Oto największa fabryka myśliwców na świecie. Zobacz, jak powstają F-35



Najnowszy amerykański myśliwiec F-35 Lightning II formalnie jeszcze nie wszedł do służby, ale już jest najliczniej produkowaną maszyną wojskową na świecie. W tym roku ma ich powstać 36, ale do końca 2019 roku produkcja ma zostać zwiększona do 240 rocznie. Głównym miejscem wytwarzania F-35 jest fabryka w Fort Worth w Teksasie, gdzie większość prac odbywa się w wielkiej hali długiej na ponad kilometr.

Po raz pierwszy od ponad 800 lat. Kobieta we władzach Oxfordu

Profesor Louise Richardson, obecna wicekanclerz szkockiego Uniwersytetu św. Andrzeja, dostała nominację od Uniwersytetu Oxforda, który zaproponował jej to samo stanowisko. Specjalizująca się w ruchach terrorystycznych na całym świecie 56-latka przyjęła zaproszenie i w najbliższych dniach stanie się pierwszą kobietą w ścisłym kierownictwie uniwersytetu działającego od XII wieku.

Przeszczep twarzy. To wciąż operacja pionierska

Te operacje są tak niezwykłe, że transplantolodzy nie znajdują nawet odpowiednich porównań, by wyjaśnić jak trudne są przeszczepy twarzy. Odbywają się one bardzo rzadko i wciąż traktuje się je jako zadania pionierskie. [materiał "Faktów TVN"]

Te wakacyjne kierunki mogą być niebezpieczne

Egipt, Tunezja, Turcja i Kenia - te popularne wakacyjne kierunki znalazły się na liście krajów o podwyższonym ryzyku. Wypoczynek w tych krajach stał się niebezpieczny z powodu dżihadystów. Materiał "Faktów" TVN.

Stan rosyjskiego opozycjonisty nadal bardzo ciężki

Stan zdrowia opozycyjnego polityka Władimira Kara-Murzy juniora, hospitalizowanego we wtorek w Moskwie z powodu ostrej niewydolności nerek, lekarze określają jako bardzo ciężki. Ich zdaniem życie bliskiego współpracownika zamordowanego w lutym Borysa Niemcowa jest zagrożone.

Niemcy obiecują: więcej pomocy dla Ukraińców

Republika Federalna Niemiec zwiększy pomoc dla uchodźców, którzy musieli opuścić swoje miejsca zamieszkania w rezultacie konfliktu na Ukrainie - obiecał szef niemieckiej dyplomacji Frank-Walter Steinmeier podczas wizyty w obozie dla takich uchodźców w Dniepropietrowsku.

Francuska prawica zmienia nazwę. Było UMP, będą Republikanie

Główna francuska partia opozycyjna, centroprawicowa Unia na rzecz Ruchu Ludowego (UMP), której przewodzi były prezydent Francji Nicolas Sarkozy, oficjalnie zmieniła w sobotę nazwę na Republikanie. Jej członkowie podjęli decyzję większością 83 procent głosów. Kanclerz Niemiec Angela Merkel przesłała im swoje gratulacje.

Asertywne Chiny? John McCain: wyślijmy broń Wietnamowi

Republikański senator John McCain powiedział, że w związku z niepokojącymi działaniami Chin w regionie Azji i Pacyfiku, USA powinny zacząć dostarczać broń Wietnamowi. Dodał, że potrzebne jest stworzenie funduszu obronnego dla państw Azji Południowo-Wschodniej.

Aktywiści LGBT pobici w Moskwie. Chcieli zorganizować paradę równości

W centrum Moskwy policja zatrzymała aktywistów środowisk LGBT, którzy usiłowali przeprowadzić pikietę przed siedzibą władz miasta. Wcześniej władze odmówiły działaczom zorganizowania parady równości w tym mieście. Zatrzymano też działaczy prawosławnych, w tym lidera ruchu "Wola Boża" Dmitrija Enteo, którzy protestowali przeciwko środowiskom gejowskim. Doszło do przepychanek i bójek. Do aresztu trafiło ok. 20 osób.

USA chciały zhakować Koreę Północną. Poległy sromotnie

Stany Zjednoczone próbowały w 2010 roku przeszkodzić Korei Północnej w rozwoju broni atomowej, atakując ich system informatyczny wirusem Stuxnet. Próba zakończyła się niepowodzeniem, ujawniła agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

Bomby beczkowe w prowincji Aleppo. Nie żyje 71 cywilów

Do co najmniej 71 wzrosła liczba zabitych cywilów w sobotnich nalotach sił lojalnych wobec prezydenta Baszara el-Asada na cele w prowincji Aleppo na północnym zachodzie Syrii - podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. W atakach użyto bomb beczkowych.

Saakaszwili oficjalnie szefem administracji obwodu odeskiego

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oficjalnie przedstawił w Odessie nowego szefa administracji obwodu, Micheila Saakaszwilego. - Będę z zainteresowaniem przyglądać się wszystkiemu, co będzie się działo na tej ziemi - zapowiedział Poroszenko, który był inicjatorem mianowania byłego prezydenta Gruzji na to stanowisko.

Uwolnili pięciu talibów za sierżanta. Negocjacje ostatniej szansy

Stany Zjednoczone nadal negocjują z rządami Afganistanu i Kataru ws. losu pięciu talibów wymienionych rok temu za sierżanta Bowe Berghdala - pisze CNN. Uważani za terrorystów mężczyźni zostali przewiezieni do Kataru z więzienia w Guantanamo w maju 2014 roku. Nałożony na nich zakaz podróżowania kończy się w niedzielę.