Już nie "piraci", a "chuligani". Rosja spuszcza z tonu ws. aktywistów Greenpeace

Rosyjscy śledczy zmienili kwalifikację prawną przestępstwa, za jakie uznają akcję aktywistów Greenpeace na platformie wiertniczej Gazpromu. 30 członków załogi Arctic Sunrise ma odpowiadać już nie za "piractwo", a za "chuligaństwo". To oznacza, że aresztowanym, wśród których jest Polak, grozić będzie niższa kara. Greenpeace twierdzi, że nowy zarzut jest równie bezpodstawny, co poprzedni.

Berlusconi z sądu nie wychodzi. W lutym kolejny proces

11 lutego 2014 roku rozpocznie się kolejny proces byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego. Tym razem oskarżony jest o przekupienie w r. 2007 senatora centrolewicy Sergio De Gregorio, który otrzymawszy od Berlusconiego pieniądze przeszedł do jego partii.

Nie zarezerwował daty ślubu, ratował się telefonem o bombie

Pechowy narzeczony nie dopełnił wszystkich formalności związanych z rezerwacją daty ślubu w urzędzie stanu cywilnego. Tak bał się przyznać do tego narzeczonej, że w dniu ceremonii zadzwonił do pałacu ślubów z fałszywym alarmem bombowym. Sąd skazał go na rok więzienia.

Ćwiczenia NATO w Polsce niepokoją Rosję. "Zaproszono obserwatorów"

Polsce zależy na tym, by manewry wojskowe Steadfast Jazz, które rozpoczynają się za kilka dni w Polsce i krajach bałtyckich, nie budziły nieufności krajów spoza NATO - zapewnił w środę w Brukseli szef MON Tomasz Siemoniak. - Dlatego też do przyglądania się tym ćwiczeniom zaproszono rosyjskich obserwatorów- potwierdził minister.

Nie rozwiali obaw Rosji. Nadal twarde "niet" dla tarczy

Wciąż nie ma porozumienia między NATO a Rosją w sprawie planowanej przez Sojusz obrony przeciwrakietowej w Europie. - Nie jest tajemnicą, że nie znaleźliśmy drogi do współpracy w tej kwestii - powiedział w środę sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

Napięcie na granicy atomowych mocarstw spada

Premierzy Chin i Indii podpisali w Pekinie porozumienie dotyczące współpracy granicznej. Dokument ma pomóc w normalizacji wzajemnych relacji i rozwiązaniu konfliktów granicznych, do jakich dochodziło na przestrzeni lat pomiędzy oboma atomowymi mocarstwami.

Europoseł-widmo. Zawsze głosuje "za"

Dan Dumitru Zamfirescu, niezrzeszony poseł do Parlamentu Europejskiego, głosował "za" w 541 głosowaniach z rzędu. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że europoseł popiera niekiedy sprzeczne ze sobą propozycje przepisów. Tak było chociażby na ostatniej sesji plenarnej, kiedy głosowano poprawki do kontowersyjnej dyrektywy tytoniowej.

Rosjanie ufundowali Syryjczykom 39-metrowy posąg Chrystusa

39-metrowy posąg Chrystusa stanął w zeszłym tygodniu niedaleko miasta Saidnaya, położonego 27 km na północ od Damaszku. Postawienie rzeźby wsparły finansowo Cerkiew i rosyjskie władze. - To symbol pokoju i nadziei na zakończenie rozlewu krwi w Syrii - mówią pomysłodawcy.

Na granicach RP znów kontrole. Przez szczyt klimatyczny

W związku z konferencją klimatyczną od 8 do 23 listopada zostaną przywrócone kontrole na granicach Polski z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz na przejściach morskich i lotniczych. Szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

"Luksusowy biskup" Limburga musi opuścić diecezję

Papież nakazał biskupowi Limburga opuścić swoją diecezję na czas nieokreślony - oznajmił Watykan. Franz-Peter Tebartz-van Elst jest powszechnie krytykowany za wyjątkowo wystawne życie i zyskał już sobie w Niemczech przydomek "luksusowego biskupa".

Irańczycy podzielili się z Rosjanami kopią amerykańskiego drona

Rosjanie otrzymali prezent od Iranu w postaci kopii zdobytego w 2012 roku amerykańskiego drona ScanEagle. Irańczycy mieli się też podzielić swoją wiedzą o tym, jak efektywnie wykorzystywać urządzenie. Rosja od lat ma problem z rozwojem swoich dronów, ale jest wątpliwe, aby prosta i nie najnowsza kopia im w czymś pomogła.

W Poznaniu był wtedy Budapeszt. Dowiesz się o tym na dworcu

W październiku 1956 roku poznaniacy, którzy kilka miesięcy wcześniej sami wystąpili przeciw komunistycznym władzom, ochoczo włączyli się do pomocy uczestnikom rewolucji węgierskiej. Ze stolicy Wielkopolski do stolicy Węgier wysłano 20 ton żywności, 100 kg lekarstw i opatrunków, ale przede wszystkim krew. O tej akcji przypominać będzie tablica pamiątkowa na nowym poznańskim dworcu kolejowym.

Chińska gazeta upomina się o zatrzymanego dziennikarza

Na łamach chińskiej gazety "New Express" ukazał się bezprecedensowy apel do policji o zwolnienie zatrzymanego dziennikarza. Chen Yongzhou pisał dla gazety, ukazującej się w prowincji Guangzhou, artykuły o firmie Zoomlion, produkującej sprzęt budowlany.

Moskwa nie chce arbitrażu ws. aktywistów Greenpeace'u

Federacja Rosyjska nie przyjmie procedury arbitrażowej przed Międzynarodowym Trybunałem Prawa Morza w Hamburgu w sprawie zatrzymanego na Morzu Barentsa statku organizacji ekologicznej Greenpeace, Arctic Sunrise - poinformowało MSZ Rosji.

Był ministrem obrony od  1996 roku. Alijew go odwołał

Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew niespodziewanie dokonał zmiany na stanowisku ministra obrony. Wieloletniego szefa resortu Safara Abijewa w nowym rządzie zastąpił dotychczasowy dowódca wojsk wewnętrznych MSW Zakir Hasanow.

Trzy miliony darczyńców, szlachetny cel i ostre metody. Kim są aktywiści Greenpeace'u?

Od samego początku działa według prostego modelu, czyli szlachetny cel i kontrowersyjny pomysł zwrócenia na siebie uwagi. Eksperci przyznają, że Greenpeace'owi, którego działacze od 40 lat walczą o ochronę środowiska naturalnego, zawdzięczamy naprawdę wiele. A swój udział w ratowaniu klimatu może mieć każdy, bo organizacja utrzymuje się wyłącznie z datków. Materiał "Polski i Świata".