"Mieszkańcy Moskwy, w Dzień Zwycięstwa nie zbliżajcie się do okien!"

Mieszkańcy moskiewskiej dzielnicy Kuncewo ze zdziwieniem zobaczyli na klatkach schodowych swoich domów ogłoszenie MSW, w którym polecono im, by "w czasie dni świętowania Wielkiego Zwycięstwa nie patrzyli przez okna i nie wychodzili na balkony" w związku z przejazdem po Szosie Rublowskiej kolumn samochodów przewożących przywódców państw, którzy przyjadą do Moskwy, by obejrzeć paradę wojskową na Placu Czerwonym. "Nie zaryzykuję kulki w łeb, by zobaczyć auto prezydenta Burundi" - żartują internauci.

Wydali muzułmanów na rzeź w Srebrenicy. Holenderscy żołnierze nie będą sądzeni

Sąd apelacyjny w Arnhem stwierdził, że w ub.r. holenderski sąd nie popełnił błędu, odmawiając wszczęcia postępowania związanego z ludobójstwem dokonanym przez Serbów w Srebrenicy. Sprawa dotyczyła oskarżenia rodzin trzech muzułmanów, którzy chcieli osądzenia dowódcy holenderskich oddziałów i dwóch innych żołnierzy za wydanie wojskom gen. Ratka Mladicia osób, które potem zostały zamordowane. Rodziny ofiar chciały, by Holendrzy zostali uznani za współwinnych dokonania zbrodni.

Orban o przywróceniu kary śmierci. Ostra reakcja Brukseli

Nie wymieniając jego nazwiska, Komisja Europejska w środę upomniała węgierskiego premiera Viktora Orbana, który zaproponował przywrócenie kary śmieci. - Zniesienie kary śmierci było warunkiem wstępnym przyjęcia do UE - podkreślił przedstawiciel KE.

Wojsko otoczyło bazę Prawego Sektora. Gra nerwów pod Dniepropietrowskiem

We wtorek media ukraińskie poinformowały o napiętej sytuacji wokół bazy Prawego Sektora w obwodzie dniepropietrowskim. Miała ona zostać otoczona przez oddziały armii ukraińskiej, a członkowie batalionu ochotniczego mieli złożyć broń. Ta druga informacja, o rozbrojeniu, nie potwierdziła się. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy chce, by wszystkie nieformalne oddziały zbrojne zostały włączone w skład Gwardii Narodowej lub Wojsk Wewnętrznych MSW.

Kreml odkurza superbombowce. "Nikt nie stworzył lepszych"

Minister obrony Rosji Sergiej Szojgu polecił w środę radzie nadzorczej konsorcjum Tupolewa „przyjrzenie się” kwestii powrotu do produkcji ponaddźwiękowych bombowców strategicznych Tu-160. - Nikt nigdy nie stworzył lepszego samolotu w tej kategorii - stwierdził Szojgu, cytowany przez agencję TASS.

Czeczeni porzucają Donbas? W tle konflikt Kadyrowa z Moskwą

Prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow wydał rozkaz swoim ludziom wycofania się z okupowanej części Donbasu - twierdzi Achmed Zakajew, przywódca czeczeńskiego rządu na emigracji. Jeśli te doniesienia potwierdzą się, będzie to oznaczało, że konflikt Kadyrowa z moskiewskimi siłowikami zaostrzył się jeszcze bardziej i może mieć też wpływ na dalsze losy rebelii w Donbasie.

Fantastyczne wizje potęgi rosyjskiego oręża. "Za pięć lat egzoszkielety sterowane siłą umysłu"

W rosyjskich mediach systematycznie pojawiają się doniesienia o tym, jak to rosyjskie wojsko niedługo dostanie supernowoczesny sprzęt "nie mający odpowiedników". Teraz jedna z bardziej znanych rosyjskich agencji prasowych TASS twierdzi, że "armia za pięć lat dostanie egzoszkielety sterowane siłą umysłu". Wystarczy przeczytać opatrzone takim tytułem doniesienie, aby stwierdzić, że to humbug.

Raport ABW: rosyjski wywiad aktywnie działa w Polsce

W 2014 r. "na wysokim poziomie" utrzymywała się aktywność rosyjskich służb wywiadowczych dotycząca Polski - wynika z raportu ABW, do którego dotarła PAP. Według autorów opracowania chodziło głównie o dyskredytację stanowiska Polski i innych członków NATO ws. kryzysu ukraińskiego.

Rosjanie postawią pomnik "uprzejmych ludzi" z Krymu

Z okazji 70. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad Niemcami w obwodzie amurskim w azjatyckiej części Rosji zostanie odsłonięty pomnik poświęcony "uprzejmym ludziom". Władze na Kremlu nazywały tak "zielone ludziki", które zajęły ukraiński Krym.

Skazana na śmierć pogrąży kartel? "Nie uniknie egzekucji"

Skazana na śmierć Filipinka, której egzekucja została wstrzymana w ostatniej chwili ze względu na prośbę filipińskich władz, nie uniknie kary - oświadczył prokurator generalny Indonezji. Kobieta została przyłapana na przemycie narkotyków i miała być rozstrzelana w nocy z wtorku na środę razem z ośmioma innymi osobami.

Wielka eksplozja w rosyjskiej bazie przy granicy z Ukrainą. Trzy wioski ewakuowane

W dużej rosyjskiej bazie wojskowej, która powstała w ciągu ostatniego roku na polach kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Ukrainą, doszło do potężnej eksplozji. Według oświadczenia wojskowych w wyniku pożaru wybuchł jeden pojazd, ale z nagrań i zdjęć jednoznacznie wynika, że w powietrze wyleciało ich co najmniej kilkadziesiąt lub też zniszczony został duży skład amunicji. Lokalne media donoszą, że ewakuowano trzy pobliskie wioski.

Publiczne egzekucje w Pjongjangu. Od stycznia stracono 15 osób

Z polecenia przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una przeprowadzono w tym roku egzekucję 15 osób, w tym wysokich rangą urzędników. Powodem ich śmierci było podważanie autorytetu głowy państwa - podaje południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na agencję wywiadowczą Seulu.

"Czy możesz dać nam magiczny kod?". Jak ajatollah odkrył błąd Instagrama

Mimo ograniczenia, Najwyższemu Przywódcy Iranu ajatollahowi Aliemu Chameneiemu - a konkretnie ludziom jego biura prasowego - udało się umieścić na Instagramie filmy dłuższe niż 15 sekund. Stało się tak w wyniku błędu, który dał niektórym użytkownikom możliwość publikowania nagrań trwających dłużej.

Izraelscy geje ewakuowani z Nepalu z niemowlętami. Surogatki zostały

Izrael ewakuuje obywateli, których w Nepalu zastało trzęsienie ziemi. Wśród powracających do kraju były m.in. niemowlęta, które przyszły na świat dzięki surogatkom w Nepalu. Amerykański "Time" zwraca uwagę, że kobietom, które urodziły dzieci Izraelczykom, odmówiono wstępu do Izraela. Według mediów większość par, które wróciły z Nepalu z niemowlętami, tworzą izraelscy homoseksualiści.

Kilka lat temu była terrorystką, teraz zostanie ekspertem Kongresu USA

Jej organizacja sprzeciwia się wszystkiemu, co reprezentuje władza w Teheranie, a jej terrorystyczna przeszłość powoduje, że zdecydowana większość Irańczyków nie chce mieć z nią nic wspólnego. Mimo to Mariam Radżawi, liderka Mudżahedinów Ludowych, może liczyć na posłuch niektórych polityków Zachodu. Mimo że eksperci mają co do jej wiarygodności wiele obiekcji.

Najdłużej urzędujący szef MSZ stracił stanowisko. Zaczynał za Breżniewa

Król Arabii Saudyjskiej Salman dokonał dużych przetasowań na szczytach władzy w swoim królestwie. Na nowego następcę tronu wyznaczył swojego bratanka, 56-letniego szefa MSW Muhammada ibn Nadżifa as-Sauda. Dotychczas dziedzicem był 70-letni książę Mukrin, więc komentatorzy mówią o istotnej zmianie pokoleniowej. Podobne "odświeżenie" nastąpiło w ministerstwie spraw zagranicznych. Swoje stanowisko stracił książę Saud al-Faisal, który zajął je jeszcze w 1975 roku.

70 lat temu Włosi rozstrzelali Mussoliniego, a Hitler popełnił samobójstwo

Ich sojusz i ekspansjonistyczna polityka doprowadziły do wybuchu II wojny światowej, ich zbrodnie wstrząsnęły światem. Adolf Hitler i Benito Mussolini doprowadzili do niewyobrażalnych zniszczeń i śmierci dziesiątków ludzi, lecz na koniec spotkał ich ten sam los - zginęli 70 lat temu w odstępie zaledwie dwóch dni, na krótko przed ostatecznym zakończeniem wojny ich ostateczną klęską.

Senatorowie odrzucili "truciznę". Ustawa ws. Iranu nadal ma sens

Senat USA odrzucił poprawkę do przygotowanej przez komisje spraw zagranicznych ustawy, która obliguje prezydenta do przesłania do Kongresu ostatecznego porozumienia nuklearnego z Iranem. Według poprawki porozumienie traktowane byłoby jako międzynarodowy traktat, co wymagałoby 2/3 głosów w Senacie.