Zabijają bezbronne kobiety i dzieci. ONZ szykuje listę

Chociaż wszelkie próby nałożenia oenzetowskich sankcji na Syrię, nie mówiąc o interwencji, są blokowane w Radzie Bezpieczeństwa przez Chiny i Rosję, ONZ tworzy listę oficjeli reżimu Baszara el-Asada oskarżanych o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Libijski scenariusz w Syrii? "To będzie trwało długo"

Perspektywy bezpośredniej międzynarodowej interwencji zbrojnej w Syrii, aby pomóc tamtejszej opozycji w obaleniu reżimu prezydenta Baszara el-Asada, są nadal odległe, mimo zasygnalizowania przez rząd USA, że może być otwarty na dostarczenie broni powstańcom. Jak twierdzą amerykańscy eksperci, Waszyngton obawia się bezpośredniego zaangażowania w konflikt.

Rosja wraca do Afganistanu. Gazprom, nie czołgi

23 lata temu opuścili zniszczony Afganistan na czołgach, dziś chcą go odbudowywać. Rosyjskie firmy liczą na udział nawet w ok. 150 projektach. Budowa dróg, kolei, mostów, wydobycie gazu i ropy. W niedawno otwartej nowej ambasadzie Federacji Rosyjskiej zapowiadają wielką gospodarczą ofensywę, która ma umocnić także polityczne wpływy Moskwy w tym bardzo ważnym dla niej kraju.

Nadzieja umarła z Dayaną. Najmłodsza ofiara Concordii

Włoscy ratownicy położyli kres nadziejom bliskich 5-leniej Dayany Arlotti na szczęśliwy finał. Dziewczynka zaginęła podczas katastrofy statku Costa Concordia. W środę ciało najmłodszej ofiary tragedii wydobyli nurkowie pracujący we wraku.

Santorum jak cel. "Wymiana ciosów" podczas debaty

Ciężkie chwile kandydata do prezydenckiej nominacji republikanów Ricka Santoruma. Ultrakonserwatysta, który w sondażach zrównał się z Mittem Romney'em, został przez tego ostatniego pognębiony podczas debaty TV, która odbyła się w środę wieczorem (czasu USA) w Mesa w Arizonie.

Zachwiali podstawami fizyki przez obluzowany kabel

Podstawy współczesnej fizyki obronione przed neutrinami. Zdaniem magazynu naukowego "Science" cząsteczki te wcale nie poruszają się szybciej niż światło - o czym pod koniec ubiegłego roku donoszono z CERN - a źródłem błędu w pomiarach był... zbyt luźno podłączony kabel.

Usłysz bicie serca, potem zabij

Kobiety chcące dokonać aborcji muszą najpierw obejrzeć na USG płód dziecka. Prawo, które wprowadził Teksas, ma swoich gorących zwolenników jak i przeciwników. Stanów, które ten pomysł chcą powielić, przybywa.

Grożą atakiem biologicznym

Trzech członków Kongresu USA dostało w ostatnich dniach listy z pogróżkami. W co najmniej dwóch z nich był biały proszek, który okazał się nieszkodliwy - podały władze. Nieznani sprawcy ostrzegają przed atakiem biologicznym na amerykańskich senatorów.

Austria zawiesza ratyfikację ACTA

Austria zawiesiła ratyfikację kontrowersyjnego porozumienia o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi i piractwa internetowego (ACTA), oczekując na decyzję Parlamentu Europejskiego w tej sprawie - oświadczył w środę rzecznik austriackiego MSW Hermann Muhr.

Piraci "zarobili" 170 milionów dolarów

Działający u wybrzeży Somalii piraci wymusili w 2011 roku okupy w łącznej kwocie 170 mln dolarów, o 60 milionów więcej niż rok wcześniej - głosi raport przedstawiony w środę Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

"UE won, MFW won!" Minister się cieszy

Minister finansów Grecji Ewangelos Wenizelos powiedział w środę, że nowy pakiet ratunkowy wartości 130 mld euro, przyznany Atenom poprzedniego dnia przez strefę euro, spaja Grecję z eurolandem i ochroni ją przed niewypłacalnością. Jednocześnie w greckiej stolicy tysiące ludzi wzięło udział w marszu przeciwko polityce oszczędności.

Rosyjscy szpiedzy wpadli w Estonii?

Wyższy funkcjonariusz estońskiej Policji Bezpieczeństwa Aleksei Dressen i jego żona Viktoria zostali w środę aresztowani pod zarzutem działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji - poinformowały estońskie władze.

Skarb wart 400 mln euro wraca do Hiszpanii

Hiszpański rząd definitywnie wygrał pięcioletnią batalię sądową z amerykańskimi poszukiwaczami skarbów z amerykańskiej firmy Odyssey. Już wkrótce powróci do Hiszpanii ok. 600 tys. srebrnych i złotych monet z I połowy XIX w. Ważący 17 ton skarb został znaleziony przez Odyssey we wraku zatopionej hiszpańskiej fregaty w 2007 r. W środę hiszpańscy eksperci, którzy przylecieli do USA badali monety i pakowali je.

DSK czeka, czy postawią mu zarzuty. Już na wolności

Dominique Strauss-Kahn, były szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego, został w środę zwolniony z aresztu tymczasowego. Dzień wcześniej Strauss-Kahn został zatrzymany w Lille pod zarzutem współudziału w stręczycielstwie i poplecznictwa w malwersacjach w tzw. aferze hotelu Carlton. Noc DSK spędził w celi o powierzchni siedmiu metrów kwadratowych.

Merkel chwali Greków: Największy szacunek

Niemiecka kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że ma wielki szacunek dla Grecji za przyjęcie planu oszczędności. Zapewniła, że Niemcy chcą wesprzeć Grecję i inne państwa w kryzysie zadłużenia pod warunkiem, że zrobią one to, co do nich należy.

Zginęli, bo zawiodły hamulce? 49 zabitych w Argentynie

Prawdopodobną przyczyną katastrofy kolejowej w Buenos Aires była awaria hamulców - poinformował argentyński minister transportu Juan Pablo Schiavi. W katastrofie zginęło co najmniej 49 osób, a ponad 600 zostało rannych (w tym 60 ciężko) - podał przedstawiciel ratowników Alberto Crescenti. Jak informuje agencja prasowa Telam, w pociągu w chwili wypadku było 800 osób. Wcześniej informowano nawet o 2 tys. pasażerów.

Wyrok na Mubaraka 2 czerwca

Werdykt w procesie byłego prezydenta Egiptu Hosniego Mubaraka zapadnie 2 czerwca - poinformował w środę egipski sędzia Ahmed Refaat, prowadzący proces.

Osiem ciał w zatopionej części Concordii

Kilka godzin po odnalezieniu w środę czterech ciał we wraku statku Costa Concordia płetwonurkowie odkryli zwłoki kolejnych czterech osób. Tym samym poszukiwanych jest jeszcze 7 ofiar katastrofy, w której zginęło 32 ludzi.

6 zabitych po spaleniu Koranu. Karzaj apeluje o spokój

Prezydent Afganistanu Hamid Karzaj zaapelował w środę do rodaków o spokój po tym, gdy co najmniej sześć osób zginęło podczas protestów, do których doszło po spaleniu egzemplarzy Koranu na terenie prowadzonego przez NATO więzienia. Wcześniej w środę tłum demonstrantów wznoszących okrzyki "Śmierć Ameryce", "Śmierć Karzajowi" starł się z policjantami blokującymi dostęp do bazy Sojuszu pod Kabulem.

USA po śmierci dziennikarzy: Cyniczna brutalność reżimu

USA zdecydowanie potępiły w środę "nowy przejaw brutalności reżimu prezydenta Baszara el-Asada" w Syrii w związku ze śmiercią dwojga zagranicznych dziennikarzy. Z kolei władze w Damaszku wezwały przedstawicieli mediów nielegalnie przebywających w kraju do zgłaszania swojego pobytu.

Rosja mówi "nie" korytarzom humanitarnym

Rosja sprzeciwiła się francuskiemu pomysłowi utworzenia tzw. korytarzy humanitarnych w ogarniętej wojną domową Syrii. Wcześniej Moskwa poparła apel Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) w sprawie codziennych dwugodzinnych przerw w walkach.

Londyn skończy z okupacją oburzonych

Wygląda na to, że okupacja prowadzona przez "antykapitalistów" koło katedry św. Pawła w Londynie nieuchronnie zbliża się do końca. W środę brytyjski sąd apelacyjny odrzucił apelację ruchu Okupuj Londyńską Giełdę (OccupyLSX) od decyzji poprzedniej instancji, nakazującej likwidację obozu namiotowego.

"Francja jest zdeterminowana, by zakończyć dzikie represje"

Po najnowszym, krwawym ostrzale syryjskiego Hims, w którym zginęli m.in. zachodni dziennikarze, Francja wezwała reżim Baszara el-Asada, by niezwłocznie wstrzymał ataki na miasto i zapewnił bezpieczny dostęp pomocy medycznej dla ofiar ostrzału.

"Wierzyła, że dziennikarstwo może ukrócić ekscesy reżimów"

- Marie była niezwykłą postacią w życiu "Sunday Times", kierowała się pasją w opisywaniu wojen, wierząc, że to, co robiła, było ważne - tymi słowami John Witherow, redaktor naczelny gazety, w której pracowała Amerykanka Marie Colvin, skomentował doniesienia o jej śmierci. Colvin i Francuz Remi Ochlik, laureat tegorocznego konkursu World Press Photo, zginęli w oblężonej przez wojska rządowej dzielnicy Hims, Bab Amro. Colvin jeszcze wczoraj relacjonowała tragiczną sytuację w syryjskim mieście.

Moskwa ostrzega Izrael i "obawia się" o bazę USA

Rosja obawia się, że baza amerykańska w Kirgistanie, która służy jako wsparcie operacji w Afganistanie, może zostać wykorzystana w potencjalnym konflikcie z Iranem. Taką opinię wyraził oficjalny przedstawiciel rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz. Jednocześnie Moskwa wyraźnie ostrzegła Izrael, aby nie atakował Iranu, ponieważ będzie to miało "katastroficzne konsekwencje" dla regionu.

"Naciski, sankcje i zabójstwa nie wydadzą owoców"

Po tym jak Iran odmówił dostępu inspektorom Międzynarodowej Agencja Energii Atomowej do zakładów nuklearnych w Parchi, a MAEA wyraziła z tego powodu rozczarowanie, Najwyższy Przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że Teheran z programu atomowego wycofać się nie zamierza.