Nadzwyczajne spotkanie NATO ws. Iraku. USA zapowiadają pomoc

Ambasadorzy NATO odbyli nadzwyczajne posiedzenie na wniosek Turcji. Ankara chciała przedyskutować sytuację w Iraku, zwłaszcza kwestię porwania przez radykalnych islamistów 80 Turków. Niezależnie od tego USA zapowiedziały, iż udzielą "wszelkiego odpowiedniego wsparcia" władzom Iraku, choć nie sprecyzowano, co to ma oznaczać.

270 potwierdzonych ofiar. Wschód Ukrainy we krwi

270 osób zginęło od początku konfliktu między prorosyjskimi separatystami a siłami antyterrorystycznymi we wschodnich obwodach Ukrainy – podało w ukraińskie ministerstwo ochrony zdrowia. Liczba zabitych może być większa.

"Wzmożona aktywność" rosyjskich szpiegów w Niemczech

Szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV) Hans-Georg Maassen ostrzegł, że niemieckie służby obserwują w związku z kryzysem na Ukrainie wzmożoną działalność wywiadu Rosji w Niemczech. Agenci mają zbierać informacje i wpływać na opinię publiczną.

Dmitrij Miedwiediew dziękuje fanom pierwszą "słitfocią"

"Słitfocia" w windzie - tak rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew postanowił podziękować 400 tys. internautom, którzy obserwują jego profil na portalu społecznościowym. W ciągu kilkudziesięciu minut zdjęcie stało się hitem rosyjskiego internetu - niektórzy entuzjastycznie cieszą się z poczucia humoru premiera, inni twierdzą, że to żenująca próba ocieplenia wizerunku znacznie mniej popularnego od prezydenta Rosji polityka.

"Wkłada mikrofon do odbytu i śpiewa". Rosjanie odwołają koncert Mansona?

Władze miasta mogą odwołać koncert słynącego z kontrowersji Marilyna Mansona, który zaplanowany jest na koniec czerwca w Nowosybirsku. Prawosławni aktywiści napisali do burmistrza, że Amerykanin obraża uczucia religijne i wyśmiewa wartości moralne. "Na koncercie wkłada mikrofon do odbytu i śpiewa. Czy pozwolicie dzieciom tam być?" - tak apelują o odwołanie jego występu.

Zbroją się na potęgę, ale przegrywają z grupą radykałów. Całe dywizje "znikają"

Irak od kilku lat wydaje wielkie sumy na swoje wojsko i siły bezpieczeństwa. W 2013 roku było to już 17 miliardów dolarów, czyli niemal dwa razy więcej niż w Polsce. Irak stał się jednym z największych klientów zagranicznych koncernów zbrojeniowych. Pomimo tego iracka armia ponosi upokarzające porażki w walkach z nielicznymi radykałami. W ostatnich dniach wręcz "wyparowały" całe dywizje.

Atak na konsulat. Rebelianci porwali blisko 50 osób

Rebelianci z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) opanowali turecki konsulat w Mosulu i uprowadzili konsula wraz z 48 osobami, w tym trojgiem dzieci i członkami tureckich sił specjalnych - podały w środę irackie i tureckie źródła.

Szef OBWE żąda uwolnienia obserwatorów

Przebywający w Moskwie sekretarz generalny Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) apelował w środę o natychmiastowe uwolnienie ośmiu obserwatorów organizacji, z którymi utracono kontakt około dwóch tygodni temu; są oni w rękach separatystów.

Ostatni sondaż przed startem mundialu. Największe poparcie dla imprezy - w sercu Amazonii

Ostatni przed mundialem sondaż przeprowadzony na zlecenie rządu federalnego pokazuje to, co już wcześniej można było zauważyć na ulicach brazylijskich miast: większość mieszkańców uważa, że na organizacji mistrzostw kraj raczej straci niż zyska. Ten sceptycyzm nie przeszkodzi im jednak w kibicowaniu reprezentacji: większość Brazylijczyków uważa, że drużyna Luiza Felipe Scolariego odniesie w tym roku sukces.

Z "Breaking Bad" do serialu Spielberga. "Jeśli staniesz na mojej drodze, zniszczę cię"

Steven Spielberg przerobi sztukę, za którą Bryan Cranston dostał nagrodę Tony. "All the Way" opowiada o prezydencie USA Lyndonie B. Johnsonie - od zamachu na Kennedy'ego aż do ustaw, które stworzyły podstawy do równouprawnienia czarnoskórych i białych. Sławny reżyser zrobi z niej miniserial z aktorem z "Breaking Bad" w roli jednego z najbardziej bezwzględnych polityków, który do swoich celów wykorzystuje wszystkie środki.

"NYT": To jeszcze nie koniec sprawy Politkowskiej

Skazanie przez moskiewski sąd zabójców rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej jest postępem, ale sprawa morderstwa zostanie w pełni wyjaśniona dopiero wtedy, gdy do odpowiedzialności pociągnięci zostaną zleceniodawcy - ocenia w środę "New York Times".

"Kommiersant": Ławrow zaśmiał się Sikorskiemu w twarz

"Spotkali się Rosjanin, Niemiec i Polak" - tak swój artykuł o spotkaniu "trójkąta królewieckiego" tytułuje moskiewski dziennik "Kommiersant". Ministrom spraw zagranicznych Niemiec i Polski udało się rozweselić Siergieja Ławrowa - tak podsumowuje wtorkowe rozmowy Franka-Waltera Steinmeiera i Radosława Sikorskiego z szefem MSZ Rosji w Petersburgu.

Islamiści przejęli największą rafinerię w Iraku. Są coraz bliżej Bagdadu

Sunnici z organizacji Islamskie Państwo w Iraku i Lewancie (ISIL) odnieśli kolejny - po zajęciu Mosulu - sukces. Przejęli kontrolę nad miastem Bajdżi, gdzie znajduje się największa w kraju rafineria ropy. Islamiści są coraz bliżej stolicy Bagdadu, szyicki rząd ponosi klęskę za klęską. To największy kryzys w Iraku od czasu opuszczenia go przez Amerykanów i przejęcia pełni władzy przez lokalne elity.

Szef Dumy: Tak, była aneksja Krymu. W 1991 r. przez Ukrainę

Przewodniczący Dumy Siergiej Naryszkin oskarżył Ukrainę o aneksję Krymu w 1991 r. Dowodem na takie twierdzenie mają być wyniki referendum przeprowadzonego na półwyspie jeszcze w 1991 r. oceniającego decyzję o przekazaniu Krymu Ukrainie w 1954 roku.

Były wiceprezydent USA chwali Snowdena. "Wyświadczył ważną przysługę"

Były wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Al Gore określił ujawnienie przez Edwarda Snowdena programu masowej inwigilacji prowadzonej przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) jako "ważną przysługę". Dodał, że "łamanie amerykańskiej konstytucji jest o wiele bardziej poważne niż przestępstwa, które popełnił Snowden".