaniem prezydent Rosji "widzi siebie wśród największych twórców potęgi" wschodniego regionu.

Rosnące poparcie dla prezydenta Rosji jest wynikiem tego, że w gusta rosyjskiego społeczeństwa trafia "zapach wielkiego imperium" - ocenił w "Kropce nad i" prezydent Bronisław Komorowski. W jego opinii, zmieni się to, kiedy nastąpią działania ze strony świata zachodniego, które będą spychały Rosję do kąta. - Nikt nie lubi izolacji - stwierdził prezydent. Jednocześnie zaznaczył, że działania Władimira Putina względem Krymu są objawem słabości Rosji, a nie siły.

Zaginiony samolot malezyjskich linii lotniczych mógł runąć do Oceanu Indyjskiego - poinformował ABC News wysoki urzędnik Pentagonu. Amerykanie wskazali obszar poszukiwań i wysłali w tym kierunku swój niszczyciel USS Kidd. To kolejny dzień poszukiwań lecącego z Kuala Lumpur do Pekinu Boeinga 777 linii Malaysian Airlines, który w sobotę zniknął z radarów. Na pokładzie było 239 osób.

P.o. prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że istnieje ryzyko inwazji rosyjskiej na Ukrainę, o czym świadczy koncentracja żołnierzy rosyjskich przy granicy z Ukrainą. Agresji może zapobiec postawa społeczności międzynarodowej - dodał.

Sekretarz stanu USA John Kerry zapowiedział w czwartek w amerykańskim Senacie, że Waszyngton i UE podejmą wobec Rosji natychmiastowe "poważne kroki", jeśli dokona aneksji Krymu. Szef dyplomacji mówił też, że według amerykańskich ocen, na Krymie jest teraz 45 tys. rosyjskich żołnierzy.

Od 1 marca Władimir Putin ma wolną rękę w ewentualnym użyciu wojsk rosyjskich na Ukrainie. Oficjalną zgodę, jak wymaga tego prawo, dała Rada Federacji, izba wyższa parlamentu. Tymczasem dziennikarze rosyjskiego portalu Lenta.ru ustalili, że są podstawy do unieważnienia decyzji przez Sąd Konstytucyjny. W czasie posiedzenia 1 marca naruszono bowiem, i to nie raz, regulamin Rady.

Litwa jest gotowa na zakup i rozmieszczenie na swym terytorium amerykańskiego systemu antyrakietowego Patriot – powiedział w czwartek premier Algirdas Butkeviczius.