Rebelianci ponowią atak na debalcewski "worek". Ukraiński sztab bez pomysłu?

Przez blisko dwa tygodnie Ukraińcy skutecznie odpierali ataki sił rebeliancko-rosyjskich na rejon Debalcewa. Kolejna ofensywa to kwestia najbliższych dni, jeśli nie godzin. Mającym przewagę liczebną i atakującym z kilku stron jedocześnie rebeliantom uda się w końcu zniszczyć debalcewski występ. Ukraińskie dowództwo czeka bowiem biernie na działania wroga i jedyne, co robi, to dostarcza amunicję i posiłki do Debalcewa, a w drugą stronę wywozi cywilów.

Cipras usiłuje przekonać do siebie władze UE. Jak mu poszło z Tuskiem?

Donald Tusk spotkał się w środę z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem. Szef Rady Europejskiej wezwał szefa nowego greckiego rządu do zachowania jedności unijnej polityki. Choć w komunikacie po spotkaniu nie wskazano wprost, że chodzi o strategię działań wobec Moskwy, po przejęciu władzy przez SYRIZĘ, której zarzuca się zbytnią uległość w stosunku do Rosji, UE z niepokojem obserwuje kolejne poczynania greckich ministrów.

W tym roku dżihadyści zabili w Syrii już 50 jeńców

Dżihadyści z Państwa Islamskiego zabili w tym roku w Syrii już 50 schwytanych ludzi, których oskarżyli o obrażanie Boga, szpiegostwo bądź o to, że byli wrogimi bojownikami - poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Wicemiss chciała zabrać koronę zwyciężczyni

Wybory miss brazylijskiego stanu Amazonas zapewne przeszłyby na świecie bez echa, gdyby nie nieprzyjemny incydent, do którego doszło w czasie koronacji zwyciężczyni. Sheislane Hayalla, która zajęła drugie miejsce, rzuciła się na swoją konkurentkę i usiłowała ściągnąć jej z głowy koronę. Jak jednak przekonuje, powodem nie była próżność, a przekonanie, że miss Amazonas Carolina Toledo swój tytuł po prostu kupiła.

"Trzeba będzie zapłacić". Rosyjska prasa o eksmisji polskiego konsulatu

"Żadnej polityki", "wrogie przejęcie", "kropka postawiona w wieloletnim sporze", "można było uniknąć skandalu" - tak o decyzji Sądu Arbitrażowego Petersburga i Obwodu Leningradzkiego, który nakazał eksmisję polskiego konsulatu w Petersburgu, informują rosyjskie media. "Decyzja sądu w Petersburgu pociągnie za sobą symetryczną odpowiedź Warszawy" – cytuje wypowiedź rosyjskiego analityka intenetowe wydanie tygodnika "Ekspert".

"Oni mnie zabiją". Wpływowa rodzina błagała o litość, Państwo Islamskie spaliło go żywcem

- To pobożny człowiek, który modli się, pości i zawsze lata z Koranem - mówił o bracie zamordowanym przez dżihadystów z Państwa Islamskiego, Dżawwad al-Kasaesbeh. 26-letni pilot, Muath, pod koniec grudnia trafił do niewoli dżihadystów i najprawdopodobniej kilka dni później został spalony żywcem. Niemal miesiąc później IS negocjowało mimo to jego wymianę na iracką terrorystkę więzioną w Jordanii. W sieci we wtorek pojawiło się nagranie przedstawiające egzekucję pilota.

Dozbrojenie "może przedłużyć agonię Ukrainy"

W obecnych warunkach wysyłanie broni na Ukrainę grozi przedłużeniem, a nawet eskalacją konfliktu przez Rosję - ostrzega Eugene Rumer z fundacji Carnegie Endowment. Kwestionuje również sens wysyłania broni wojsku nieprzeszkolonemu w jej używaniu.

Podsłuchiwani dziennikarze i politycy opozycji. Była szefowa służb stanie przed sądem

Maria del Pilar Hurtado przez cztery lata uciekała przed kolumbijskim wymiarem sprawiedliwości. W sobotę władze Panamy, gdzie się ukrywała, przekazały kobietę Kolumbii. Była szefowa nieistniejącej już komórki służb specjalnych DAS jest oskarżona o udział w jednym z największych skandali w kolumbijskiej polityce ostatnich lat. W 2008 r. na jaw wyszło, że DAS nielegalnie podsłuchiwał m.in. przeciwników politycznych ówczesnego prezydenta Alvaro Uribe, opozycyjnych dziennikarzy czy sędziów.

Chciała zostać męczennicą i trafić do nieba. Kim jest stracona terrorystka?

Sadżida al-Riszawi miała zginąć w 2005 roku razem ze swoim mężem w zamachu terrorystycznym na jordański hotel, ale ładunki wybuchowe w jej pasie szahida nie eksplodowały. Dzięki moratorium długo unikała kary śmierci i spędziła w jordańskim więzieniu prawie dekadę. Pod koniec stycznia o "siostrze" przypomnieli sobie dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy zażądali wymiany kobiety na dwóch zakładników: japońskiego dziennikarza i jordańskiego pilota. Do wymiany nie doszło, a obaj mężczyźni zostali zabici. Kim jest terrorystka, o którą upominieli się dżihadyści z Państwa Islamskiego?

Amerykański wywiad będzie inwigilował mniej?

Na tydzień przed wizytą kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Waszyngtonie administracja USA ogłosiła zaostrzenie niektórych zasad stosowanych w masowej inwigilacji elektronicznej prowadzonej przez wywiad USA, tak by zwiększyć ochronę danych obcokrajowców.

Przegląd prasy: Niemcy chcą bronić Polski

Niemcy wyślą na manewry do naszego kraju jeden z największych kontyngentów wśród państw NATO. W tym roku w Polsce będzie ćwiczyło 1700 niemieckich żołnierzy. To precedens w historii III RP - pisze "Rzeczpospolita".