"Na granicy stoi kolumna Rosjan przemalowana w barwy sił pokojowych ONZ"

- Część rosyjskich pojazdów wojskowych na granicy z Ukrainą została pomalowana w barwy sił pokojowych ONZ - alarmuje p.o. szef administracji prezydenta Ukrainy, Sierhij Paszyński. Pytany, czy ma wiedzę o planach Rosji, związanych z ewentualnym wprowadzeniem tzw. kontyngentu pokojowego po opublikowaniu wyników "referendum", odrzekł: - Każde wtargnięcie będziemy traktować jako agresję wojskową i zareagujemy na nie jak na agresję wojskową.

"Bild": Rosyjskie myśliwce prowokowały Ukrainę na rozkaz

Naruszając pod koniec kwietnia kilkakrotnie ukraińską przestrzeń powietrzną, rosyjskie myśliwce dokonały świadomej prowokacji na rozkaz - podał w niedzielnym wydaniu niemiecki tabloid "Bild", powołując się na źródła w wywiadzie zagranicznym BND.

"Farsa, parodia". Plebiscyt na wschodzie Ukrainy jak "Szklana pułapka V"

Referendum separatystów w obwodach donieckim i ługańskim jest farsą i parodią, porównywalną do "Szklanej Pułapki V" - uważa Adam Balcer ze Studium Europy Wschodniej. - Oni organizują głosowanie w dwóch obwodach, nad którymi nie mają nawet kontroli - powiedział w studio TVN24. Dodał, że plebiscyty odbywają się tylko w niektórych miastach lub nawet ich częściach. Według niego niedzielne głosowanie jest jeszcze większą farsą niż to na Krymie.

Viktor Orban żąda autonomii dla Węgrów za granicą

Viktor Orban, zatwierdzony w sobotę przez parlament na kolejną kadencję jako premier Węgier, oświadczył, że chce autonomii dla etnicznych Węgrów za granicą, w Europie Środkowej. Zapewniał, że popierają oni jego politykę zjednoczenia narodu "ponad granicami".

Wybory na Litwie po kampanii bez plakatów

Na Litwie rozpoczęły się w niedzielę rano wybory prezydenckie. Faworytką jest ubiegająca się o reelekcję Dalia Grybauskaite, kandydatka niezależna. O najwyższy urząd w państwie będzie z nią walczyć sześciu rywali. Wybory poprzedziła bezbarwna kampania spowodowana zakazem reklamy zewnętrznej.

"Rezygnacja z broni jądrowej była złą decyzją"

Ukraina potrzebuje nowych gwarancji bezpieczeństwa, które zastąpią Memorandum Budapeszteńskie z 1994 r. – oświadczył kandydat na prezydenta tego kraju Petro Poroszenko. Polityk zaznaczył, że Ukraińcy nie chcą takich gwarancji od Rosji.

Niemiecka Lewica broni Rosji

Postkomunistyczna Lewica w Niemczech zaprotestowała przeciwko obarczaniu Rosji odpowiedzialnością za wydarzenia na Ukrainie. W uchwale przyjętej na zjeździe w Berlinie lewicowa partia skrytykowała NATO i USA, a także własny rząd.

"Kobieta z brodą" wygrywa Eurowizję

Conchita Wurst z Austrii wygrała 59. Konkurs Piosenki Eurowizji, którego finał odbył się w nocy z soboty na niedzielę w Kopenhadze. Reprezentanci Polski - Donatan i Cleo - zajęli 14. miejsce.

Kraje bałtyckie apelują do NATO o przysłanie wojsk

Litwa, Łotwa i Estonia na łamach niedzielnego wydania "FAZ" zaapelowały do NATO o rozlokowanie na stałe na ich terytorium wojsk Sojuszu oraz sprzętu wojskowego. Uważają, że Rosja zagraża nie tylko krajom bałtyckim, lecz całej wspólnocie transatlantyckiej.

Wicepremier Rosji grozi bombowcem. Rumunia żąda wyjaśnień

Bukareszt zwrócił się w sobotę do Moskwy o wyjaśnienia, gdy rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin powiadomił, że Ukraina i Rumunia nie chciały przepuścić jego samolotu, i zagroził na Twitterze, że następnym razem poleci bombowcem Tu-160. Ukraina nazwała rzekome zawrócenie samolotu wicepremiera Rosji "nieprawdą" i "tanią prowokacją".

Viktor Orban oficjalnie premierem na kolejną kadencję

Parlament węgierski, zgodnie z oczekiwaniami, zatwierdził w sobotę Viktora Orbana na urzędzie premiera na drugą z rzędu, a w sumie trzecią kadencję. 130 deputowanych rządzącej partii Fidesz głosowało za Orbanem, 57 deputowanych opozycyjnych było przeciw.

Lider separatystów marzy o "wielkim słowiańskim państwie"

Lider samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denis Puszylin w sobotę w wywiadzie dla "Die Welt" powiedział, że nie widzi żadnych argumentów przemawiających za pozostaniem Doniecka w granicach Ukrainy. Jego celem jest "wielkie słowiańskie państwo".

Wirus zaatakował belgijskie MSZ. Szukał informacji o Ukrainie

Belgijskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w sobotę, że padło ofiarą ataku hakerskiego, którego celem było zdobycie dokumentów dotyczących kryzysu na Ukrainie. Sprawa jest obecnie badana. Dziennik "Le Soir" o cyberatak oskarżył Rosję.

1200 euro, minimalna frekwencja i mylące pytanie. To zdecyduje o podziale Ukrainy?

Separatyści w obwodzie donieckim twierdzą, że wydali 1200 euro w czasie przygotowań do niedzielnego głosowania nad oderwaniem samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej od Ukrainy. Kupili za nie tonery do drukarek i papier. Na trzech pożyczonych drukarkach wydrukowali rzekomo trzy miliony kart do głosowania, a właściwie kart, na których widnieje jedno pytanie plebiscytowe pozwalające na wiele jego interpretacji.