Amatorskie wideo: Rosyjski konwój 10 km od ukraińskiej granicy

W internecie pojawiło się amatorskie wideo pokazujące dziesiątki wojskowych ciężarówek, czołgów i transporterów opancerzonych w konwoju przemieszczającym się autostradą w odległości zaledwie 10 km od ukraińskiej granicy. Jak podaje autor, film nagrano w Nowoszachtyńsku w Rosji. Wcześniej minister obrony Rosji Siergiej Szojgu poinformował, że wojska rosyjskie rozpoczęły nowe manewry przy granicy z Ukrainą. Oznajmił, że władze w Kijowie "dały sygnał" do użycia broni wobec ludności cywilnej na wschodzie kraju i dlatego Moskwa musi reagować.

Nawalny zostaje w areszcie domowym

Sąd w Moskwie przedłużył w czwartek o pół roku areszt domowy dla opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Decyzja zapadła na pierwszej rozprawie w procesie, w którym Nawalny oskarżony jest o zagarnięcie 55 mln rubli (ok. 1,5 mln dolarów) na szkodę firmy Yves Rocher.

Czechy i Słowacja nie chcą kolejnych sankcji dla Rosji

Czechy i Słowacja sceptycznie podchodzą do nakładania rozległych sankcji na Rosję za jej działania na Ukrainie, ponieważ mogłoby to narazić na szwank wzrost gospodarczy w UE - powiedział w czwartek czeski premier Bohuslav Sobotka.

Ashton wzywa do "położenia kresu przemocy" na Ukrainie

Strony genewskiego porozumienia w sprawie Ukrainy muszą zapewnić jego pełne wdrożenie, wraz z użyciem swoich wpływów, by zatrzymać przemoc i prowokacje oraz skłonić nielegalne uzbrojone grupy do złożenia broni - oświadczyła szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Walka o Słowiańsk. MSW: zabito pięciu terrorystów

W czasie natarcia ukraińskich wojsk i oddziałów MSW na opanowane przez przeciwników władz w Kijowie miasto Słowiańsk w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło pięć osób. O liczbie zabitych poinformował resort spraw wewnętrznych tego kraju.

Separatyści zapowiadają powszechną mobilizację. "To wojna domowa"

Liderzy samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej ogłosili powszechną mobilizację sił separatystów - donosi Interfax. Jak wyjaśnił jeden z separatystycznych przywódców, ma to być odpowiedź na działania ukraińskich władz w Słowiańsku. - Oznacza to tylko jedno: wojnę domową - zapowiedział.

Beatyfikacja Pawła VI jeszcze w tym roku?

Jeszcze w tym roku dojdzie do beatyfikacji papieża Pawła VI - podał włoski tygodnik katolicki "Credere". Według tego pisma uroczystość odbędzie się prawdopodobnie 19 października na zakończenie synodu biskupów na temat rodziny.

Ławrow: to Kijów musi zrobić pierwszy krok

To władze w Kijowie muszą wykonać pierwszy krok, jeśli kryzys na Ukrainie ma zostać rozwiązany - powiedział w czwartek szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Dodał, iż Zachód popełnia błąd twierdząc, że rządząca obecnie na Ukrainie ekipa to "wolne od popełniania błędów aniołki".

Putin: Za użycie wojska na wschodzie Ukrainę czekają konsekwencje

Jeżeli władze Ukrainy użyły wojska na wschodzie Ukrainy, to kraj ten czekają konsekwencje - powiedział w czwartek Władimir Putin, po raz pierwszy od wielu dni zajmując głos w sprawie przeprowadzanej przez Kijów operacji antyterrorystycznej w regionach graniczących z Rosją. Ukraińcy starają się stamtąd wyprzeć prorosyjskich separatystów wspieranych przez rosyjskie służby specjalne.

Ma na imię Jeb. Kolejny Bush chce być prezydentem USA

W tej rodzinie chyba tylko Barbara Bush nie chciała nigdy rządzić krajem. Jeb Bush, młodszy brat George'a W. Busha i syn George'a Busha seniora stwierdził w środę, że "myśli o kandydowaniu na prezydenta" Stanów Zjednoczonych. Jeb to były gubernator Florydy i biznesmen działający w branży nieruchomości.

Francuskie myśliwce przylecą nad Bałtyk. Baza w Polsce

Cztery francuskie myśliwce wzmocnią natowską misję patrolowania przestrzeni powietrznej nad trzema państwami bałtyckimi - poinformował w Waszyngtonie szef sztabu generalnego francuskiej armii gen. Pierre de Villiers. Maszyny będą stacjonowały od niedzieli w Polsce.

Ławrow: Ukraina to dla USA pionek w geopolitycznej grze

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow w wykładzie na otwarciu Globalnego Forum Uniwersyteckiego w Moskwie powiedział, że USA wykorzystują Ukrainę jak pionka w grze geopolitycznej, zachowują się jak zwycięzcy i nie liczą się z Rosją.

Berlin blokuje dostawy broni do Rosji

Niemiecki rząd nie wydaje niemieckim firmom zezwoleń na eksport broni i amunicji oraz innego sprzętu wojskowego do Rosji - podał w czwartek niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung". Partia Zielonych domaga się europejskiego embarga na dostawy broni do Rosji.

Załoga promu miała polecenie uciekać. Pasażerowie: kazano nam zostać

Członkini załogi południowokoreańskiego promu, który zatonął w ub. tygodniu, powiedziała w czwartek, że wraz z innymi kolegami dostała polecenie opuszczenia tonącej jednostki. Tymczasem osoby, które przeżyły katastrofę powtarzają w zeznaniach, że załoga promu nakazywała im pozostanie w kajutach. Przeżyli w większości tylko ci, którzy tych słów nie posłuchali - zwraca uwagę Reuters.

Dziesiątki separatystów szturmowały skład broni. Ukraińcy odparli atak

W nocy ze środy na czwartek doszło do regularnej bitwy o duży skład broni w Artiomowsku, w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. Kilkudziesięciu separatystów z karabinami automatycznymi i granatnikami zostało odpartych przez ukraińskich żołnierzy - podała agencja UNIAN, powołując się na informacje od Dmytro Tymczuka, analityka współpracującego z byłymi ukraińskimi wojskowymi w ramach grupy "Informacyjny Opór".

Litwa odwleka decyzję o pisowni "do lepszych czasów"

Litewski Sejm zajmie się sprawą pisowni nazwisk obcych w ich oryginalnej postaci nie wcześniej niż w czerwcu - zadecydowały litewskie partie rządzące. Pierwotnie planowano, że dwa alternatywne projekty ustaw w tej sprawie trafią do parlamentu w czwartek.

Zbadano szczątki znalezione na brzegu. Wieści pesymistyczne

- Uznajemy za bardzo mało prawdopodobne, aby te szczątki pochodziły z zaginionego samolotu - oznajmiło Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu (ATSB), które oceniło kawałki metalu wyrzucone na brzeg Australii. Przypuszczano, że mogą to być resztki zaginionego boeinga linii Malaysian Airlines.

Turcja zmienia ton w sprawie pierwszego ludobójstwa XX wieku

W imieniu Turcji premier Recep Tayyip Erdogan złożył kondolencje wnukom Ormian, którzy padli ofiarą rzezi z lat 1915-17, przez Ormian uznawanych za ludobójstwo. Należy rozumieć "wolę Ormian, by upamiętniać ich cierpienia" z tej epoki - uznał Erdogan.