Skazani niedawno w Niemczech za szpiegostwo na rzecz Rosji Andreas i Heidrun Anschlagowie mają zostać wymienieni na przynajmniej jednego zachodniego agenta odbywającego karę więzienia w Rosji - informuje w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant". W czasie procesu nie udało się nawet ustalić ich prawdziwego nazwiska.

21-latek, który w niedzielę rozbił na ramieniu prezydenta Bronisława Komorowskiego jajko, został wypuszczony z milicyjnego aresztu - podaje portal VolynPost.com. Do incydentu doszło w ukraińskim Łucku w czasie uroczystości poświęconych upamiętnieniu ofiar UPA. Mimo ataku, prezydent jest zadowolony ze swojej ochrony podczas wizyty na Ukrainie - poinformowała na antenie TVN24 Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta. BOR zarządził już wewnętrzne postępowanie wyjaśniające, raportu z zajścia domaga się MSW.

Asiana Airlines zamierzają pozwać stację telewizyjną z San Francisco, która miała "nadszarpnąć reputację linii lotniczych". W czasie piątkowego serwisu informacyjnego prezenterka KTVU przedstawiła nazwiska czterech pilotów, którzy lecieli B777, który rozbił się w zeszły weekend. W rzeczywistości nazwiska okazały się nieprawdziwe i były prymitywnym żartem - podaje CNN. Asiana mówi o "nieodpowiednim i obraźliwym" zachowaniu.

Tysiące Amerykanów ponownie wyszły w niedzielę na ulice w proteście przeciwko wyrokowi sądu w Sanford na Florydzie, uniewinniającemu 29-letniego George'a Zimmermana, który zastrzelił czarnoskórego nastolatka Trayvona Martina. W Los Angeles demonstranci zablokowali drogę szybkiego ruchu. Według świadków, do rozpędzenia tłumu policja użyła gumowych kul.

Brytyjska firma farmaceutyczna GlaxoSmithKline (GSK) korumpowała lekarzy i urzędników, by zwiększyć sprzedaż i ceny leków oferowanych w Chinach. Pieniądze przekazywane były za pośrednictwem agencji turystycznych i innych firm - poinformowała w poniedziałek policja. Koncern twierdzi, że jak dotąd nie znalazł dowodów na próby korumpowania kogoś w Chinach przez swoich pracowników.

Co najmniej trzy osoby zginęły, 17 zostało rannych w prowincji Synaj Północny, gdy napastnicy zaatakowali z granatników autobus. W przeszło tydzień po obaleniu władzy prezydenta Mohammada Mursiego w Egipcie utrzymuje się napięcie, a eksperci ostrzegają przed eskalacją konfliktu.

Bohater największej hiszpańskiej afery finansowej ostatnich lat, b. skarbnik rządzącej Partii Ludowej (PP) Luis Barcenas wywołał nową burzę polityczną: madryckie media opublikowały w niedzielę jego SMS-y wymieniane z liderem PP, premierem Mariano Rajoyem.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zażądała od USA, w związku z ujawnieniem globalnego monitoringu elektronicznego prowadzonego przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), przestrzegania niemieckiego prawa w działalności wywiadowczej w Niemczech. - Prowadzimy wojnę z terroryzmem, ale nie wszystko, co jest technicznie możliwe, musi być realizowane - powiedziała.

Były wiceszef BOR krytycznie ocenia pracę ochrony polskiego prezydenta podczas wizyty na Ukrainie. Bronisław Komorowski po wystąpieniu w łuckiej katedrze, został uderzony jajkiem. - To był atak, udany atak. Na nasze szczęście było to tylko jajko - powiedział na antenie TVN24 dr Jarosław Kaczyński. Wtóruje mu były premier Józef Oleksy. - To jest niedopuszczalne niedopatrzenie ochrony - powiedział były premier w "Faktach po Faktach".

Nie chcieli wizyty prezydenta Komorowskiego na Wołyniu, odrzucają polskie uchwały ws. zbrodni wołyńskiej. Jeszcze kilka lat temu można byłoby to potraktować jako awanturnictwo politycznego marginesu. Dziś nacjonalistyczna partia Swoboda jest czwartą siłą w ukraińskim parlamencie i od 2009 r. wyraźnie i stale zwiększa swój elektorat.

Księżna Kate mijający weekend, na który według wyliczeń mediów miał przypadać termin urodzin jej dziecka, spędza z rodzicami w ich wiejskiej posiadłości w Bucklebury (Berkshire). W tym czasie jej mąż, książę William, jest na dwutygodniowym urlopie z wojska, podczas którego gra w polo.

- To nie ma co komentować, też słyszałem, że coś takiego miało miejsce - powiedział Bronisław Komorowski, odnosząc się do incydentu w Łucku. Polski prezydent po wystąpieniu w miejscowej katedrze został zaatakowany jajkiem. Napastnik to 21-letni mieszkaniec Zaporoża. Odpowie za chuligaństwo - informuje MSW Ukrainy.