"Dragoljuba Mihailovicia uznaje się za nieosądzonego"

Sąd w Belgradzie zrehabilitował skazanego na karę śmierci i straconego blisko 70 lat temu generała Dragoljuba (Drażę) Mihailovicia, który podczas drugiej wojny światowej dowodził lojalną wobec monarchii jugosłowiańskiej partyzantką serbską.

Strzały w najważniejszej cieśninie świata. "Irańczycy zaatakowali statek"

Pięć irańskich łodzi oddało serie strzałów przed dziób statku płynącego przez cieśninę Ormuz. Singapurska jednostka uciekła do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które wysłały na spotkanie Irańczyków okręty. Na ich widok irańskie jednostki zawróciły. Według nieoficjalnych informacji Irańczycy chieli aresztować statek.

Mistrzowie malarstwa na ulicach Teheranu

Ogromne tablice reklamowe w Teheranie wypełniły się reprodukcjami dzieł sztuki europejskiej i perskiej, na 10 dni zmieniając stolicę Iranu w wielką wystawę pod gołym niebem. Ekspozycja kończy się w piątek.

Kijów zmienia nazwę lotniska w Symferopolu. Moskwa: zapomnieli, że Krym jest w Rosji

Ukraiński parlament poparł decyzję o zmianie nazwy lotniska w Symferopolu na Krymie i nadał portowi lotniczemu imię krymskiego pilota Sułtana Ameta-Chana. - Dobrze, że nie ochrzili obiektu nazwiskiem Stepana Bandery - ironizował szef komisji ds. Wspólnoty Niepogległych Państw w rosyjskiej Dumie Leonid Słucki. "W Kijowie najwyraźniej zapomnieli, że Krym znajduje sie w Rosji" - komentuje sprawę rosyjski portal Regnum.

Rozpoczyna się gra przed ważnym szczytem NATO. Polska i Bałtowie chcą więcej

Polska i kraje Bałtyckie równolegle ujawniły działania, które mają doprowadzić do wzmocnienia sił NATO na ich terytoriach. Dowódcy sił zbrojnych Litwy, Łotwy i Estonii chcą, aby w ich krajach stacjonowała cała brygada Sojuszu. Polska chce natomiast walczyć o stałą obecność żołnierzy NATO i pobudowanie dużych baz mobilizacyjnych z ciężkim uzbrojeniem.

Farage krytykowany z wewnątrz. "Zmienił się pod wpływem doradców"

Nigel Farage jest "prychającym, obrażalskim i agresywnym" człowiekiem, a jego powrót na fotel lidera Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa przypomina "kult jednostki". To nie słowa zaciekłego krytyka brytyjskiego polityka, ale szefa kampanii wyborczej UKIP w ostatnich wyborach parlamentarnych na Wyspach.

Rozmowa Obamy z Putinem "może dojść do skutku"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie wykluczył rozmowy telefonicznej prezydentów Rosji i USA, Władimira Putina i Baracka Obamy. Wcześniej możliwości takiej - jak poinformowała agencja Interfax - nie wykluczył Biały Dom.

Mistrale mogą przynieść stratę 5 mld euro

Niezrealizowany kontrakt na dostawę do Rosji dwóch okrętów desantowych klasy Mistral może przynieść Francji zamiast zysku straty wynoszące kilka miliardów euro - napisał w najnowszym wydaniu francuski tygodnik "Le Point". Sprzedaż Mistrali została zablokowana przez prezydenta Francoisa Hollande'a w reakcji na postępowanie Rosji w kryzysie wokół Ukrainy.

Poroszenko: 11 tys. żołnierzy rosyjskich w Donbasie. Kreml: gołosłowne oskarżenia

Rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow skomentował oświadczenie ukraińskiego prezydenta Petra Poroszenki, który powiedział, że "w Donbasie znajduje się 11 tys. rosyjskich żołnierzy". - To gołosłowne oskarżenia, które nie sprzyjają pozytywnemu uregulowaniu sytuacji - zaznaczył Pieskow. Dowódcy operacji antyterrorystycznej na wschodzie Ukrainy informują, że po kilku dniach "względnej ciszy" rebelianci wznowili ataki na pozycje ukraińskie.

Amerykańska prasa o Soczi. Kerry miał "błagać o pomoc" Putina

Rozmowy sekretarza stanu USA Johna Kerry'ego w Soczi były ryzykiem, które warto było podjąć, choć nie dały one wyników - ocenia w czwartek "New York Times". Zaś według "Wall Street Journal" Kerry usiłował "pojednać się z Władimirem Putinem", wręcz "błagając go" o pomoc w rozmowach nuklearnych z Iranem.

Przygotowywał zamach w Dniepropietrowsku. Skazany na 9 lat więzienia

Ukraiński sąd skazał na dziewięć lat pozbawienia wolności walczącego po stronie donieckich rebeliantów mężczyznę, który zamierzał wysadzić w powietrze magazyn brygady desantowo-powietrznej w Dniepropietrowsku. W obawie przed atakami minister obrony Stepan Połtorak zlecił wzmocnić ochronę obiektów wojskowych. Wcześniej podobny wyrok zapadł wobec mieszkańca Winnicy, za "współpracę z terrorystami w Ługańsku".

Japonia nie musi już czekać na atak. Jedna decyzja i będzie mogła wysłać armię w świat

Rząd w Tokio podjął w czwartek historyczną decyzję. Zaakceptował zmiany w prawie, które pozwolą Japonii - po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej - wysyłać żołnierzy do walki poza jej granicami. Teraz te działania musi potwierdzić jedynie parlament, w którym rząd premiera Shinzo Abe ma wyraźną większość. Chiny natychmiast zareagowały na tę decyzję stwierdzając, że „Japonia powinna wyciągać lekcje z historii i dbać o pokój” na świecie.

4-latki w mundurach, a na czele "zmotoryzowana kolumna sprzętu przedszkolnego"

Parada "dziecięcych wojsk" przemaszeruje w czwartek ulicami Rostowa nad Donem - mieście położonym tuż przy granicy z Ukrainą. "Paradę otworzy zmotoryzowana kolumna sprzętu przedszkolnego" - informuje agencja RIA Nowosti. Dzieci w wieku od czterech do dziesięciu lat będą defilować przed weteranami II wojny światowej. Rostów nad Donem sąsiaduje z Donbasem, w którym toczy się konflikt pomiędzy prorosyjskimi separatystami a siłami ukraińskimi.

Wiceszef MSZ: nie będzie zgody na narzucanie nam kwoty ws. imigrantów

- Bardzo mnie dziwi, że szefowie rządów podjęli jasną decyzję, że przyjmowanie imigrantów ma być całkowicie dowolne, a teraz Komisja chce nam narzucać jakieś kwoty. Na to na razie nie będzie żadnej zgody, temat wróci na szczycie UE - powiedział w poranku "Wstajesz i wiesz" TVN24 wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski.

"Kolejny kawałek układanki". Rosyjski żołnierz i zdjęcie buka, który miał zestrzelić MH17

Grupa ukraińskich aktywistów dotarła do zdjęć opublikowanych przez rosyjskiego żołnierza, najprawdopodobniej dostarczającego sprzęt wojskowy dla separatystów latem ub. roku. Żołnierz sfotografował m.in. system rakietowy Buk o numerze bocznym 232 jadący w kierunku Ukrainy. Z tego właśnie systemu - zdaniem brytyjskich dziennikarzy śledczych - zestrzelono boeinga Malaysia Airlines 17 lipca nad okupowanym Donbasem.

Ograniczą inwigilację Amerykanów? Pierwszy krok Kongresu

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła w środę ustawę zabraniającą Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i innym służbom dalszego masowego zbierania danych o rozmowach telefonicznych Amerykanów. Ustawa musi być jeszcze zaaprobowana przez Senat.

Atak na hotel w Kabulu. Pięciu zabitych turystów

Co najmniej 5 osób, w tym cudzoziemcy, zostało zabitych a 6 zostało rannych podczas ataku uzbrojonych napastników na hotel w centrum Kabulu. 54 zakładników zostało uwolnionych - poinformował w czwartek nad ranem szef policji Abdul Rahman Rahimi.

Polska sceptyczna wobec pomysłu "kwot imigracyjnych". Na kogo może liczyć w Europie?

Komisja Europejska poinformowała w środę, że chce wprowadzić system rozmieszczania osób ubiegających się o status uchodźcy w różnych krajach UE, aby złagodzić skutki fali imigracji w regionie Morza Śródziemnego. W ramach tego projektu do Polski miałoby trafić około 5 proc. takich osób. Polskiemu rządowi taka propozycja się nie podoba. Które kraje UE mogłyby wesprzeć Polskę?

Katastrofa i zabici. Pociąg jechał dwa razy za szybko

Pociąg relacji Waszyngton-Nowy Jork, który w nocy z wtorku na środę wykoleił się w Filadelfii, jechał w momencie katastrofy z prędkością ponad 160 km/h - dwa razy większą niż dopuszczalna na tym odcinku - podała NTSB, amerykańska komisja badająca przyczyny wypadków w transporcie. W wypadku zginęło 7 osób.