Łukaszenka: Białoruś musi być silna, słabych biją

Białoruś powinna być silna pod względem politycznym i gospodarczym, bo w obecnych czasach słabych biją – oświadczył prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka na spotkaniu z szefami przedstawicielstw dyplomatycznych w Mińsku.

Prezydent Litwy: nie damy się Polakom

Nie damy się Polakom, a stosunki z Polską pozostaną takie, jakie są – powiedziała prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas spotkania z litewskim korpusem dyplomatycznym. Krytycznie wypowiedziała się też na temat Partnerstwa Wschodniego.

Ponownie przeliczają osiem milionów głosów

Ponowne przeliczanie 8,1 mln głosów z drugiej tury wyborów prezydenckich w Afganistanie rozpoczęło się w czwartek w stolicy kraju Kabulu. Celem jest zażegnanie sporu między rywalizującymi kandydatami Abdullahem Abdullahem i Aszrafem Ghanim.

"Rosja zapłaci za rozpętaną przeciwko Ukrainie wojnę"

Nowe sankcje USA i UE nałożone na Rosję pokazują, że rosyjskie próby podzielenia Waszyngtonu i Brukseli nie działają - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. Sankcje gospodarcze nałożono w środę w związku z rolą Rosji w kryzysie na Ukrainie.

Po "zielonych ludzikach" czas na "zielone samolociki". Prowokacji Rosji nie zabraknie

Po krótkim okresie wahania Kreml podjął decyzję: bronić rebelii w Donbasie za wszelką cenę. Rosja sięga więc po kolejne środki militarne, co oznacza faktycznie prowadzenie wojny z Ukrainą. Choć wojny niewypowiedzianej. Nawet po ewentualnym wkroczeniu regularnych sił można się spodziewać, że Moskwa będzie mówiła, iż to tylko „pokojowa misja”, a nie wojna.

Miedwiediew: sankcje cofną nas do lat 80.

Przyjdzie nam zwrócić większą uwagę na wydatki na obronę i bezpieczeństwo - powiedział premier Rosji Dmitrij Miedwiediew, komentując wprowadzone w środowy wieczór sankcje USA i UE uderzające w wielkie rosyjskie firmy. Dodał, że wynikiem sankcji może być - z winy Zachodu - "cofnięcie się do lat 80." w stosunkach między tymi krajami.

Tusk o kolejnych sankcjach UE wobec Rosji: powściągliwe, umiarkowana satysfakcja

Z umiarkowaną satysfakcją przyjąłem decyzję o kolejnych sankcjach wobec Rosji - powiedział w czwartek po zakończeniu szczytu UE w Brukseli premier Donald Tusk. W środę przywódcy państw unijnych zapowiedzieli rozszerzenie sankcji na rosyjskie firmy, wspierające destabilizację Ukrainy i zawieszenie finansowania przez Europejski Banki Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju nowych projektów, realizowanych w Rosji.

Tusk szefem Rady Europejskiej? "Wolę trzymać w zapasie każdy wariant"

- Mamy do rozegrania dość skomplikowaną grę i czasami argumentem w tej grze jest to, że wszystkie możliwości gdzieś na stole pozostają - skomentował pogłoski o swoich szansach na objęcie stanowiska szefa Rady Europejskiej Donald Tusk. Premier jasno powiedział jednak, że priorytetem dla niego są sprawy polskie i urząd, który sprawuje. Potwierdził także wcześniejsze doniesienia o tym, że Radosław Sikorski jest polskim kandydatem na stanowisko szefa unijnej dyplomacji.

Bezkarne spacery z marihuaną. Na co od dziś może sobie pozwolić Obama?

Od północy w stolicy USA Waszyngtonie każdy, w tym pierwszy obywatel Barack Obama, może legalnie przejść ulicą nawet z uncją marihuany (ok. 28,3 g), pochwalić się nią znajomym, wymachiwać przed przechodniami, a i tak nie zostanie za to zatrzymany przez policję. W Dystrykcie Kolumbii od czwartku posiadanie tego narkotyku nie jest już bowiem karalne. Depenalizacja nie oznacza jednak legalizacji.

"Happy Birthday, droga kanclerz". 60. urodziny Angeli Merkel

Na szczycie UE w Brukseli, który zakończył się w nocy z środy na czwartek, kanclerz Niemiec Angela Merkel rozpoczęła świętowanie swych 60. urodzin. Były kwiaty i życzenia od pozostałych 27 przywódców, a jeden z dziennikarzy próbował zaintonować "Happy Birthday, droga kanclerz".

Pięć godzin spokoju w Strefie Gazy. Na wniosek ONZ

Ze względów humanitarnych Izrael przerwie w czwartek na pięć godzin ostrzał Strefy Gazy. Rozejm ma obowiązywać w czwartek od godziny 9 czasu polskiego. Na pomysł Izraelczyków przystał Hamas, o czym poinformował rzecznik tego ugrupowania Sami Abu Zuhri.

Izraelskie pociski zabiły czworo dzieci. Wszczęto śledztwo

Armia izraelska rozpoczęła śledztwo w sprawie ostrzału z okrętu marynarki wojennej, w wyniku którego na plaży w Gazie zginęło czworo palestyńskich dzieci, a pięcioro zostało rannych. Izraelczycy twierdzą, że celem ataku byli terroryści z Hamasu.

Putin rozdrażniony sankcjami. Relacje z USA w "martwym punkcie"

Władimir Putin ostro skrytykował nowe sankcje USA. - Zaszkodzą one nie tylko naszym relacjom, ale także interesom państwa i narodu amerykańskiego - powiedział prezydent Rosji, dodając, że wśród pierwszych ofiar restrykcji będą amerykańskie firmy z sektora energetycznego.

Synchroniczne uderzenie w Rosję. Sankcje trafiają coraz wyżej

W reakcji na rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie USA i UE zaostrzyły sankcje ekonomiczne wobec Moskwy. Amerykanie objęli nimi między innymi koncern Rosnieft i bank Gazpromu, jak też inne duże banki oraz firmy energetyczne i zbrojeniowe. Europejczycy również zapowiedzieli uderzenie w wybrane firmy i obcięcie współpracy finansowej.

Ekspresowy szczyt. Ustalano katalog rozbieżności

Przywódcy państw UE nie porozumieli się w środę wieczorem w sprawie obsady najwyższych unijnych stanowisk. - Kolejny szczyt w tej sprawie ma się odbyć 30 sierpnia - poinformował szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy.

Bez najważniejszych decyzji. Druga próba za miesiąc

Nadzwyczajny szczyt UE poświęcony obsadzie najwyższych unijnych stanowisk był bardzo krótki. Po około pięciu godzinach obrad unijni przywódcy zgodzili się, że się nie zgadzają. Następna próba 30 sierpnia. Udało się tylko ogłosić kolejne sankcje wymierzone w rosyjską gospodarkę.

Pentagon: Rosja gromadzi wojska na granicy z Ukrainą

Pentagon zarzucił w środę Rosji ponowne gromadzenie bojowych pododdziałów jej wojsk nad granicą z Ukrainą, a przedstawiciele władz USA uważają, że Moskwa może wysyłać na terytorium ukraińskie ciężką broń dla wsparcia tamtejszych separatystów.

Tusk z Merkel na balkonie. Dziś kluczowe dla UE decyzje nie zapadną?

Premier Donald Tusk jest już w Brukseli, gdzie rozpoczyna się szczyt przywódców państw unijnych. Po wielu miesiącach zakulisowych negocjacji mają oni podjąć ostateczne decyzje dotyczące obsady kluczowych unijnych stanowisk: szefa Rady Europejskiej i szefa dyplomacji. Niemiecka kanclerz zasugerowała jednak przed szczytem, że najważniejsze rozstrzygnięcia wcale nie muszą zapaść w środę. Przed oficjalnym spotkaniem przywódców Angela Merkel znalazła także chwilę na rozmowę z Donaldem Tuskiem.