KE: Polscy uczniowie kiepsko znają języki obce

Choć około 90 proc. obywateli UE uważa, że znajomość języków obcych jest bardzo potrzebna, to tylko 54 proc. umie komunikować się w języku obcym. W Polsce ponad połowa uczniów zna angielski na najniższym poziomie A1 - mówią badania ogłoszone w czwartek przez KE. Jedno z nich - europejski sondaż nt. kompetencji językowych - dowodzi, że polscy gimnazjaliści wciąż znają języki zbyt słabo.

"CIA na pograniczu Syrii". Radzi, jak dozbrajać rebeliantów

Niewielka grupa agentów CIA działa na południu Turcji i pomaga Zachodowi oraz innym państwom decydować, których syryjskich rebeliantów dozbrajać w walce z reżimem prezydenta Baszara el-Asada - donosi "The New York Times" powołując się na anonimowych przedstawicieli wywiadu USA i państw arabskich.

Uciekł MiGiem z Syrii i poprosił o azyl

Pilot syryjskiego samolotu myśliwskiego MiG-21, który wylądował na lotnisku wojskowym w Jordanii, poprosił o azyl polityczny - poinformował jordański minister do spraw mediów Samih al-Majteh. Po kilku godzinach Amman azylu Syryjczykowi udzielił.

Gigantyczna plantacja marihuany i zamurowany człowiek

Podczas likwidacji największej w historii Czech nielegalnej plantacji marihuany zatrzymano 13 osób - podała tamtejsza policja. Przestrzeń, na której uprawiano rośliny była ogromna i zajmowała kilka hal. Na ich terenie znaleziono też zamurowanego człowieka.

"Polskimi głosami ACTA padła"

Podczas czwartkowego głosowania w komisji ds. handlu międzynarodowego Parlamentu Europejskiego, polscy europosłowie głosowali za szybkim odrzuceniem ACTA przez cały Europarlament. Wbrew stanowisku swoich frakcji.

Wojskowy samolot runął na domy

Co najmniej 6 osób zginęło w katastrofie dwusilnikowego turbośmigłowego samolotu transportowego Fokker 27 sił powietrznych Indonezji, który spadł na domy mieszkalne we wschodniej części Dżakarty - poinformowały władze wojskowe.

Norwegowie o Breiviku: Więzienie, nie szpital

Prawie trzy czwarte Norwegów ocenia, że Anders Behring Breivik, który w lipcu 2011 roku zabił 77 osób, powinien zostać skazany na karę więzienia, a nie podlegać przymusowemu leczeniu psychiatrycznemu - wynika z sondażu opublikowanego w czwartek.

Niemcy uzgodnili ratyfikację paktu fiskalnego

Niemiecki rząd uzgodnił z opozycją warunki ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego o wzmocnieniu dyscypliny finansowej - poinformowali przywódcy opozycyjnej socjaldemokracji i Zielonych. Bundestag ma głosować nad paktem 29 czerwca.

Ładunek wybuchowy w elektrowni atomowej

Po wykryciu materiału wybuchowego na terenie największej elektrowni atomowej w Szwecji, we wszystkich siłowniach jądrowych w kraju podwyższono poziom bezpieczeństwa, choć - jak zapewniła w czwartek rzeczniczka elektrowni Ringhals - nie było niebezpieczeństwa wybuchu.

Ośrodek Karta: To nie jest "lista białoruska"

"Możemy z całą pewnością stwierdzić, że znaleziony wykaz nie jest "listą białoruską" - twierdzi Ośrodek Karta. I dementuje informacje przekazane przez "Gazetę Wyborczą", że "lista" została odnaleziona.

Pakistan ma nowego szefa rządu

Prezydent Pakistanu desygnował Makhdooma Sahabuddina na nowego premiera tego kraju - poinformowały w czwartek rano pakistańskie media. Sahabuddin zastąpi Yousufa Razę Gilianiego, którego Sąd Najwyższy uznał za "niezdolnego do sprawowania swych funkcji".

Azyl dla Assange'a nie taki pewny. Ekwador zwleka

Rząd Ekwadoru bardzo poważnie traktuje wniosek o azyl dla Juliana Assange'a i dlatego potrzebuje więcej czasu by podjąć decyzję w tej sprawie - powiedział w środę w wywiadzie dla wenezuelskiej sieci telewizyjnej Telesur prezydent Ekwadoru Rafael Correa.

Z parlamentu prosto do więzienia

Prosto z parlamentu w Rzymie do więzienia pojechał włoski senator Luigi Lusi, oskarżony o sprzeniewierzenie i przywłaszczenie sobie około 25 milionów euro z kasy ugrupowania, którego był skarbnikiem. To największy skandal finansowy w polityce ostatnich lat.

Dziewczyny z Pussy Riot zostają w areszcie

Dziewczyny z Pussy Riot zostają w areszcie. W środę zdecydował o tym moskiewski sąd. Punkowy zespół w lutym w soborze Chrystusa Króla w stolicy Rosji wykonał utwór, w którym prosiły Bogurodzicę o przepędzenie Władimira Putina.

Przez Alaskę i Dubaj. Jak przewożono więźniów do Kiejkut

Międzynarodowa organizacja prawników Reprieve ustaliła, jak sfinansowano i przeprowadzono tajną amerykańską misję przewiezienia dwóch domniemanych terrorystów z Tajlandii do - jak pisze - tajnego więzienia w pobliżu Starych Kiejkut 5 grudnia 2002 r.

Tureckie lotnictwo zbombardowało Irak. Odwet na Kurdach

Tureckie samoloty bojowe i śmigłowce uderzeniowe przeprowadziły w środę ataki na bazy kurdyjskich separatystów w północnym Iraku - poinformował sztab generalny. To odpowiedź na wtorkowe starcia, w których zginęło łącznie 34 żołnierzy i bojowników.

Łukaszenka zwolnił 14 sędziów. 6 skazywało opozycjonistów

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zwolnił kilkunastu sędziów, w tym sześciu, którzy wydawali wyroki na opozycjonistów. Czworo z nich jest objętych zakazem wjazdu do Unii Europejskiej - informują w środę białoruskie niezależne portale internetowe.

Joannici odznaczyli Bartoszewskiego

Były minister spraw zagranicznych Władysław Bartoszewski otrzymał w Rzymie od Wielkiego Mistrza Zakonu Kawalerów Maltańskich (joannitów) Matthew Festinga Wielki Krzyż Zasługi. Odznaczenie to otrzymują osoby zasłużone dla Zakonu i promujące wartości chrześcijańskie.

63 tysiącom gatunków grozi wyginięcie. Alarm ekologów

Najnowsza lista zagrożonych gatunków fauny i flory objęła aż 63 837 gatunków, czyli o dwa tysiące więcej niż poprzednio - alarmuje Międzynarodowy Związek Ochrony Przyrody (IUCN). Lista trafi na światową konferencję ws. zrównoważonego rozwoju Rio+20.