"Nieudany zamach" na szefa ukraińskiego MSW

MSW Ukrainy potwierdziło informacje mediów o nieudanej próbie zamachu na szefa tego resortu, Arsena Awakowa. O szczegółach zdarzenia nie poinformowano. Wiadomo jedynie, że Awakow nie ucierpiał.

Zrobiła reprodukcję własnej waginy. Aresztowano ją za obsceniczność

Japońska artystka Megumi Igarashi została aresztowana za złamanie prawa obyczajowego, po tym jak w oparciu o zdjęcia swojej waginy stworzyła kajak w jej kształcie, tzw. "Pussy Boat". Grozi jej do dwóch lat więzienia. Ponad 17 tys. osób podpisało petycję, domagając się uwolnienia artystki.

Pogawędka z Putinem "była bardzo niefortunna ze strony pani kanclerz"

- To był obrazek jak Bush i Putin w czasie igrzysk w Pekinie, kiedy wojska rosyjskie pacyfikowały Gruzję - ocenił pogawędkę Angeli Merkel i Władimira Putina w czasie finałowego meczu mundialu prof. Roman Kuźniar. Doradca prezydenta ds. międzynarodowych stwierdził również, że Rosja moźe mieć w niektórych stolicach - np. w Berlinie - wpływ na podejmowanie decyzji w sprawie obsady wysokich unijnych stanowisk.

Minister obrony samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej ogłasza stan wojenny

Prorosyjscy separatyści ogłosili stan wojenny i godzinę policyjną w Doniecku na wschodzie Ukrainy, który zajęli po wycofaniu się ze Słowiańska. Decyzję w tej sprawie wydał samozwańczy minister obrony rebeliantów Igor Striełkow (Girkin). Wokół Ługańska i Doniecka trwają walki separatystów z ukraińskimi siłami rządowymi. Ukraińskie władze poinformowały o śmierci 11 żołnierzy walczących na wschodzie kraju.

Rosjanie wracają na Kubę. Reaktywują stację nasłuchową

Rosja i Kuba uzgodniły, że Moskwa znów będzie korzystać ze stacji nasłuchu elektronicznego w Lourdes pod Hawaną, z czego zrezygnowała w r. 2001 tłumacząc to brakiem środków i wychodząc naprzeciw apelom Waszyngtonu - pisze dziennik "Kommiersant".

Tajna operacja przeciwko pedofilom. 660 osób zatrzymanych

W trwającej od pół roku tajnej operacji policja w Wielkiej Brytanii zatrzymała 660 domniemanych pedofilów. Śledczy w ramach działań operacyjnych namierzali osoby publikujące w internecie nieprzyzwoite treści z udziałem dzieci - poinformowano w środę.

Holandia "ponosi odpowiedzialność cywilną" za ludobójstwo w Srebrenicy

Państwo holenderskie ponosi odpowiedzialność cywilną za śmierć ponad 300 muzułmańskich mężczyzn i chłopców podczas masakry w Srebrenicy w lipcu 1995 r. - uznał w środę holenderski sąd. Muzułmanie zostali zabici po tym, jak holenderscy żołnierze służący w oddziałach stacjonujących tam sił ONZ przekazali ich Serbom.

Księżna Kate po raz drugi w ciąży? "Ogłosi to we wtorek"

Książę George za kilka dni będzie obchodził pierwsze urodziny, a brytyjskie media donoszą, że wkrótce doczeka się rodzeństwa. "To ma być podwójne święto: urodziny małego księcia i ogłoszenie nowiny o królewskim dziecku numer dwa" - piszą. Kensington Palace odmówił komentarza na temat tych spekulacji.

"Oscar czuł się samotny". Rodzina Pistoriusa komentuje jego bójkę w klubie

"Decyzja o wyprawie do klubu nocnego w czasie trwania procesu o morderstwo partnerki była niemądra, ale Oscar czuł się samotny i wyobcowany" - przekazała rodzina Oscara Pistoriusa. Oskarżony o zastrzelenie Reevy Steenkamp sportowiec w weekend uczestniczył awanturze w klubie nocnym w Johannesburgu. Świadkowie zdarzenia mówią, że pijanego lekkoatletę musieli uspokoić ochroniarze.

Dwaj pracownicy techniczni zatrzymani po katastrofie w moskiewskim metrze

Rosyjscy śledczy zatrzymali dwóch pracowników technicznych moskiewskiego metra - poinformował rzecznik rosyjskiego Komitetu Śledczego Władimir Markin. Są podejrzewani o naruszenie zasad bezpieczeństwa. Trwa śledztwo mające ustalić przyczyny wtorkowej katastrofy, w której zginęły 22 osoby, a 158 zostało poszkodowanych, z czego 146 trafiło do szpitala.

Chińczycy usuwają platformę ze  spornych wód. Znaleźli ropę i gaz

Chiny w środę wycofały platformę wiertniczą z rejonu spornych wysp na Morzu Południowochińskim. Została ona tam ulokowana przed dwoma miesiącami, co wywołało najpoważniejszy od lat kryzys w stosunkach z Wietnamem, który też zgłasza roszczenia do tej części akwenu. Konflikt na pewno jednak nie wygaśnie, bo - jak napisała w komunikacie chińska agencja Xinhua - "znaleziono tam ślady ropy i gazu".

Izraelska armia wezwała 100 tys. ludzi do ewakuacji w Strefie Gazy

Izraelska armia wezwała w środę ok. 100 tys. mieszkańców północnej części Strefy Gazy do opuszczenia domów - podała agencja AFP, powołując się na źródła wojskowe. We wtorek, po fiasku egipskiej inicjatywy ws. rozejmu, Izrael zapowiedział nasilenie ofensywy zbrojnej. Od środowego poranka trwają intensywne naloty na cele wytypowane jako kryjówki bojowników Hamasu.

Demontaż wraku Concordii potrwa prawie dwa lata

Demontaż wraku statku Costa Concordia w porcie w Genui, do którego ma zostać przetransportowany jeszcze w lipcu, potrwa prawie 2 lata. Prace te prowadzić będzie tysiąc osób. Rodzinne miasto Krzysztofa Kolumba przygotowuje się na przyjęcie statku.

Henry Kissinger przeszedł operację serca

Były sekretarz stanu USA i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Henry Kissinger poddał się we wtorek w Nowyn Jorku operacji serca, która przebiegła pomyśłnie. Stan zdrowia byłego polityka jest dobry - poinformował rzecznik szpitala.

22 ofiary katastrofy w metrze. W Moskwie żałoba

Najnowszy bilans ofiar: 22 osoby zginęły, a 129 zostało rannych we wtorek w wypadku w moskiewskim metrze niedaleko od stacji "Sławianski Bulwar" na linii Arbacko-Pokrowskiej - podały żródła lekarskie i w Ministerstwie ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji. Rannych, wśród nich maszynistę pociągu, przewieziono do szpitali. Na środę w Moskwie ogłoszono żałobę.

Obama zadzwonił do Merkel. Pierwsza rozmowa od skandalu szpiegowskiego

Prezydent USA Barack Obama przeprowadził we wtorek rozmowę telefoniczną z kanclerz Niemiec Angelą Merkel - poinformował przedstawiciel rządu USA. Była to pierwsza rozmowa obu przywódców od wybuchu skandalu szpiegowskiego, który skłonił Berlin do wydalenia szefa placówki CIA w Niemczech.

Tusk za Van Rompuya, Sikorski za Ashton? Polskie targi w Brukseli

Premier Donald Tusk udaje się w środę na szczyt UE do Brukseli poświęcony obsadzie dwóch kluczowych stanowisk w Unii: szefa Rady Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji. Polska będzie zabiegała, aby przynajmniej jedno z tych stanowisk przypadło państwu naszego regionu. Spekuluje się, że głównymi pretendentami do tych funkcji są sam Donald Tusk oraz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.