Tymoszenko: Putin wypowiadając nam wojnę wejdzie w konflikt z USA i Wielką Brytanią

- Nie jesteśmy sami w konfrontacji z Rosją - napisała w oświadczeniu Julia Tymoszenko, powołując się na budapesztańskie porozumienia z 1994 roku, które mówią o zapewnieniu Ukrainie integralności terytorialnej. - Dzisiaj Rosja rażąco narusza swoje zobowiązania - dodała, zaznaczając, że jest przekonana, że USA i Wielka Brytania zrobią wszystko, aby zapewnić pokój na Ukrainie. - Władimir Putin wie, że wypowiadając wojnę Ukrainie wchodzi w konflikt także z tymi krajami - napisała była premier Ukrainy.

Wpadka papieża Franciszka. Użył nieparlamentarnego słowa

Mawia się, że dobrymi chęciami wybrukowane jest piekło. Powinien o tym wiedzieć nie kto inny, a papież Franciszek, który postanowił przemówić do wiernych po włosku. Okazało się jednak, że przejęzyczył się i zamiast włoskiego wyszła z tego "łacina" jakiej żaden duchowny pewnie nie chciałby używać.

Ultimatum dla Ukrainy? Realna groźba szturmu czy "kompletna bzdura"?

Dowódca Floty Czarnomorskiej Rosji Aleksandr Bitko miał postawić ukraińskim żołnierzom ultimatum - powiedział agencji Interfax-Ukraina w poniedziałek przedstawiciel ukraińskiego resortu obrony - ta informacja zelektryzowała późnym popołudniem światową opinię publiczną. Tych sensacyjnych doniesień nie potwierdza jednak żadna ze stron: ani Ukraińcy, ani Rosjanie. Mało tego - cytowany przez tą samą agencję Interfax-Ukraina przedstawiciel sztabu Floty Czarnomorskiej, nazwał te doniesienia "kompletną bzdurą".

"To jest groźba wojny". Politycy komentują doniesienia o rosyjskim ultimatum

Wieści są coraz bardziej alarmujące. To jest groźba wojny – mówił na antenie TVN24 eurodeputowany PO Jacek Saryusz-Wolski, komentując doniesienia agencji Interfax-Ukraina o ultimatum, jakie ukraińskim żołnierzom miał przedstawić dowódca Floty Czarnomorskiej Rosji. - Istnieje realna groźba wymiany ognia pomiędzy jednostkami ukraińskim a rosyjskimi - ocenił inny eurodeputowany PO Paweł Zalewski.

Memorandum chroni Ukrainę? To, niestety, tylko teoria. Rosja wykorzysta lukę prawną

To porozumienie wydawało się proste i oczywiste. Ukraina w zamian za pozbycie się broni nuklearnej miała otrzymać międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa i zachowania integralności swojego terytorium. Szkopuł w tym, że - jak twierdzą eksperci w rozmowie z TVN24.pl - porozumienie to nie jest obowiązującym traktatem, a tylko i wyłącznie deklaracją.

Premier Ukrainy po rozmowie z premierem Rosji: Najgorsze mamy za sobą

Czy po wielu dniach ogromnego napięcia w stosunkach między Ukrainą a Rosją - pojawia się chwila oddechu i nadzieja na to, że do konfliktu zbrojnego jednak nie dojdzie? Takim optymistą zdaje się być premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk, który po rozmowie z szefem rządu Rosji Dmitrijem Miedwiediewem oświadczył, że te kraje najgorsze już mają za sobą.

Francja nie zamierza przestać zbroić Rosji

Paryż zaprzeczył, jakoby rozważał wycofanie się z kontraktu na dostawę dużych okrętów desantowych do Rosji. - Kryzys nie osiągnął jeszcze takiego poziomu - stwierdził szef MSZ Laurent Fabius. Francuski przemysł zbrojeniowy dostarcza Rosjanom sprzęt, który bardzo pomógłby w podobnej operacji, jak zajęcie Krymu.

Flota Bałtycka ruszyła na manewry. Ćwiczenia w Kaliningradzie

3,5 tysiąca żołnierzy rosyjskiej Floty Bałtyckiej prowadzi "ćwiczenia taktyczne" w Obwodzie Kaliningradzkim - informuje agencja ITAR-TASS. Ma to być element zarządzonego w minionym tygodniu przez Władimira Putina "niezapowiedzianego sprawdzianu" gotowości wojsk.

Jaceniuk: Krymu nikt nikomu nie odda

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk oświadczył, że Ukraina nikomu nie odda Krymu. Szef rządu uprzedził także samozwańcze władze Krymu przed odpowiedzialnością wobec ukraińskiego prawa.

Kim są żołnierze na Krymie? To elita wojska

Umundurowani i uzbrojeni żołnierze okupujący Krym formalnie są "niezidentyfikowani". Nie noszą dystynkcji państwowych, nikt nie ma jednak wątpliwości, że to Rosjanie i w dodatku elita rosyjskiego wojska. Stąd nowoczesny wygląd, zdecydowanie odbiegający od stereotypowego obrazu rosyjskiego żołnierza.

"To jest coś, co w 1938 roku nazywano Anschlussem"

- To jest okupacja inaczej. To jest coś, co w marcu 1938 roku nazywano Anschlussem - mówił w TVN24 o sytuacji na Krymie Witold Waszczykowski z PiS. Jego zdaniem wobec Rosji należy wprowadzić sankcje. Przeciwnego zdania jest Tadeusz Iwiński z SLD. - Nie można otwierać puszki Pandory (...). Nie wiadomo, czy to by się nie skończyło III wojną światową - mówił.

Ambasador USA w Polsce: Rosja musi się wycofać albo zapłaci bardzo wysoką cenę

- Prezydent Barack Obama powiedział bezpośrednio Władimirowi Putinowi: będą poważne koszty dla Rosji, jeśli ich żołnierze nie wrócą do baz - zapewnił w programie "Jeden na jeden" ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull. - Będziemy bardzo twardzi w naszym podejściu - dodał. Zdradził również, jak przebiegała niedzielna rozmowa Bronisława Komorowskiego z amerykańskim prezydentem.

Putin "osiągnął to, co chciał"

Władimir Putin osiągnął to, co chciał na Krymie, ale ogólnie jest osłabiony, bo wydarzenia na Ukrainie są dla Rosji największym ciosem od rozpadu ZSRR. Odpowiedź Zachodu musi być ostrzejsza niż po inwazji Rosji na Gruzję - mówi ekspert CFR Charles Kupchan.