Kenia boi się wirusa Ebola i zamyka granice

Rząd Kenii poinformował w sobotę o zamknięciu granic dla osób przybywających z Gwinei, Liberii i Sierra Leone w obawie przed śmiercionośnym wirusem Ebola, który pochłonął już w tych krajach prawie 1200 ofiar śmiertelnych.

Koniec 30-letniego konfliktu Turcji z Kurdami?

Historyczny przywódca Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), przebywający w tureckim więzieniu Abdullah Ocalan, zapowiedział w sobotę, że trwający od 30 lat krwawy konflikt między kurdyjskimi separatystami a władzami tureckimi dobiega końca.

Państwo Islamskie w dwa tygodnie zabiło w Syrii 700 osób

Dżihadyści z Państwa Islamskiego dokonali w ciągu dwóch tygodni w syryjskiej prowincji Dajr az-Zaur egzekucji 700 osób, w większości cywili - podało w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Syryjska koalicja opozycyjna kieruje do świata dramatyczny apel o pomoc.

15. Samodzielna Brygada Zmotoryzowana. Tak Rosja zaprowadza pokój

W Rosji i wśród separatystów ponawiane są wezwania, aby Kreml podjął zdecydowane kroki i „wprowadził pokój” na wschodniej Ukrainie. Rosyjskie wojsko ma doświadczenie w takich działaniach. Posiada własną wyspecjalizowaną jednostkę „pokojową”, która symboliką nawiązuje do „błękitnych hełmów” ONZ. W przeszłości Kreml nie miał oporów przed jednostronnymi interwencjami.

Poroszenko na linii z Waszyngtonem i Berlinem. Merkel zaproszona na Ukrainę

Wiceprezydent USA Joe Biden i Petro Poroszenko zgodzili się w czasie sobotniej rozmowy telefonicznej, że "wysyłanie przez Rosję kolumn wojskowych wzdłuż granicy z Ukrainą i ciągłe dozbrajanie separatystów jest niespójne z dążeniem do poprawy sytuacji humanitarnej na wschodzie Ukrainy" - głosi komunikat Białego Domu. Poroszenko rozmawiał również z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, którą zaprosił do odwiedzenia w przyszłym tygodniu Ukrainy.

"Ukraina powinna powiedzieć: nie siadamy do rozmów, póki nie ma przy stole Polaków"

- Ukraina nie powinna się była zgodzić na rozmowy, w których Polska, jej główny adwokat, nie siedzi obok niej - podkreślił stanowczo w programie "Horyzont" w TVN24 Jacek Saryusz-Wolski przed niedzielnymi rozmowami szefów MSZ Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec. - Nie ubolewałbym z powodu tego, że nas przy tym stole nie ma - przekonywał z kolei w "Faktach po Faktach" prof. Roman Kuźniar. W przeddzień berlińskiego spotkania szefowie dyplomacji Polski i Ukrainy rozmawiali telefonicznie z inicjatywy strony ukraińskiej.

"Tradycją rosyjskiej polityki jest kłamać, oszukiwać, motać"

- Śmieszna Rosja, tocząc taką śmieszną wojnę, sama się ośmiesza jako wielkie mocarstwo - przekonywał w "Faktach po Faktach" prof. Roman Kuźniar. - Tradycją rosyjskiej polityki jest kłamać, oszukiwać, motać, unikać prawdy. To, co w tej chwili Rosjanie demonstrują w tym zakresie, jest jeszcze gorsze niż w czasach sowieckich - tak prezydencki doradca skomentował z kolei chaos informacyjny wokół "białego konwoju".

Hollande apeluje do Kijowa o "umiarkowanie" wobec separatystów

Prezydent Francji wyraził w sobotę zaniepokojenie z powodu napięcia między Ukrainą a Rosją. Wzywając Moskwę do respektowania integralności terytorialnej Ukrainy, zwrócił się również do Kijowa o "umiarkowanie" w działaniach wojskowych przeciwko separatystom.

Charyzmatyczna i kontrowersyjna. Czy Marina Silva wywróci brazylijską scenę polityczną do góry nogami?

Brazylia wciąż nie może się otrząsnąć z szoku po tragicznej śmierci Eduardo Camposa - jednego z głównych kandydatów w tegorocznym wyścigu prezydenckim. Brazylijska Partia Socjalistyczna, z której startował Campos, będzie musiała wyznaczyć jego następcę. A raczej następczynię. Wszystko wskazuje bowiem, że to miejsce zajmie Marina Silva. Jej kandydatura może poważnie namieszać na brazylijskiej scenie politycznej.

"Zróbcie mi 'okno' na granicy". Separatysta chce uciekać z Doniecka. SBU publikuje nagranie

Ukraińska Służba Bezpieczeństwa opublikowała zapis przechwyconych rozmów separatysty o pseudonimie "Trifon" z działającym na Krymie oficerem rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Podczas rozmowy telefonicznej członek separatystycznej "grupy dywersyjnej", działającej w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej, prosi o wywiezienie go do Rosji. Opowiada m.in. o niskim poparciu dla rebeliantów wśród mieszkańców Doniecka i o tym, że lepszym sposobem na walkę jest wysyłanie do Donbasu "dywersantów".

Niemcy podsłuchali Johna Kerry'ego. Też "przez przypadek"?

Niemiecki wywiad zagraniczny BND przyechwycił co najmniej jedną rozmowę telefoniczną amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego - podał w sobotę niemiecki tygodnik "Der Spiegel". Niemcy inwigilują także swojego partnera z NATO, Turcję. Ankara jest co najmniej od 2009 roku oficjalnym celcem działań wywiadowyczych.

Konwój od czwartku stoi 30 km od ukraińskiej granicy

Konwój z pomocą humanitarną Rosji dla wschodniej Ukrainy oczekuje w odległości kilkudziesięciu kilometrów od granicy na inspekcję - podaje agencja AFP. Separatyści z Doniecka oskarżają władze w Kijowie o umyślne opóźnianie przyjęcia ciężarówek.

Steinmeier liczy, że w Berlinie ustalą rozejm w Donbasie

Minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier wyraził na łamach niedzielnego wydania gazety "Bild" nadzieję, że zainicjowane przez niego spotkanie szefów MSZ Ukrainy, Rosji, Francji i Niemiec doprowadzi do przerwania spirali przemocy.

"Ukraińscy generałowie po pijaku grali w strzelanki"

"Na Ukrainie trwa wojna na dementi", "Ukraińcy rozgromili wyimaginowaną rosyjską kolumnę 70 pojazdów opancerzonych" - rosyjskie media kpią z doniesień władz w Kijowie o rozbiciu wojskowego konwoju, który w czwartek wtargnął na terytorium Ukrainy. Wiadomości te nie zajęły jednak czołówek rosyjskich portali informacyjnych.

Czas gra na korzyść Rosji? "Putin liczy na generała Mroza"

- Chyba Putin liczy na to, na co władcy Rosji tradycyjnie liczyli, tzn. na generała Mroza - mówił we "Wstajesz i wakacje" w TVN24 prezydencki doradca Tomasz Nałęcz. - Chyba usiłuje nękać Ukrainę z jednej strony niepewnością, konfliktem zbrojnym odpowiednio dawkowanym tak, żeby doczekać do chłodów, do zimy, żeby spowodować nastroje niezadowolenia w społeczeństwie - wyjaśnił.

Brygada Rosjan, Kozacy i armia Naddniestrza. Wbiją nóż w plecy Ukrainie?

Separatyści w Naddniestrzu postawili swoją "armię" w stan pogotowia. Mówią o zagrożeniu ze strony Ukrainy i Mołdawii. Ale to rosyjskie zgrupowanie w tym regionie jest największym zagrożeniem dla sąsiadów. Szczególnie Ukrainy, która w obawie przed atakiem z zachodu, musiała wysłać tam część swych sił, tak potrzebnych w Donbasie.

Dżihadyści w Iraku to nie tylko wina USA. Obama pozbył się autorytarnego Malikiego

Wycofanie wojsk amerykańskich z Iraku nie było błędem Baracka Obamy. USA nie są w pełni odpowiedzialne za pojawienie sie dżihadystów z Państwa Islamskiego, bo winę za to ponosi były już premier Nuri al-Maliki - twierdzi w swojej analizie sytuacji w Iraku dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jej zdaniem Obama odniósł w Iraku sukces w ostatnich tygodniach, bo przekonał samych Irakijczyków do pozbycia się Malikiego, który doprowadził do podziałów w biednym społeczeństwie.