Biskup Limburga u Franciszka. Co zrobi papież?

Papież Franciszek spotkał się z biskupem niemieckiego Limburga Franzem-Peterem Tebartzem-van Elstem, oskarżanym ostatnio za rozrzutność, życie w luksusie i podejrzanym o składanie fałszywych zeznań w sprawie wydatków - poinformował Watykan. Szczegóły audiencji nie są znane.

David Černý pokazał środkowy palec czeskim politykom

Gigantyczna fioletowa dłoń z wystawionym środkowym palcem popłynęła w poniedziałek rano praską Wełtawą. Autorem kontrowersyjnej rzeźby jest znany czeski artysta David Černý, który na kilka dni przed przedterminowymi wyborami parlamentarnymi, tym wymownym gestem chciał pokazać, co myśli o czeskiej polityce.

"Należy rozwiązać NATO i zapomnieć o zbrojeniu Europy"

Rozwiązanie NATO oraz zaprzestanie dalszych zbrojeń w Europie postulowała w poniedziałek na Szczycie Noblistów w Warszawie Mairead Maguire, która w 1976 roku otrzymała pokojowego Nobla. Przekonywała, że należy znieść sankcje międzynarodowe nałożone na Irak, Koreę Północną i Syrię.

"Prawa ręka" papieża: nie lubi księży-książąt

- Papież Franciszek nie lubi "księży - książąt", opływających w dostatek, ostentacyjnie ubranych i obracających się w kręgach osób możnych - powiedział jego bliski współpracownik, rektor katolickiego uniwersytetu w Argentynie arcybiskup Victor Manuel Fernandez. Teolog mówił, że Franciszek "jest inny niż wszyscy papieże przed nim."

Trybunał w Strasburgu ws. skargi katyńskiej: nie możemy ocenić rosyjskiego śledztwa

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że nie może ocenić rosyjskiego śledztwa ws. zbrodni katyńskiej. Tym samym trybunał podtrzymał poprzedni wyrok w tej sprawie. Krewni ofiar NKWD oskarżyli władze Rosji o nierzetelnie przeprowadzone śledztwo katyńskie i nieludzkie traktowanie przed rosyjskim wymiarem sprawiedliwości. ETPC uznał też, że Rosja nie dopuściła się poniżającego i nieludzkiego traktowania.

Operacja US-985D: 70 mln nagranych rozmów. Ambasador USA wezwany do MSZ Francji

W ciągu miesiąca amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego nagrała ponad 70 mln rozmów telefonicznych i SMS-ów Francuzów - ujawnił dziennik "Le Monde". W reakcji na te doniesienia, francuskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało do siebie ambasadora USA. Informacje na temat skali inwigilacji szef francuskiego MSW Manuel Valls nazwał "szokującymi".

"Raj podatkowy" bezpieczny. San Marino nie chce być w UE

W San Marino odbyło się referendum w sprawie złożenia wniosku o przystąpienie do Unii Europejskiej. Za głosowało 50,28 proc. obywateli, przeciwko - 49,72 proc. Jednak z powodu zbyt małej frekwencji głosowanie nie jest ważne.

Robert Kennedy "wykradł mózg" JFK

Brat Johna F. Kennedy'ego Robert mógł wykraść mózg prezydenta z Archiwum Narodowego - dowodzi nowopowstała książka. "Nie wszystkie dowody znajdują się w Archiwum Narodowym. Brakuje mózgu prezydenta Kennedy'ego" - pisze w "End of Days: The Assassination of John F. Kennedy " James Swanson.

Premier spotkał się w Zambii z absolwentami polskich uczelni

Premier Donald Tusk spotkał się w niedzielę wieczorem w Zambii z zambijskimi absolwentami polskich uczelni, którzy studiowali w Gdańsku, Warszawie, Poznaniu, Krakowie. Wcześniej szef rządu odwiedził najstarszą polską misję w Kasisi oraz spotkał się z Polonią i misjonarzami.

Juncker osłabiony, ale chce tworzyć rząd

W rezultacie niedzielnych wyborów w Luksemburgu Chrześcijańsko-Społeczna Partia Ludowa (CSV) premiera Jean-Claude'a Junckera poniosła straty, ale pozostanie najsilniejszym ugrupowaniem w parlamencie a Juncker zapowiedział, że podejmie próbę sformowania nowego rządu.

Ostrzelali kościół podczas uroczystości ślubnej. Są ofiary

Niezidentyfikowani napastnicy ostrzelali w niedzielę wieczorem uczestników ceremonii ślubnej przed jednym z koptyjskich kościołów na przedmieściach Kairu. Co najmniej trzy osoby poniosły śmierć a dziewięć zostało rannych - poinformowały egipskie służby bezpieczeństwa.

Pożary pustoszą kraj. Sydney zagrożone?

Szalejące w Australii pożary buszu, które zniszczyły lub uszkodziły już ponad 300 domów i rozciągnęły się na froncie o długości 300 km, zmusiły w niedzielę władze Nowej Południowej Walii do ogłoszenia stanu wyjątkowego. Żywioł może zagrozić Sydney.

"W Rosji nie będzie innowacji, póki nie stanieje ropa naftowa"

Zasadniczego rozwoju innowacji w Rosji nie będzie, dopóki nie spadnie cena ropy naftowej - uważa pierwszy wicepremier tego kraju Igor Szuwałow. W jego opinii Rosja może mieć poważne problemy z rozwojem, jeśli ceny na surowce energetyczne będą dalej wysokie.

Zamieszanie z wizytą premiera Izraela w Watykanie

Włoska agencja prasowa ANSA podała w niedzielę, że zapowiadane na środę spotkanie papieża Franciszka z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu nie odbędzie się w tym terminie. Na te doniesienia błyskawicznie zareagował rzecznik Watykanu, wyjaśniając, że spotkanie nie zostało odwołane, gdyż nigdy nie zostało przez Watykan potwierdzone.