Nawet operatorzy nie wiedzą, kogo podsłuchuje FSB

Rosyjska konstytucja gwarantuje obywatelowi tajemnicę łączności, którą może ograniczyć tylko decyzja sądu. W praktyce służby specjalne mogą podsłuchiwać telefony Rosjan nie tylko bez sądowej sankcji, ale nawet bez wiedzy samych operatorów - donosi portal Fontanka.ru.

Jemen: Al-Kaida opanowała bazę wojskową

Co najmniej trzej jemeńscy żołnierze zginęli, a sześciu zostało rannych, gdy grupa domniemanych bojowników Al-Kaidy przebranych za funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa opanowała bazę wojskową w mieście al-Mukalla w południowym Jemenie - podało źródło wojskowe.

Turcja da więcej praw Kurdom. Koniec przelewu krwi?

Premier Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w poniedziałek serię demokratycznych reform politycznych, które mają na celu m.in. zwiększenie praw mniejszości kurdyjskiej np. poprzez obniżenie lub całkowitą likwidację progu wyborczego w wyborach do parlamentu.

Brzeziński: Iranowi można ufać jak każdemu innemu narodowi

Zdaniem Zbigniewa Brzezińskiego możliwe jest porozumienie między USA a Iranem. Były doradca prezydenta Cartera w wywiadzie dla magazynu "Face the Nation" w telewizji CBS porównał relacje między Stanami Zjednoczonymi a Iranem do stosunków, jakie panowały między USA a ZSRR w latach 80-tych.

"Wymknęła się z twarzą umazaną krwią". Świadkowie wskazują na "białą wdowę"

Samantha Lewthwaite uciekła z centrum handlowego w Nairobi, udając spanikowaną klientkę - donosi "Belfast Telegraph", powołując się na kenijskie służby bezpieczeństwa. Kenijczycy mieli też ustalić, że poszukiwana przez Interpol terrorystka wynajęła w centrum handlowym pomieszczenie, które wykorzystano do ataku. Zanim przeniosła się do Kenii, "biała wdowa" miała trzy lata ukrywać się w RPA i inwigilować tam zagraniczne ambasady - donosi "Daily Telegraph".

Stanom Zjednoczonym grozi "koniec świata"

Blokada wydatków rządu, która nastąpi, jeśli republikanie w Kongresie nie przestaną uzależniać przyjęcia ustawy budżetowej od odłożenia reformy systemu opieki zdrowotnej, grozi katastrofą finansową - piszą w poniedziałek "New York Times" i "Washington Post".

Ławrow: Putin chce zlikwidować całą broń chemiczną świata

Rosja gotowa jest uczestniczyć we wszystkich elementach przygotowań do likwidacji broni chemicznej Syrii, a także w finansowaniu samej utylizacji tego arsenału - oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. Dodał też, że Moskwa ma dalekosiężne plany wobec nie tylko syryjskiej broni chemicznej.

Netanjahu w Białym Domu, "irański szpieg" w Tel Awiwie. Nieprzypadkowo?

Fotografował amerykańską ambasadę i zamierzał nawiązać w Izraelu kontakty biznesowe jako przykrywkę do szpiegowania - tak zatrzymanego pod zarzutem szpiegostwa obywatela Belgii przedstawia izraelska prokuratura. Izraelskie i irańskie media zwracają uwagę na nieprzypadkową datę upublicznienia zatrzymania.

Kanonizacja Jana Pawła II 27 kwietnia

27 kwietnia 2014 r. odbędzie się kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII - ogłosił papież Franciszek podczas konsystorza w Watykanie, który rozpoczął się w poniedziałek rano. W konsystorzu wzięli udział kardynałowie z Rzymu i ci przybyli z innych krajów.

"On nadal jest moim przystojnym księciem"

"Nadal jest moim przystojnym księciem" - tymi słowami księżna Yorku Sarah Ferguson, rozwiedziona z synem królowej Elżbiety II od lat, nie przecięła spekulacji o tym, że zamierza z księciem Andrzejem ponownie się zejść.

Zamach w Pakistanie. Liczba ofiar wzrosła do 42 osób

W niedzielę informowano o co najmniej 31 osobach, które zginęły w wybuchu samochodu pułapki w pobliżu posterunku policji w Peszawarze, na północnym zachodzie Pakistanu. Poniedziałkowe informacje donoszą o 42 ofiarach śmiertelnych i ponad 107 rannych.

Załoga statku Greenpeace aresztowana na dwa miesiące

Sąd w Murmańsku, na północy Rosji, skierował w niedzielę do aresztu na dwa miesiące pozostałych ośmiu członków załogi statku organizacji ekologicznej Greenpeace, którzy na Morzu Barentsa protestowali przeciwko rosyjskim wierceniom w Arktyce. Wcześniej na dwa miesiące aresztowano już 22 zatrzymanych działaczy Greenpeace, w tym pracownika Uniwersytetu Gdańskiego Tomasza Dziemianczuka.