Najmłodszy nie miał 18 lat. Oni zginęli na Majdanie: demonstranci i milicjanci

Listę zabitych w starciach w Kijowie zamieściły w internecie służby prasowe Majdanu. Według stanu informacji na piątkowy wieczór, jest to 77 osób, w tym 11 milicjantów. Większość z zabitych demonstrantów pochodziła z zachodu Ukrainy, ale nie brak również mieszkańców Kijowa (przede wszystkim) oraz wschodu i południa kraju.

Od pomarańczowej rewolucji do więzienia. Historia Tymoszenko

Liderka pomarańczowej rewolucji, była premier, przeciwniczka prezydenta Wiktora Janukowycza - m.in. w taki sposób Julia Tymoszenko zapisała się w najnowszej historii Ukrainy. W sobotę opuściła więzienie, gdzie trafła w 2011 r., skazana na siedem lat pozbawienia wolności.

"Za przyjaźń z Rosją, gospodarczą i duchową!" Deputowani w Charkowie wybrali

Delegaci trwającego w Charkowie zjazdu deputowanych (radnych) wszystkich szczebli z południowo-wschodnich regionów Ukrainy ogłosili w sobotę, że gotowi są do przejęcia odpowiedzialności za pełnię władzy na tej części terytorium Ukrainy. Znany z prorosyjskich poglądów deputowany Partii Regionów Wadym Kołesniczenko wykrzykiwał: - Za przyjaźń z Rosją! Gospodarczą! Duchową! Wyznaniową! Na zjeździe pojawili się też goście z Kremla i niektórych obwodów Rosji.

O krok od uwolnienia Tymoszenko. Parlament niemal jednomyślny

Parlament Ukrainy przyjął w sobotę rezolucję o natychmiastowym uwolnieniu z więzienia byłej premier Julii Tymoszenko. Decyzję tę poparło w głosowaniu 322 na 331 deputowanych. Obecna w parlamencie córka opozycjonistki, Jewhenija, słysząc o tej decyzji, rozpłakała się.

Zagraniczna prasa chwali Sikorskiego. "Podwoił szanse na zastąpienie Ashton"

Polski minister spraw zagranicznych przyczynił się do uniknięcia wojny domowej na Ukrainie, co podwaja jego szanse zastąpienia Catherine Ashton na stanowisku szefa unijnej dyplomacji - pisze w sobotnim wydaniu belgijski dziennik "Le Soir". Zagraniczna prasa chwali Radosława Sikorskiego, ale jednocześnie krytykuje UE za zwlekanie z reakcją na kryzys w Kijowie.

"Ty, suk****nu, mnie obwiniasz?!" Oligarchowie prawie się pobili

W ukraińskich mediach pojawia się coraz więcej informacji ukazujących kulisy ostatnich krwawych wydarzeń w Kijowie. Jedna z dziennikarek była świadkiem awantury między dwoma oligarchami z dwóch stron barykady. Petro Poroszenko i Wadim Nowinskij to jedni z najbogatszych ludzi na Ukrainie, ale język, którego używali, pokazuje, jak nerwowo było także w parlamencie.

"Chcą pokazać: nie idziemy na ustępstwa, nie negocjujemy ze zbrodniarzem Janukowyczem"

Wyzwaniem po podpisaniu piątkowego porozumienia liderów opozycji z Wiktorem Janukowyczem, jest teraz przekonanie Prawego Sektora do zawartego kompromisu - mówił na antenie TVN24 Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej UW. Jak podkreślał, dla wielu ludzi dla Majdanie, ze względów moralnych i etycznych, sytuacja na Ukrainie jest biało-czarna i trudno będzie przekonać ich, by poszli na jakiekolwiek ustępstwa z władzą. - Dla nich to walka dobra ze złem - ocenił Balcer.

Snajper trafił ją w szyję. Napisała "umieram", teraz wraca do zdrowia

Pomagała rannym na pierwszej linii frontu, kiedy wycelował do niej snajper. 21-letnia sanitariuszka Olesia Żukowska została ranna w szyję w czwartkowych zamieszkach na ulicach Kijowa. Ostatnia wiadomość zamieszczona przez nią na portalach społecznościowych brzmiała: "Umieram". Potem ślad po niej zaginął, a na Twitterze protestujący przesyłali zdjęcie, na którym dziewczyna krwawi z dopiskiem, że nie żyje. Olesia trafiła jednak do kijowskiego szpitala, gdzie przeszła operację i ma się coraz lepiej.

Najmłodszy premier w historii sformował rząd

Desygnowany na premiera Włoch Matteo Renzi poinformował w piątek prezydenta Giorgio Napolitano o utworzeniu rządu. Połowę jego składu stanowić będą kobiety. 39-letni Renzi to najmłodszy premier w historii kraju i obecnie w całej Unii Europejskiej.

Strzelcy z Kijowa

Zanim sytuacja na Ukrainie uspokoiła się, do opozycjonistów w centrum Kijowa mierzyli snajperzy. To od ich kul zginęło wczoraj najwięcej ludzi. - Szykujemy broń i do roboty - takie słowa padały znad karabinów. Dialogi, które nie miały ujrzeć światła dziennego, właśnie wyciekły do Internetu. Rozmowy snajperów podsłuchał, zarejestrował i udostępnił radioamator przedstawiający się jako Dmytro Kruszkow.

Rada Najwyższa zabrała się do roboty. Co uchwalili deputowani?

Powrót do konstytucji z 2004 roku, zwolnienie z odpowiedzialności karnej uczestników protestów, odsunięcie od wykonywania obowiązków służbowych p.o. szefa MSW i ustawa umożliwiająca uwolnienie więzionej byłej premier Julii Tymoszenko - to akty przyjęte w piątek przez ukraiński parlament. Rada Najwyższa już w trzy godziny po podpisaniu porozumienia pomiędzy przedstawicielami opozycji a prezydentem zabrała się za zmianę prawa.

Niemiecki deputowany zarobi więcej

Bundestag uchwalił w piątek 10-procentową podwyżkę dla posłów. Od przyszłego roku będą zarabiali 9082 euro miesięcznie. Parlament zaostrzył równocześnie kary za korupcję. Sprzedajnym parlamentarzystom grożą kary pozbawienia wolności do pięciu lat.

Erdogan znosi sądy specjalne. Chce pozyskać armię

Turecki parlament uchwalił w piątek - na wniosek rządu - zniesienie sądów specjalnych, które w ostatnich latach skazały za "spiskowanie przeciwko rządowi" setki oficerów. W ten sposób premier Erdogan, osłabiony wskutek skandali korupcyjnych, chce pozyskać wojsko.

Filipiny kupią dwanaście południowokoreańskich myśliwców

Filipiny kupią 12 południowokoreańskich myśliwców FA-50 za 18,9 mld peso (422 mln dolarów) - poinformował w piątek przedstawiciel resortu obrony, sygnalizując w ten sposób zamiar wzmocnienia obronności państwa w obliczu sporu dyplomatycznego z Chinami.

Korea Północna odrzuca raport ONZ

Władze Korei Północnej odrzuciły w sobotę raport ONZ, który zarzuca im dokonywanie zbrodni przeciwko ludzkości. Według Pjongjangu, zarzut ten oparty jest na "rozmyślnych kłamstwach i zmyśleniach wrogich sił".

Tymoszenko na Majdanie: Janukowycza i cały brud, który zebrał się wokół niego, sprowadzić na Majdan

- Janukowycza należy przyprowadzić na Majdan - oświadczyła wypuszczona z więzienia była premier Ukrainy Julia Tymoszenko, występując w sobotę wieczorem na Majdanie Niepodległości w Kijowie. - Nie macie prawa odchodzić z Majdanu do czasu, kiedy to wszystko się nie zakończy - przekonywała. Wcześniej ukraiński parlament, pod nieobecność prezydenta Wiktora Janukowycza w Kijowie - odsunął go od władzy, przegłosowując stosowną uchwałę. Sam Janukowycz mówił o "zamachu stanu". Na Majdanie przemawiał Witalij Kliczko, apelował, by nie dokonywać samosądów.

Obama dzwonił do Putina. Rozmawiali ponad godzinę

Prezydent USA Barack Obama rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa trwała ponad godzinę i dotyczyła m.in. Ukrainy - poinformowały źródła w Departamencie Stanu.

Sześć punktów, które mają zakończyć kryzys na Ukrainie

Po ponad dobie negocjacji prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz, przywódcy opozycji i przedstawiciele Unii Europejskiej podpisali 6-punktowe porozumienie. Ma ono zakończyć trwający od 21 listopada 2013 roku kryzys. Dokument przewiduje m.in. wcześniejsze wybory szefa państwa. Przedstawiamy całość podpisanego w Kijowie dokumentu.

Nie składają broni. Gwizdy dla Kliczki, ultimatum dla Janukowycza

Na Majdanie zgromadziło się w piątkowy wieczór ok. 50 tys. osób - podały służby prasowe protestujących. Wciąż nie wiadomo, czy podpisane przez liderów ukraińskiej opozycji i Wiktora Janukowycza porozumienie przekona tłumy do rozejścia się. Wiadomo, że co najmniej jedna z sił Majdanu go nie akceptuje: radykalny Prawy Sektor domaga się natychmiastowej dymisji prezydenta i grozi kontynuowaniem walki zbrojnej.