Największa impreza na kole polarnym. Minus 30 stopni i jojk na żywo

Przy minus 34 stopniach na rzęsach osiada szron, bateria w aparacie rozładowuje się natychmiast, a zdjęcie rękawiczki grozi odmrożeniem palców. W ten najzimniejszy w roku czas w szwedzkim Jokkmokk na kole polarnym odbywa się największe święto w tej części świata. Właśnie tam sprawdziłam, jak smakuje mięso z renifera i jak żyją Samowie – rdzenna ludność północnej Europy.

Syryjska opozycja nie pojedzie do Waszyngtonu i Moskwy

Główne ugrupowanie syryjskiej opozycji poinformowało w piątek wieczorem, że nie przyjmuje zaproszeń do złożenia wizyt w Waszyngtonie i w Moskwie w proteście przeciwko - jak to ujęto - systematycznemu niszczeniu Aleppo przez pociski rakietowe sił reżimowych.

USA i Japonia razem przeciw Kimowi

Prezydent USA Barack Obama oświadczył w piątek, że Stany Zjednoczone i Japonia zobowiązały się do zdecydowanych działań wobec Korei Północnej, która w ubiegłym tygodniu przeprowadziła kolejną próbę nuklearną - określoną przez Waszyngton jako prowokacja.

"Celibat nie pochodzi od Boga". Nowy papież go zniesie?

Prymas Szkocji kard. Keith O'Brien w wywiadzie dla BBC Scotland przyznał, że niektórzy księża mają trudności z celibatem, i nie wykluczył, że przyszły papież może odmiennie podejść do tej kwestii. Zdaniem duchownego celibat "nie jest dogmatem wiary".

Boeing wie, jak naprawić akumulatory w dreamlinerach

Boeing przedstawił w piątek amerykańskiemu Federalnemu Urzędowi Lotnictwa (FAA) swój plan rozwiązania problemów z akumulatorami litowo-jonowymi w dreamlinerach. Mimo to wciąż nie ustalono, co było przyczyną przegrzania się tych akumulatorów w dwóch maszynach.

Co wydarzyło się w domu Pistoriusa? Zobacz wizualizacje CNN

Oscar Pistorius zapłacił kaucję i wyszedł na wolność. Nie może jednak opuszczać kraju, rozmawiać ze świadkami, ani pić alkoholu. Nie może też wrócić do domu, bo to miejsce zbrodni. Dziennikarze CNN zrekonstruowali dwie wersje wydarzeń z 14 lutego, które mogły doprowadzić do tragicznej śmierci partnerki lekkoatlety.

Radioaktywny wyciek w Waszyngtonie

Doszło do wycieku nuklearnego z co najmniej sześciu podziemnych zbiorników, w których przechowywane są wysoko radioaktywne i toksyczne odpady na terenie kompleksu Hanford - poinformował gubernator stanu Waszyngton Jay Inslee.

Kwaśniewski szefem frakcji w PE? "Musi mieć wojsko"

Janusz Lewandowski nie wykluczył, że gdyby Aleksander Kwaśniewski chciał startować w wyborach do Europarlamentu, to mógłby zostać szefem frakcji socjaldemokratów. Zaznaczał jednak, że do tego niezbędna jest "jakość i zwartość delegacji narodowej".

Koniec blokady parlamentu na Ukrainie. Posłowie wracają do pracy

Na Ukrainie zakończyła się w piątek trwająca od 18 dni blokada parlamentu przez opozycję. Posłowie wrócili do pracy, gdy rządząca Partia Regionów zgodziła się na zmiany w regulaminie, które uniemożliwią głosowanie kartami deputowanych nieobecnych na obradach.

Pistorius na wolności. Musi oddać paszport, nie może pić alkoholu

Oscar Pistorius został zwolniony za kaucją - taką decyzję podjął w piątek sąd w Pretorii. Lekkoatleta musi wpłacić milion randów (113 tysięcy dolarów) gotówką, dwa razy w tygodniu musi stawiać się na policji i ma zakaz opuszczania kraju. Następna rozprawa odbędzie się 4 czerwca.

Finlandia chce przekazać ubogim dania z koniną

Fińska firma z branży spożywczej chce przekazać organizacjom charytatywnym potrawy, które zostały wycofane ze sklepów, gdyż zawierały koninę. W piątek firma Pouttu poinformowała, że zwróciła się do władz sanitarnych z prośbą o wydanie pozwolenia w tej sprawie.

"Niemcy nie dążą do hegemonii w UE"

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zapewnił w piątek w Berlinie, że jego kraj nie dąży do hegemonii w UE. Opowiedział się za pogłębianiem integracji europejskiej; wezwał obywateli do większego zaangażowania na rzecz Europy, a Brytyjczyków do pozostania w UE.

Francuskie i malijskie siły zabiły 15 islamistów

Malijskie siły wspierane przez francuskich żołnierzy zaatakowały pozycje islamistów w Gao, zabijając 15 z nich - podał w piątek francuski resort obrony. Atak miał na celu odbicie okupowanej przez rebeliantów siedziby władz w tym największym mieście na północy.

Kijów: Umowa z UE teraz, albo nieprędko

Ukraiński minister spraw zagranicznych Leonid Kożara przyznał w wywiadzie dla polskich mediów, że jeśli Ukraina i UE nie podpiszą w 2013 roku umowy o stowarzyszeniu, to kolejna taka szansa nieprędko się pojawi.

Niemcy zbroją Arabów. Sprzęt za ponad 1,2 mld euro

Niemieckie firmy zbrojeniowe sprzedały w zeszłym roku do krajów nad Zatoką Perską broń i sprzęt wojskowy za 1,42 mld euro, podwajając w porównaniu z rokiem 2011 wartość eksportu do tej części świata - poinformował dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

Rosja i Chiny mówią "nie" interwencji w Korei

Rosja i Chiny sprzeciwiają się jakiejkolwiek zbrojnej interwencji w Korei Północnej - poinformował minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow po spotkaniu z szefem chińskiej dyplomacji.

Kampania "Mój dżihad" w USA. Ma polepszyć wizerunek muzułmanów

W metrze w Waszyngtonie trwa kampania "Mój dżihad", której celem jest złagodzenie znaczenia słowa "dżihad", kojarzonego zazwyczaj z aktami terroru. Muzułmanie w USA skarżą się na stereotypowe postrzeganie, do czego - zdaniem ekspertów - przyczyniły się media.

Po tragedii w Newtown szkoły instalują "panic button"

Po tragedii w Newtown w USA, w której zginęło 20 uczniów, jedna ze szkół państwowych w mieście Marietta w stanie Atlanta postanowiła zainstalować "panic button", czyli w wolnym tłumaczeniu"guzik paniki". Po jego naciśnięciu policja dostaje sygnał, że w szkole dziejej się coś niedobrego.

Egipt pójdzie do urn pod koniec kwietnia

Wybory parlamentarne w Egipcie rozpoczną się 27 kwietnia - wynika z dekretu, który w czwartek wydał prezydent Egiptu Mohammed Mursi. Głosowanie odbędzie się w czterech etapach i zakończy w czerwcu. Nowy parlament - zgodnie z dekretem - zbierze się 6 lipca.

Diamentowa stolica

Kradzież diamentów na lotnisku w Brukseli poruszyła w różnych częściach świata, a najbardziej chyba w Antwerpii - diamentowym centrum nie tylko Europy. Ale co ciekawe tam mówi się o tym niewiele, a jeśli już, to szeptem. W Antwerpii jest dzielnica, w której wszystko kręci się wokół diamentów, czyli gigantycznych pieniędzy. To tam zawiera się umowy, to tam dopina się szczegóły transakcji i to tam być może ktoś zaczął swój wielki skok na diamenty.