Nowe wybory w Grecji? Złota Jutrzenka grozi "trzęsieniem ziemi"

Neonazistowska grecka partia Złota Jutrzenka zagroziła wycofaniem swych posłów z parlamentu z powodu ostatnich przeszukań biur partii przez policję oraz zatrzymań jej członków. Działania policji są związane z zabójstwem dokonanym przez sympatyka neonazistów.

Iran szykuje się do zmian?

W Iranie zmiana warty i nowe podejście do świata zachodniego. Słowa nowego prezydenta kraju są tak przełomowe, choćby w porównaniu z jego poprzednikiem, że światowym przywódcom aż trudno uwierzyć w ich szczerość. Iran proponuje między innymi rozmowy w sprawie broni atomowej. Mogłyby się zacząć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Kierunek jest z pewnością dobry, ale potrzeba czasu, by się przekonać, że to zmiana rzeczywista, a nie tylko udawana.

Narkokartele ostrzegają. Trzy odcięte głowy

Makabrycznego odkrycia dokonała policja w Meksyku. Jak poinformowała w czwartek prokuratura, w pobliżu miejscowości Los Reyes w stanie Michoacan policjanci znaleźli odcięte głowy trzech mężczyzn.

Znalazł w metrze czek na dwa miliony dolarów

- Kto tak majętny, że nosi w kieszeni czek na 2 miliony dolarów, jeździ naszym metrem? - dziwił się w rozmowie z dziennikarzami dyżurny szef popołudniowej zmiany w metrze madryckim. Jose Manuel del Cura znalazł portfel z czekiem na dwa miliony dolarów.

Dwa miesiące aresztu dla 21 ekologów oskarżonych o piractwo

Sąd w Murmańsku przedłużył w czwartek o dwa miesiące areszt 21 z 30 osób zatrzymanych w ubiegłym tygodniu na Morzu Barentsa przez rosyjską straż graniczną w trakcie protestu Greenpeace na statku "Arctic Sunrise" przeciwko wydobyciu ropy naftowej w Arktyce. Wśród tych, którym areszt wydłużono, jest Polak Tomasz Dziemianczuk.

OBWE wstawia się za aresztowanym fotoreporterem

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie potępiła tymczasowe aresztowanie na dwa miesiące rosyjskiego fotoreportera Denisa Siniakowa w ramach dochodzenia w sprawie protestu ekologów z Greenpeace. Zażądała jego uwolnienia.

MSZ do Strasburga: odrzucić skargę Abu Zubaidy

Europejski Trybunał Praw Człowieka powinien odrzucić skargę Palestyńczyka Abu Zubaidy rzekomo przetrzymywanego przez CIA w Polsce, bo wciąż toczy się krajowe śledztwo dotyczące więzień CIA - wskazał MSZ w stanowisku przesłanym do Strasburga.

Porwany polski fotoreporter "najprawdopodobniej żyje"

Sejmowa komisja ds. służb specjalnych uzyskała informacje, że polski fotoreporter Maciej Suder, porwany w lipcu w Syrii, prawdopodobnie żyje. Stale podejmowane są działania, aby go uwolnić - poinformowali posłowie.

Muzeum Holokaustu odda barak z Auschwitz-Birkenau

Amerykańskie Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie zwraca Polsce jeden ze swych najważniejszych eksponatów - barak, w którym mieszkali więźniowie z niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau - informuje "Washington Post".

92-letni esesman oskarżony. Twierdzi, że był kucharzem

Prokuratura w Stuttgarcie wniosła akt oskarżenia przeciwko byłemu strażnikowi w niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. 92-letniemu esesmanowi Hansowi Lipschisowi zarzucono pomoc w mordowaniu więźniów.

Jak rozbroić Syrię? Trzeba wyciągnąć wnioski z Libii i Iraku

"Proces zabezpieczenia i eliminacji broni chemicznej w Syrii stanowi duże wyzwanie, ale wyciągnięcie wniosków z poprzednich przypadków rozbrojenia chemicznego można zwiększyć szanse jego powodzenia" - pisze Łukasz Kulesa, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Rosja grozi Japończykom w sprawie Kuryli

Rosja zagroziłaodebraniem przedstawicielom władz japońskich możliwości bezwizowych podróży na sporne wyspy południowych Kurylów, jeśli Japonia będzie podtrzymywać swoje prawo własności w stosunku do tych terytoriów.

Polak i inni działacze Greenpeace spędzą dwa miesiące w rosyjskim areszcie

Sąd w Murmańsku przedłużył o dwa miesiące areszt dziesięciu ekologom - siedmiu cudzoziemcom, w tym Polakowi - i rosyjskiemu fotografowi wchodzącym w skład grupy 30 działaczy Greenpeace zatrzymanych w ubiegłym tygodniu na Morzu Barentsa w związku z protestem na platformie wiertniczej Gazpromu. Komitet Śledczy chciał dwóch miesięcy aresztu dla 30 osób, w tym 26 obcokrajowców, zatrzymanych pod zarzutem piractwa.

Charels Taylor posiedzi 50 lat. MTK nie miał wątpliwości

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze odrzucił odwołanie od wyroku, skazującego byłego prezydenta Liberii Charlesa Taylora na 50 lat więzienia za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, popełnione podczas wojny domowej w Sierra Leone.

Sikorski: Nie chcemy zimnej wojny z Rosją

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski opowiedział się w wywiadzie dla "Die Zeit" za europeizacją Rosji i zapewnił, że Polska nie chce zimnej wojny z sąsiadem. Szef polskiej dyplomacji wytknął też Niemcom brak wiedzy na temat okupacji Polski w czasie II wojny światowej.

Bruksela pozywa Polskę za in vitro i VAT

Komisja Europejska wnosi przeciwko Polsce kilka spraw do Trybunału Sprawiedliwości UE. Chodzi o nieprzestrzeganie przez Warszawę unijnych przepisów dotyczących jakości i bezpieczeństwa tkanek i komórek ludzkich oraz naruszenie unijnej dyrektywy dotyczącej VAT. Jeśli dojdzie do rozpraw i Polska je przegra, Trybunał może nałożyć na nasz kraj olbrzymie kary finansowe.

Syn chińskich celebrytów skazany za gwałt

Chiński sąd skazał nastolatka, syna dwójki znanych chińskich piosenkarzy, na 10 lat więzienia za udział w zbiorowym gwałcie na kobiecie. Proces był uważnie śledzony przez opinię publiczną, którą coraz bardziej drażni bezkarne zachowanie młodego pokolenia chińskiej elity.