Iran zainstaluje nowe, lepsze wirówki

Szef irańskiego programu nuklearnego oświadczył, że Iran rozpocznie wkrótce instalację ponad 3 tys. wirówek nowej generacji, stosowanych do wzbogacania uranu - podała w niedzielę agencja Fars. Zachód obawia się, że Iran dąży do wyprodukowania broni jądrowej.

Były prymas Szkocji przeprasza i prosi o wybaczenie

Były prymas Szkocji, kardynał Keith O'Brien przyznał w niedzielę, że w niektórych sytuacjach jego zachowanie seksualne było poniżej standardów oczekiwanych od osoby pełniącej funkcję księdza, arcybiskupa i kardynała; przeprosił za takie zachowanie.

Wojna o gejów w koalicji Merkel

Na pół roku przed wyborami do Bundestagu w niemieckiej koalicji rządowej wybuchł ostry spór o przyznanie parom jednopłciowym takich samych praw, jakimi cieszą się małżeństwa heteroseksualne. Kanclerz Angela Merkel gra na czas, próbując przeczekać burzę. Nie chce ignorować społeczeństwa, które opowiada się za liberalizacją przepisów, jednak z drugiej strony znajduje się pod presją konserwatystów we własnej partii.

Jeden z faworytów konklawe: Czas, by Kościół otworzył się na kobiety

Czas, by Kościół otworzył się na kobiety - powiedział kard. Leandro Sandri z Argentyny w ekskluzywnym wywiadzie dla agencji Reutera. - Kościół musi wziąć pod uwagę to, że rola kobiet w świecie znacznie się zmieniła - dodał purpurat wymieniany w gronie kilkunastu potencjalnych następców Benedykta XVI.

Królowa Elżbieta II w szpitalu

Brytyjska królowa Elżbieta II trafiła do szpitala z objawami ostrego nieżytu żołądka i jelit - poinformował rzecznik Pałacu Buckingham. Z tego powodu odwołano m.in. zaplanowaną na najbliższe dni wizytę 86-letniej monarchini we Włoszech.

Dragon dotarł na ISS

Należący do amerykańskiej prywatnej firmy SpaceX bezzałogowy kosmiczny statek transportowy Dragon dotarł w niedzielę na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Dostarczył przebywającym tam astronautom zapasy żywności, sprzęt badawczy i inne wyposażenie.

Niemcy nie chcą Bułgarii i Rumunii w Schengen

Szef niemieckiego MSW Hans-Peter Friedrich zapowiedział sprzeciw swego kraju wobec przyjęcia Rumunii i Bułgarii do strefy Schengen. Berlin chce też zaostrzyć sankcje dla osób wyłudzających świadczenia socjalne.

Strażacy oskarżeni o gwałcenie i szantażowanie nastolatka

Dwóch strażaków w stanie Vermont w USA jest podejrzewanych o wykorzystywanie seksualne jednego z chłopców. Miało do tego dochodzić przez lata, od momentu, gdy ofiara skończyła 12 lat. Jeden ze strażaków przyznał się do winy, mówiąc, że był z zadowolony z prowadzenia tego "określonego stylu życia".

Nowe szokujące dane o miejscach niemieckich zbrodni

Od 1933 do 1945 w Europie kontrolowanej przez niemieckich nazistów istniało ponad 40 tys. miejsc zniewolenia - wynika z badań Amerykańskiego Muzeum Historii Holokaustu. W tej liczbie znajdują się nie tylko obozy śmierci, getta i obozy pracy, ale też domy publiczne, fabryki i tzw. "centra opieki". Do tej pory sądzono, że istniało ok. 7 tys. takich miejsc - pisze "New York Times".

"Ameryko, ręce precz od naszych dzieci"

Blisko 12 tysięcy ludzi przeszło w sobotę ulicami Moskwy, manifestując swoje poparcie dla wydanego przez władze zakazu adopcji urodzonych w Rosji dzieci przez obywateli USA - podała policja. Komentatorzy wskazywali na antyamerykańskie akcenty manifestacji.

Protesty po nominacji Albańczyka na ministra obrony Macedonii

35 osób zostało rannych podczas sobotnich starć w stolicy Macedonii, Skopje, między zwolennikami i przeciwnikami byłego albańskiego partyzanta Talata Xhaferiego. Mianowano go ministrem obrony Macedonii, w której ludność albańska stanowi 25 proc.

Kardynał z Brazylii "zdobywa poparcie"

Kardynał z Brazylii Odilo Scherer papieżem, sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej włoski kardynał Mauro Piacenza lub Argentyńczyk włoskiego pochodzenia kard. Leonardo Sandri - taka propozycja według portalu Vatican Insider zdobywa zwolenników przed konklawe.

Skażona pasza trafiła do 6,5 tys. farm

Zanieczyszczona rakotwórczą aflatoksyną pasza dla zwierząt trafiła do niemal dwukrotnie większej liczby gospodarstw hodowlanych w Dolnej Saksonii niż początkowo zakładano. Ministerstwo rolnictwa w Hanowerze skorygowało w sobotę liczbę ferm z 3560 do 6457.

Dziesiątki wojskowych odchodzą z wojska. Winne ścięcie żołdu

W ciągu pierwszych 6 tygodni tego roku ok. 500 zawodowych wojskowych greckiej armii wystąpiło o zwolnienie ze służby. Uznali, że ich płace po obcięciu o 50 proc. dokonanym w ubiegłym roku w związku z kryzysem gospodarczym nie wystarczą na utrzymanie rodziny.

Syria: "Specjalna operacja" armii zakończona sukcesem

Armia syryjska ogłosiła, że po ciężkich walkach zakończyła pomyślnie "specjalną operację" zmierzającą do odzyskania kontroli nad strategiczną drogą w prowincji Hama łączącą lotnisko międzynarodowe w Aleppo na północy Syrii z resztą kraju.

Robot, który nauczył się rzucać pustakami

Sprawa może wydawać się błaha, ale inżynierowie zapewniają, że wcale taka nie jest. Opracowywany dla amerykańskiej armii robot BigDog nauczył się miotać ciężkimi pustakami. Do rzutu wykorzystuje skomplikowany ruch całego "ciała", naśladując ludzi.