Łukaszenka: Nie dopuścimy do Majdanu na Białorusi

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył we wtorek, że białoruskie władze nie dopuszczą do powstania Majdanu w swoim kraju. Odniósł się w ten sposób do prośby przedsiębiorców, by nie wprowadzać obowiązku certyfikacji towarów.

Wybuch na Ukrainie. Siedmiu górników zginęło

Siedmiu górników zginęło, a dziewięciu zostało rannych w wyniku wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego w mieście Makiejewka (ukr. Makijiwka) w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy – podała we wtorek rano Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Majdan spowity dymem i łuną pożarów. Czekają na kolejny atak milicji

Kilkanaście osób zginęło, a ponad sto zostało rannych, w starciach antyrządowych demonstrantów z milicją, które rozpoczęły się w godzinach rannych i wciąż trwają w stolicy Ukrainy, Kijowie. Od północy czasu miejscowego wjazd do stolicy jest ograniczony. To najpoważniejsze zamieszki w tym kraju od 23 stycznia. Program specjalny i transmisja na żywo z Kijowa na antenie stacji TVN24 oraz TVN 24Biznes i Świat.

Najwięksi w grze o "polską tarczę" i polskie miliardy

Największe firmy zbrojeniowe ze Stanów Zjednoczonych, Europy i Izraela pozostały w grze o kontrakt na baterie rakiet obrony powietrznej i antybalistycznej średniego zasięgu, znany pod kryptonimem "Wisła". Negocjacje i przetarg wyłonią dostawcę pierwszego w historii Polski systemu antyrakietowego.

"Rodziny ofiar wciąż nie mogą się otrząsnąć"

- Lokalna społeczność chce, by polskie władze zastosowały wobec księdza maksymalnie możliwe sankcje - mówi o zatrzymaniu księdza Wojciecha G. dominikańska dziennikarka śledcza Alicia Ortega. W rozmowie z TVN24 podkreśla, że rodziny ofiar wciąż nie mogą się otrząsnąć po tragedii. We wtorek duchowny zostanie przesłuchany i usłyszy zarzuty.

Chirac opuścił szpital. "To nie jest bardzo poważna sprawa"

Były prezydent Francji Jacques Chirac, który w poniedziałek wieczorem trafił do szpitala w Neuilly, niedaleko Paryża, po kilku badaniach został wypisany. Powodem krótkiej hospitalizacji były bóle podagryczne - poinformowało agencję AFP otoczenie b. prezydenta.

Tarcza antyrakietowa rusza do Europy

Rozpoczęto proces przeniesienia do Rumunii lądowej tarczy antyrakietowej. W USA rozmontowywana jest właśnie lądowa wersja morskiego systemu AEGIS, która do niedawna była testowana. Teraz jest metodycznie przenoszona do kontenerów, w których ma trafić do Europy.

Japonia "nie chciała oddać wzbogaconego plutonu". Chiny biją na alarm

Chiny są "poważnie zaniepokojone" postępowaniem Japonii, która miała nie chcieć oddać Amerykanom wysoko wzbogaconego plutonu, nadającego się do budowy broni jądrowej. Ostatecznie Japończycy mieli się zgodzić, ale według Chińczyków to niebezpieczny sygnał. Japonia nie posiada broni jądrowej, ale gdyby chciała, mogłaby ją szybko zbudować.

Rybak odnalazł Apolla sprzed ponad 2 tys. lat. Twierdzi, że go złowił

Naturalnej wielkości rzeźbę Apolla wyłowił z morza pewien rybak ze Strefy Gazy. Archeolodzy są zachwyceni, ale wątpią, by wykonany z metalu posąg faktycznie został odnaleziony tam, gdzie deklaruje mężczyzna. Palestyńska policja prowadzi śledztwo w tej sprawie. Zwłaszcza, że według ekspertów, Apollo jest co najmniej tak samo cenny jak Mona Lisa.

Tajne plany III wojny światowej. Poznań mógł być drugą Hiroszimą

Gdyby 40 lat temu wybuchła III wojna światowa, pierwszym celem ataku wojsk NATO byłby Poznań - wynika z dokumentów jakie odnaleziono w poznańskim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Dotarł do nich Jarosław Burchardt, nauczyciel historii w jednym z poznańskich liceów, który poszukiwał materiałów dotyczących obrony przeciwlotniczej PRL.

Iran grozi interwencją w Pakistanie. Ma dość chaosu

Iran zagroził Pakistanowi, że nakaże swoim siłom zbrojnym przekroczenie granicy i odbicie porwanych przez rebeliantów członków irańskiej straży granicznej. Teheran zarzuca Islamabadowi brak konkretnych działań w celu ich uwolnienia.

45 proc. badanych Polaków obawia się wojny domowej na Ukrainie

Jak wynika z sondażu CBOS-u, ponad 65 proc. Polaków interesuje się wydarzeniami na Ukrainie. Ale co czwarty badany jest zdania, że Polska powinna zachować bezstronność. 45 proc. respondentów uważa, że na Ukrainie może dojść do wojny domowej, a 32 proc., że możliwa jest interwencja zbrojna Rosji. Zwolennicy prezydenta Janukowycza stanowią zaledwie 1 proc.

Obozy śmierci, tortury, wszechobecny głód. Raport ONZ bezwzględny dla Kima

To co się dzieje w Korei Północnej, nosi znamiona zbrodni przeciw ludzkości - twierdzi specjalna komisja ONZ. Autorzy raportu sugerują, że najwyższe władze w Pjongjangu powinny odpowiedzieć za swe czyny przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK). Śledczy ONZ piszą o torturach, kontrolowaniu społeczeństwa głodem i masowych mordach.

Ukraińska opozycja rusza do Berlina. Z Merkel o rządzie koalicyjnym

Liderzy ukraińskiej opozycji Witalij Kliczko i Arsenij Jaceniuk udali się do Berlina na spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Chcą z nią rozmawiać o powołaniu rządu koalicyjnego na Ukrainie. Innym tematem spotkania będzie ewentualne wprowadzenie sankcji przez Zachód wobec członków ekipy prezydenta Wiktora Janukowycza.

"Człowiek demolka" obejmie stery. Zrobi Włochom rewolucję?

Pełen energii i entuzjazmu polityk-rewolucjonista, który zdołał zachować pozycję outsidera na scenie politycznej - tak przedstawiany jest we Włoszech 39-letni Matteo Renzi, który w poniedziałek otrzymał od prezydenta Giorgio Napolitano misję utworzenia rządu. Będzie najmłodszym premierem w historii Włoch, a obecnie także w całej Unii Europejskiej.

Aktor przed sądem. Gejów chciał palić żywcem

Przed Sądem Rejonowym w Moskwie rozpoczął się w poniedziałek proces z powództwa aktywisty LGBT Nikołaja Bajewa przeciwko znanemu z homofobicznych poglądów aktorowi, reżyserowi i pisarzowi, a w przeszłości także prawosławnemu kapłanowi Iwanowi Ochłobystinowi.