Politycy "Złotej Jutrzenki" pod sąd. Stracili immunitety

Grecki parlament zagłosował za uchyleniem immunitetu sześciu deputowanym ze skrajnie prawicowej Złotej Jutrzenki. Toczy się w stosunku do nich dochodzenie wszczęte po zabójstwie antyfaszystowskiego działacza i znanego rapera Pawlosa Fyssasa.

Niemiecki przykład. Seul rozważa wykupywanie więźniów z łagrów Kima

Południowokoreański rząd rozważa zaadoptowanie stosowanej przez RFN polityki "Freikauf", czyli wykupywania więźniów politycznych od północnokoreańskiego reżimu. Jak podają lokalne gazety, władze chcą przy pomocy pieniędzy osiągnąć to, czego od lat nie udało się osiągnąć drogą dyplomacji.

Strzały były jednak trzy? Oswald działał sam? Nowe wątki w zabójstwie JFK

Pół wieku po zabójstwie prezydenta Johna F. Kennedy'ego dyskusje na temat tego, jak właściwie zginął, nadal są żywe. Dyskusję roznieca nowa książka, której autor twierdzi, iż wbrew dotychczasowej oficjalnej wersji, w Dallas w 1963 roku padły trzy strzały, a nie cztery, co czyni bardzo prawdopodobnym wytłumaczenie, iż zamachowiec Lee Harvey Oswald działał sam.

Cudem przeżył egzekucję, powieszą go po raz drugi

Został powieszony za handel narkotykami. Ale po niecałej dobie, już w kostnicy, zaczął dawać oznaki życia. Radość rodziny była jednak przedwczesna. Surowe islamskie prawo wzięło górę nad starą tradycją. Zamiast darowania życia cudownie ocalonemu skazańcowi będzie powtórka egzekucji.

Sąd: Nawalny winny, ale za kraty nie trafi

Rosyjski sąd podtrzymał wyrok pięciu lat łagru dla jednego z liderów opozycji Aleksieja Nawalnego, jednak zawiesił przy tym wykonywanie kary. Przeciwnik polityczny Władimira Putina nie trafi póki co za kratki.

Nikt nie chce zbrodniarza. Po przerwanym pogrzebie trumna na lotnisku

Problemów z pochówkiem Ericha Priebkego ciąg dalszy. Po tym, jak gwałtowne protesty przerwały ceremonię w kościele lefebrystów w Albano Laziale, trumnę przewieziono na rzymskie lotnisko. Nie wiadomo co stanie się dalej z ciałem niemieckiego zbrodniarza, którego nikt nie chce pochować.

Irański negocjator: Zgoda na niezapowiedziane inspekcje

Przyjęcie przez Iran dodatkowego protokołu umożliwiającego niespodziewane inspekcje w jego obiektach nuklearnych przewiduje końcowy etap planu zaprezentowanego w Genewie - powiedział w środę szef irańskich negocjatorów, prostując swą poprzednią wypowiedź.

Ceny ropy mocno w dół? To zależy od decyzji USA

USA powinny jak najszybciej znieść embargo na eksport ropy naftowej - apeluje "Financial Times". Dziennik zwraca uwagę, że gwałtowny rozwój wydobycia ropy z łupków daje szansę na zaspokojenie wewnętrznych potrzeb i sprzedaż nadwyżki poza granicami kraju.

Szejkowie idą na zakupy. Bomby i rakiety z USA za 10,8 mld dolarów

Pentagon poinformował Kongres, iż planowana jest sprzedaż wielkiej ilości uzbrojenia do Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Oba kraje chcą nabyć różnego rodzaju bomby i rakiety za 10,8 miliarda dolarów. Chodzi głównie o uzbrojenie samolotów, które mogłoby posłużyć np. do ataku na Iran.

Myśliwce lub atomowy okręt za nabiał. Niecodzienna oferta Rosji

Jak zapłacić wysoki rachunek za dostawy mlecznych produktów? Jeśli jest się atomowym mocarstwem, ale bez gotówki, można zawsze zaoferować coś z ogromnego arsenału. Tak zrobiła Rosja w 1993 r., proponując Nowej Zelandii dwa myśliwce lub atomowy okręt podwodny.

Drugi Medal Honoru za jedną bitwę. Akcja nagrana z pokładu śmigłowca

Rutynowy wypad w 2009 roku do zagubionej w afgańskich górach wioski zakończył się koszmarem. Kolumna wojsk afgańsko-amerykańskich dostała się pod silny ostrzał rebeliantów i niemal została zniszczona. Wyjątkowo twarda postawa części żołnierzy pozwoliła jednak na wycofanie się. Za heroiczne czyny w tym starciu wręczono właśnie drugi Medal Honoru, najwyższe odznaczenie wojskowe USA. W sieci ukazało się też nagranie fragmentu walk.

Strajk nauczycieli, starcia z policją

Wtorkowe protesty nauczycieli w Brazylii przerodziły się w zamieszki uliczne. W manifestacji, która zakończyła się starciami z policją, wzięło udział, według różnych szacunków, od 7 do 10 tysięcy ludzi.

Wybory jeden, a nie dwa dni. 100 milionów oszczędności

Od przyszłego roku we Włoszech wybory trwać będą tylko jeden dzień, w niedzielę , a nie jak dotychczas dwa włącznie z poniedziałkiem - postanowił rząd Enrico Letty. Dzięki temu, jak obliczono, podczas każdych wyborów będzie można zaoszczędzić 100 milionów euro.

Merkel wciąż bez partnera

Zwycięzcy wyborów w Niemczech, partie chadeckie CDU i CSU, nadal nie mają partnera do utworzenia koalicyjnego rządu na najbliższe cztery lata. Rozmowy z Zielonymi we wtorek zakończyły się fiaskiem. Na czwartek zapowiedziano kolejne negocjacje z SPD.

Prokurator z Dominikany: proces ks. Gila możliwy w Polsce

Prokuratura na Dominikanie kompletuje dokumentację ws. polskich duchownych podejrzewanych o pedofilię. Chodzi o księdza Wojciecha Gila i byłego nuncjusza papieskiego abp. Józefa Wesołowskiego. Według tamtejszych śledczych do procesu mogłoby dojść na terenie Polski.

Fitch grozi Stanom obniżeniem ratingu

Agencja ratingowa Fitch zakomunikowała we wtorek, że rozważa możliwość obniżenia ratingu USA z poziomu AAA. Powodem ostrzeżenia są rozgrywki polityczne w Waszyngtonie wokół podniesienia pułapu zadłużenia publicznego.

Terrorysta przechytrzył Amerykanów. Pomysł "pływającego więzienia" nie wypalił

Abu Anas al-Liby, jeden z najwyższych rangą członków Al-Kaidy pojmany w minionym tygodniu w Libii przez komandosów USA, zdołał wymusić zabranie go z pokładu okrętu krążącego po Morzu Śródziemnym. Dzięki głodówce wymknął się z rąk specjalnemu zespołowi śledczych, którzy mieli go na nim przesłuchiwać. Z powodu złego stanu zdrowia musiano go przewieźć do USA, gdzie objęło go prawo cywilne.

Były minister Saakaszwilego aresztowany we Francji

Były minister obrony Gruzji Dawid Kezeraszwili, poszukiwany przez władze swego kraju za korupcję, został aresztowany we Francji - poinformował we wtorek minister spraw wewnętrznych Gruzji Irakli Garibaszwili.

Silosy rakietowe obok "świętej góry" Kima? Nie wiadomo, co mogłoby w nich być

Wojsko Korei Północnej ukończyło budowę szeregu silosów rakietowych na północy kraju, tuż przy granicy z Chinami - twierdzi południowokoreańska gazeta "Korea JoongAng Daily". Betonowe konstrukcje rzekomo mogące pomieścić rakiety średniego zasięgu powstały w pobliżu góry Pektu-san, traktowanej przez propagandę Pjongjangu jako "świętą" z racji tego, iż rzekomo urodził się tam Kim Dzong Il.

Koniec "government shutdown"? Możliwe zawieszenie broni

Jest coraz bardziej prawdopodobne, że USA unikną grożącej już 17 października niewypłacalności kraju. Pod presją czasu obie izby Kongresu zmobilizowały się, by znaleźć rozwiązanie, które czasowo podniesie limit zadłużenia państwa i zakończy paraliż prac rządu.

"Anomalia" w Nowym Jorku. Tydzień bez zabójstwa

W Nowym Jorku drugi raz w ciągu roku wydarzyła się rzecz niesłychana. W ciągu tygodnia nie zanotowano żadnego morderstwa. W mieście, które dwie dekady temu miało złą sławę jednego z najbardziej niebezpiecznych w USA, takie wydarzenie policjanci określają "anomalią".