USA: pięć lotnisk dla pasażerów z Afryki Zachodniej

Pasażerowie lecący do Stanów Zjednoczonych, których podróż rozpoczęła się w dotkniętych ebolą krajach w zachodniej Afryce, muszą lądować na jednym z pięciu lotnisk z wdrożonymi specjalnymi procedurami kontrolnymi - podały we wtorek amerykańskie władze.

Uciekły do Syrii rodzić islamistom dzieci. W Austrii grozi im więzienie

Dwie nastolatki z Austrii, które miały przyłączyć się do dżihadystów w Syrii, po powrocie do kraju mogą stanąć przed sądem. Dziewczyny uciekły z domu i są poszukiwane przez Interpol, ale - jak informowały ich rodziny - chcą wrócić do Austrii. Tu jednak za wspieranie organizacji terrorystycznej może im grozić nawet do pięciu lat więzienia.

Organizował we Francji protesty przeciwko Putinowi. Sofia odmawia ekstradycji

Sąd w Sofii odrzucił we wtorek wniosek Rosji o wydanie Nikołaja Kobłakowa, działacza, który organizował we Francji akcje przeciw Władimirowi Putinowi. Według sądu informacje dotyczące domniemanych przestępstw mężczyzny są niewystarczające do ekstradycji. Jak oświadczyła rzeczniczka sądu, nadal nie jest do końca jasne, dlaczego Kobłakow jest poszukiwany przez Rosję.

Rosyjskie media: Sikorski odżegnał się od słów o propozycji Putina ws. rozdziału Ukrainy

Rosyjskie media oszczędnie informują o słowach byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego o propozycji podziału Ukrainy, które miały paść z ust rosyjskiego prezydenta Władmira Putina podczas wizyty Donalda Tuska w Moskwie w lutym 2008 roku. O sprawie napisał amerykański magazyn "The Politico", sam Sikorski jednak we wtorek wycofał się ze swoich słów. Rosyjskie gazety i portale podkreślają, że marszałek polskiego Sejmu poinformował na swoim Twitterze, że wywiad nie był autoryzowany, a jego słowa "nadinterpretowane".

Dżihadyści ukamienowali w Syrii kobietę i mężczyznę

Kobieta i mężczyzna zostali ukamienowani w Syrii przez dżihadystów z Państwa islamskiego i Frontu Al-Nusra związanego z Al-Kaidą. Mężczyzna został ukamienowany przez islamistów w Syrii po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny domowej w tym kraju w 2011 roku.

"Putin powiedział Tuskowi: słuchajcie, podzielimy się Ukrainą"

Prezydent Rosji Władimir Putin ofertę podziału Ukrainy złożył wiele lat temu nie tylko Polsce, ale też innym liderom - mówił na początku października w TVN24 Biznes i Świat były gruziński prezydent Micheil Saakaszwili. - Tusk myślał, że Putin żartował - dodał. Przypominamy rozmowę Jolanty Pieńkowskiej z byłym gruzińskim prezydentem w programie "Świat".

Władze Hongkongu: możliwe pewne ustępstwa

Szef administracji Hongkongu Leung Chun-ying powiedział we wtorek, że panel, który wyłoni kandydatów w przyszłych wyborach jego następcy w 2017 roku może być "bardziej demokratyczny". Wskazuje to według agencji AP na ewentualne szersze uprawnienia wobec protestujących.

HRW: w Donbasie używają bomb kasetowych

Ukraińskie siły rządowe w pierwszych dniach października bombardowały tereny zamieszkałe przez cywilów bombami kasetowymi, których produkcji i używania większość krajów świata zabroniła na konferencji w Dublinie w 2008 roku - donosi organizacja Human Rights Watch, której eksperci badali sytuację cywilów w Donbasie. Równocześnie eksperci nie wykluczyli, że takiej samej broni używają prorosyjscy separatyści lub sami Rosjanie. Kijów odpiera te zarzuty.

Zamach na kandydata do Rady Najwyższej

Na Ukrainie doszło do zamachu na kandydata na deputowanego do Rady Najwyższej Wołodymyra Borysenkę, który w zaplanowanych na niedzielę wyborach parlamentarnych startuje z ramienia partii Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka. Polityk trafił do szpitala.

Nepal zamierza zwiększyć bezpieczeństwo wypraw trekkingowych

Władze Nepalu zapowiedziały we wtorek wprowadzenie przepisów zwiększających bezpieczeństwo uczestników wypraw trekkingowych w Himalajach. Obiecały też poprawę systemu ostrzegania pogodowego. W zeszłym tygodniu pod Annapurną zginęły 43 osoby.

"Whiskey on the Rocks", czyli jak Szwedzi zaczęli się bać podwodnych szpiegów

Szeroko zakrojone przeczesywanie wód archipelagu sztokholmskiego przez flotę wywołało medialną burzę w Szwecji. Co i rusz pojawiają się sensacyjne tytuły, sugerujące, że chodzi o rosyjski okręt podwodny i rosyjskich dywersantów. Szwedzi są na tym punkcie bardzo przeczuleni, a wszystko przez incydent sprzed 33 lat, kiedy Sowieci naprawdę trafili w szwedzki brzeg i wywołali kryzys dyplomatyczny.

Pistorius skazany na pięć lat więzienia. "Sprawiedliwości stało się zadość"

Po długim procesie Oscar Pistorius został skazany na pięć lat pozbawienia wolności. Sportowiec w połowie września został uznany winnym nieumyślnego spowodowania śmierci swojej partnerki Reevy Steenkamp. Groziła mu za to kara do 15 lat pozbawienia wolności. W czasie odczytywania wyroku na sali panowała grobowa cisza, a lekkoatleta ocierał łzy.

Oferta rozbioru Ukrainy. Wszystkie cytaty z Sikorskiego

Władimir Putin zaproponował Donaldowi Tuskowi w czasie jego wizyty w Moskwie w lutym 2008 r. rozbiór Ukrainy - mówi amerykańskiemu portalowi Politico Radosław Sikorski. Twierdzi też, że Polska spodziewała się aneksji Krymu od połowy 2013 roku, i że aneksja półwyspu planowana na Kremlu od lat ostatecznie "skonsolidowała władzę w rękach Putina". "To, co widzimy w Rosji, to pełna akceptacja neoimperializmu" - dodaje Sikorski. Kilka godzin po publikacji materiału były szef MSZ napisał na Twitterze, że tekstu nie autoryzował i doszło do pewnych "nadinterpretacji". Nie wyjaśnił jednak, jakich.

"Były polski obóz" we włoskiej prasie

Dziennik "La Repubblica" nazwał we wtorek Auschwitz "byłym polskim obozem koncentracyjnym". To kolejny taki błąd we włoskich mediach mimo licznych protestów i monitów ze strony polskiej. Ambasada RP zapowiedziała interwencję w redakcji.