Papież o kardynale Glempie: Bardzo ceniłem jego szczerą dobroć

Benedykt XVI nazwał zmarłego prymasa seniora kardynała Józefa Glempa "apostołem jedności i zgody". W depeszy kondolencyjnej do metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza papież napisał, że sprawiedliwość była fundamentem jego miłości do Boga i człowieka.

Proces żołnierzy-szabrowników ze Smoleńska. Większość z nich to recydywiści

Czterej rosyjscy żołnierze, którym zarzucono kradzież pieniędzy z kart bankowych Andrzeja Przewoźnika, jednej z ofiar katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, 23 kwietnia staną przed tamtejszym Garnizonowym Sądem Wojskowym. Trzech z nich to recydywiści skazywani za fałszerstwa i kradzieże. Rosyjskie media są zdumione tym, że mogli oni w ogóle pełnić służbę na lotnisku w Smoleńsku.

Ulice w ogniu. Zamieszki w Azerbejdżanie

Setki ludzi wyszły na ulice miasta Ismaili w jednej z północnozachodnich prowincji Azerbejdżanu, by protestować przeciwko polityce miejcowych władz. Agencja Reutera donosi, że zamieszki wybuchły z powodu "incydentu związanego z jednym samochodem", ale nie potrafi sprecyzować, co się dokładnie stało. W gwałtownych zamieszkach spłonęło jednak kilka budynków, samochody, a do szpitali trafiła niesprecyzowana liczba policjantów i protestujących.

Prawie 6 mln bezrobotnych w Hiszpanii. Wśród młodych 60 proc.

Stopa bezrobocia w Hiszpanii w grupie wiekowej 16-24 lata przekroczyła 60 proc. - wynika z danych rządowych przedstawionych w czwartek. Ogółem już 26 proc. Hiszpanów nie ma pracy, co oznacza najwyższy poziom zanotowany od momentu rozpoczęcia jego pomiarów w latach 70-tych.

Tajwański kuter próbował dopłynąć do Senkaku

Kuter rybacki z tajwańskimi działaczami na pokładzie próbował dotrzeć do spornego archipelagu Senkaku (tajw. Tiaoyutai). Został jednak zawrócony, zanim dotarł do wód terytorialnych Japonii - poinformowała japońska straż przybrzeżna Japonii.

Wybuch w fabryce i mechanik-informator. Przyjrzą się akumulatorom do dreamlinerów

Amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) ponownie przyjrzy się śledztwu ws. dreamlinerów, które podjęła w 2011 r. Pojawił się wtedy informator twierdzący, że w czasie prac w jednej z fabryk dostarczającej Boeingowi akumulatory do najnowszych samolotów doszło do wybuchu spowodowanego samozapłonem urządzenia używanego obecnie w tych maszynach. Kilka innych osób też chce zeznawać w sprawie - donosi Reuters.

Cameron ma oparcie w niemieckiej prasie. "Otworzył drzwi do dyskusji"

Wystąpienie premiera Davida Camerona, w przeciwieństwie do wielu europejskich polityków, znalazło zrozumienie w niemieckiej prasie. "Financial Times" pisze z kolei, że od lat wiele wskazywało, iż referendum w sprawie brytyjskiego członkostwa w Unii Europejskiej jest nieuniknione.

USA wysyłają kobiety do boju

Sekretarz obrony USA Leon Panetta postanowił znieść zakaz udziału kobiet w walkach na froncie - poinformowały w środę wieczorem amerykańskie media. Dzięki temu kobiety będą mogły brać udział w patrolach bojowych, a niewykluczone, że będą mogły także wchodzić w skład elitarnych jednostek do zadań specjalnych, takich jak Navy SEAL.

Phenian zapowiedział próbę nuklearną. "Wyrównanie rachunków z USA za pomocą siły"

Korea Północna planuje przeprowadzenie trzeciej próby nuklearnej oraz dalsze testy z rakietami dalekiego zasięgu - poinformowała w czwartek północnokoreańska Komisja Obrony Narodowej cytowana przez agencję KCNA. Reżim do tej pory zdetonował bombę w 2006 i 2009 r., a w grudniu 2012 r. wyniósł na orbitę satelitę za pomocą rakiety balistycznej dalekiego zasięgu Unha-3.

Interwencja francuska w Mali za 30 milionów euro

Interwencja wojsk francuskich w Mali, wspierająca armię malijską w ofensywie przeciwko islamistom, w ciągu trzynastu dni kosztowała około 30 mln euro - poinformował w środę francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.

"Nie byli zadowoleni. Oczekiwali, że będę wzywał do oporu"

Zagraniczne media informując o zgonie prymasa seniora kardynała Jożefa Glempa podkreślają, że przewodził on Kościołowi w Polsce w trudnych okresach historycznych, zarówno dla Polski, jak i dla Kościoła, wykazując umiarkowanie i pojednawczą postawę.

Niemiecka obsługa Patriotów zaatakowana przez tłum Turków

Niemieccy żołnierze z obsługi baterii rakiet Patriot, które mają bronić mieszkańców południowo-wschodniej Turcji przed ostrzałem rakietowym z Syrii, zostali zaatakowani przez agresywny tłum w tureckim mieście Iskenderun. Berlin uznał to za "poważny incydent".

Naukowcy wznowią badania nad groźną mutacją ptasiej grypy

Naukowcy z całego świata oznajmili, że kończą moratorium na badania nad niebezpieczną mutacją wirusa grypy, nazywaną "ptasią". Prace przy H5N1 zawieszono rok temu z obawy o możliwość wykradzenia danych i wykorzystania ich przez terrorystów do stworzenia broni biologicznej.

"Muzułmańskie patrole" "wprowadzały islam" na ulicach Londynu

Brytyjska policja zatrzymała dwóch mężczyzn, podejrzanych o branie udziału w "Muzułmańskich patrolach". Grupki samozwańczych stróżów prawa szariatu napastowały ludzi na ulicach londyńskiej dzielnicy Whitechapel, między innymi za "gejowski" ubiór. "Inicjatywę" potępili miejscowi przywódcy muzułmańscy.

Przycisnęli Clinton przed Komisją Spraw Zagranicznych

Na przesłuchaniach przed Komisją Spraw Zagranicznych Senatu Hillary Clinton broniła się przed oskarżeniami republikanów, że zaniedbania jej podwładnych doprowadziły do śmierci Amerykanów podczas ataku na konsulat w Bengazi. Wystąpienie Sekretarz Stanu momentami było bardzo emocjonalne.

Kandydaci na nauczycieli mają problem z wskazaniem USA

Badanie wiedzy ogólnej studentów pedagogiki w Flandrii przyniosło zaskakujące rezultaty. Okazało się, że zdecydowana większość przyszłych nauczycieli ma poważne braki w wiedzy ogólnej. Problemem było np. wskazanie na mapie Pacyfiku.

Jaka jest średnia pensja na Białorusi? Zgodna z wytyczną

Średnia pensja na Białorusi wzrosła w grudniu 2012 roku do ponad 4,74 mln rubli białoruskich, czyli równowartości 553 dolarów - oznajmił główny urząd statystyczny Biełstat. Oznacza to, że została wypełniona wytyczna prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

Koalicja wrogów Saakaszwilego pęka. Głośna dymisja w Gruzji

Minister obrony Gruzji nie jest już wicepremierem, bo chciał zostać prezydentem. Inny polityk koalicji oświadczył, że należące do niej partie w wyborach lokalnych powinny startować oddzielnie. Premier Bidzina Iwaniszwili pacyfikuje rozłamowe tendencje. Pytanie, jak długo, bo Gruzińskie Marzenie to zlepek odmiennych programowo partii, zjednoczonych wyłącznie pragnieniem usunięcia prezydenta Saakaszwilego.