Turcja uwięzi Rosjan na Morzu Czarnym? Doniesienia o groźbie Erdogana

Turcja grozi zamknięciem cieśnin czarnomorskich dla Rosjan - informacja o takiej treści pojawiła się na ukraińskim portalu Hvylya. Autor powołuje się na "źródła dyplomatyczne". Informacje podchwyciły inne media, ale niewiele wskazuje na to, by informację tę należało uznać za coś innego niż plotkę. Zamknięcie cieśnin nie jest bowiem takie proste.

Piskorski w windzie z dziennikarzami. Przestraszył się uzbrojonych ludzi

Rosyjska dziennikarka Beata Bubiec przypadkowo nagrała Mateusza Piskorskiego, który pojechał na Krym jako jednen z "obserwatorów" referendum. Były poseł Samoobrony wyraźnie przestraszył się uzbrojonych ludzi w hotelu Moskwa. Piskorski przestrzegał towarzyszących mu dziennikarzy przed fotografowaniem mężczyzn w nieoznakowanych mundurach.

"Nie mogliśmy pozostawić mieszkańców Krymu w nieszczęściu, to byłoby zdradą"

Na Kremlu podpisano porozumienie o przyłączeniu Krymu do Federacji Rosyjskiej. Ceremonię zaaranżowano błyskawicznie po długim przemówieniu Władimira Putina, w którym podkreślał historyczne związki półwyspu z Rosją i wolę Krymczan do połączenia się z Federacją. Prezydent zwrócił się do parlamentu z prośbą o ratyfikację umowy i rozpatrzenie stosownych wniosków. - Liczę na wasze poparcie - stwierdził. Wątpliwości co do decyzji deputowanych nie ma. Krym staje się częścią Rosji.

Joe Biden w Polsce. Rozmawia z Tuskiem o Ukrainie

We wtorek po godz. 12.30 w kancelarii premiera rozpoczęło się spotkanie szefa polskiego rządu Donalda Tuska z wiceprezydentem USA Joe Bidenem. Rozmowa ma dotyczyć sytuacji na Ukrainie. Ponadto Biden ma potwierdzić wspólne zobowiązania obronne w ramach NATO.

"New York Times": ktoś komputerowo zmienił kurs boeinga

- Boeing Malaysian Airlines zboczył z pierwotnego kursu i skręcił na Zachód, ponieważ zostało to zaprogramowane w komputerze pokładowym – pisze "The New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników. Taka zmiana wymaga jednak zaawansowanej wiedzy. - Jeśli przyjęlibyśmy ewentualność, że ten samolot został porwany, to rzeczywiście ludzie, którzy to robili musieli znać dokładnie wyposażenie takiego samolotu - mówił na antenie TVN24 kontroler ruchu lotniczego Janusz Janiszewski.

Verheugen ostrzega przed Kijowem. "Rząd, w którym zasiadają faszyści"

- Problem nie leży w Moskwie czy u nas. Problem tkwi w Kijowie, gdzie mamy pierwszy w XXI wieku europejski rząd, w którym zasiadają faszyści - ostrzegł w niemieckim radiu były komisarz UE ds. rozszerzenia, Gunter Verheugen. Jego zdaniem wsparcie nowych władz Ukrainy było błędem Berlina. Należy spokojnie i "cicho" rozmawiać z Rosjanami, a zwłaszcza zapobiec rozszerzeniu sankcji.

Ukraińcy okopują się na Mierzei Arabackiej

Władze w Kijowie deklarują, że uznają Krym za terytorium Ukrainy i nie przyjmują do wiadomości nielegalnych działań separatystów. Na "granicy" z Krymem trwają jednak prace fortyfikacyjne.

Sawicki: Nie mam żadnych zahamowań, aby jechać do Rosji

- Nie mam żadnych zahamowań, aby jechać do Rosji - mówił w TVN24 minister rolnictwa Marek Sawicki o sytuacji w związku z rosyjskim embargiem na mięso z Europy, w tym z Polski. Zapewnił również, że ponownie objął funkcję szefa resortu m.in. dlatego, żeby zaradzić skutkom afrykańskiego pomoru świń.

Chiny: nasi pasażerowie nie mieli powiązań z terrorystami

Wśród chińskich pasażerów samolotu Malaysia Airlines nie stwierdzono żadnego przypadku związku z terroryzmem i nic nie wskazuje, aby mieli oni coś wspólnego z zaginięciem maszyny - poinformował we wtorek ambasador Chin w Malezji, cytowany przez agencję Xinhua.

Air Canada wstrzymuje loty do Wenezueli

Kanadyjski przewoźnik lotniczy Air Canada poinformował, że wstrzymał wszystkie loty do i z Wenezueli powołując się na niestabilną sytuację w tym kraju.

Francja anuluje sprzedaż Mistrali do Rosji? "Trzeci poziom sankcji"

Francja "mogłaby rozważyć" anulowanie sprzedaży Rosji okrętów typu Mistral w przypadku eskalacji konfliktu na Ukrainie przez Rosję - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Francji Laurent Fabius. Podkreślił, że inne kraje europejskie również powinny nałożyć sankcje.

UE nie miała tyle "odwagi", co USA. Kogo obłożono europejskimi sankcjami?

Unia Europejska w reakcji na referendum na Krymie obłożyła sankcjami 21 osób. Unijna lista nie obejmuje jednak szeregu ważnych osób, które swoimi sankcjami objęli Amerykanie. Nie zdecydowano się zaatakować bezpośrednio otoczenia Władimira Putina. "Ucierpieli" przywódcy krymskich separatystów, rosyjscy dowódcy wojskowi i politycy niższego szczebla.

"Krym to tylko pierwszy krok w ekspansji geopolitycznej Rosji"

- Wydarzenia są bardzo smutne i cały ten proces rozgrywa się bardzo szybko - powiedział o krymskim referendum i planowanym przyłączeniu półwyspu do Rosji ambasador Ukrainy w Polsce, Markijan Malski. Jak stwierdził w "Kropce nad i", Krym jest jednak "tylko pierwszym krokiem w ekspansji geopolitycznej" Rosji.