"Mój brat był muzułmaninem i został zamordowany przez terrorystów"

- Mój brat był muzułmaninem i został zamordowany przez dwóch terrorystów, dwóch fałszywych muzułmanów - powiedział w niedzielę Malek Merabet, brat zamordowanego przez Saida i Cherifa Kouachi policjanta, Ahmeda. W niedzielę w rodzinnej miejscowości pożegnali go rodzina i przyjaciele.

Dziś w nocy gala Złotych Globów. 7 faktów, które musisz znać

"Ida" Pawła Pawlikowskiego dziś w nocy ma szansę na jedną z najważniejszych nagród filmowych. Podczas gali Złotych Globów o statuetkę w kategorii "Najlepszy film zagraniczny" powalczy m.in. z rosyjskim "Lewiatanem" i szwedzkim "Turystą". Polski film jest faworytem i jeśli wygra, będzie to pierwszy Złoty Glob w historii polskiego kina.

Światowi przywódcy i tłumy na ulicach. Wielki marsz przeciwko terroryzmowi

W niedzielę po południu na ulice Paryża wyszły tłumy obywateli, by wziąć udział w wielkim marszu przeciwko terroryzmowi. Uczestnicy pochodu, wśród których było wielu przywódców państw, oddali hołd 17 ofiarom zamachów, do jakich doszło w ostatnich dniach we Francji. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami organizatorów, na ulicach mogło się pojawić nawet 1,5 mln osób.

Dlaczego okna w samolotach są zaokrąglone? Tajemnica katastrof Cometa

Rok 1954 był ciężkim okresem dla brytyjskiego lotnictwa, tak jak rok ubiegły dla malezyjskiego. W odstępie kilku miesięcy z nieznanych przyczyn w powietrzu rozpadły się dwa nowoczesne odrzutowce de Havilland Comet. Przeprowadzone wówczas dochodzenie dało pierwowzór tym, które są organizowane dzisiaj. Pokazało też, że ceną postępu są i będą życia pasażerów.

Potężne okręty i sztuczne wyspy. Chińska "Wielka Szachownica"

Spór o wyspy na Morzu Południowochińskim przycichł, ale nie ma złudzeń, że kolejne incydenty są kwestią czasu. Nim do nich dojdzie, Chiny pracowicie wzmacniają swoją pozycję, kupując nowe okręty i rozbudowując infrastrukturę. Długofalowa strategia na tym strategicznym akwenie zapewnia Pekinowi rosnącą przewagę.

Zrzucane krzyże, zamykane kościoły. Tak źle nie było od czasów Mao

Trwają sekretne rozmowy przedstawicieli Stolicy Apostolskiej z Pekinem, ale nawiązanie dwustronnych relacji dyplomatycznych pozostaje pod znakiem zapytania. Od wyniku tych rozmów zależy los milionów chińskich katolików, wyłączonych obecnie spod zwierzchnictwa papieża i często represjonowanych.

162 Polaków już w Charkowie. Ewakuacja trwa

W sobotę zaczęła się ewakuacja mieszkańców Donbasu polskiego pochodzenia. Do tej pory do Charkowa dotarły 162 osoby. Kolejni Polacy uciekający z rejonu wojny mają dojechać tam już na własną rękę. Stamtąd być może samolotami przylecą do Polski.

"Superczołgi" w ręku marnego sojusznika i nieszczęście gotowe

Amerykańskie czołgi M1 Abrams często są określane na Zachodzie jako "najlepsze" na świecie. Otacza je aura wyjątkowości. Obecnie irackie wojsko skutecznie ten wizerunek narusza, tracąc jeden czołg za drugim w walkach ze słabo uzbrojonymi dżihadystami. Jest tak źle, że USA chcą dostarczyć dużą partię nowych maszyn i dodatkowo znacząco je ulepszyć.

Merkel znów dzwoni do Moskwy i Kijowa. Putin znów "opowiada się za dialogiem"

Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentami Ukrainy i Rosji, Petro Poroszenką i Władimirem Putinem, o konflikcie na wschodzie Ukrainy. Jak poinformowała w sobotę wieczorem służba prasowa Kremla, Putin ponownie opowiedział się za bezpośrednim dialogiem między władzami w Kijowie a rebeliantami.

Jak pokonać terroryzm? Szefowie MSW spotykają się w Paryżu

Ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej oraz przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Komisji Europejskiej spotkają się w niedzielę w Paryżu. Spotkanie jest organizowane z inicjatywy szefa francuskiego MSW Bernarda Cazeneuve’a w następstwie ataku na redakcję tygodnika "Charlie Hebdo" w stolicy Francji.

"Jesteśmy narażeni na ryzyko". Marsz ku pamięci ofiar zamachów

To ma być wielki protest i wielka demonstracja solidarności przeciwko terroryzmowi. W niedzielne popołudnie ulicami Paryża przejdzie marsz z udziałem m.in. wielu europejskich liderów. Swój udział w manifestacji zapowiedzieli m.in. premier Ewa Kopacz oraz przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Dziewczyna zamachowca opuściła kraj. Uzbrojona i niebezpieczna"

Poszukiwana przez policję Hayat Boumeddiene, partnerka terrorysty Amedy Coulibaly'ego, mogła już pewien czas temu wyjechać do Turcji i prawdopodobnie była tam, gdy w piątek wziął on zakładników w Paryżu - podała w sobotę AFP powołując się na źródło w policji. Według tego źródła śledczy próbują ustalić, czy Boumeddiene nie wyjechała już z Turcji do Syrii.

Uratował ludzi przed terrorystami. Ukrył ich w chłodni

Lassana Bathily, muzułmanin pracujący w paryskim supermarkecie Hyper Cacher, jest od soboty bohaterem Francji. Uratował klientów sklepu, ukrywając ich w chłodni, gdy do supermarketu wtargnął zamachowiec. Udało mu się uciec, długo jednak musiał tłumaczyć się przed policją, że nie jest pomocnikiem terrorystów.

Ruszyła ewakuacja Polaków z Donbasu

Polskie władze rozpoczęły ewakuację obywateli Ukrainy polskiego pochodzenia z objętego walkami z prorosyjskimi separatystami wschodu Ukrainy – przekazał rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Ze względów bezpieczeństwa nie ujawnił jednak żadnych szczegółów tej operacji.

Marsylia, Tuluza, Lille. Tłumy maszerowały we Francji

W hołdzie dla ofiar zamachów z ostatnich dni, w całej Francji w sobotnich manifestacjach przeciwko terroryzmowi udział wzięło ogółem 700 tys. ludzi - poinformował szef francuskiego MSW Bernard Cazeneuve. W Paryżu bardzo zaostrzono środki bezpieczeństwa.

Terrorysta przez nieuwagę pomógł policji. Źle odłożył telefon

Przez przypadek dziennikarze i antyterroryści mogli podsłuchiwać terrorystę, który zabarykadował się z zakładnikami w sklepie w Paryżu. Amedy Coulibaly źle odłożył słuchawkę telefonu stacjonarnego po tym, jak zadzwonili do niego pracownicy stacji telewizyjnej RTL. Dzięki temu antyterroryści mieli wiedzieć, kiedy będzie najlepiej zaatakować.

Przerwał promocję książki, opuścił Paryż. Powieść Francuza reklamował ostatni "Charlie Hebdo"

Niestroniący od kontrowersji francuski pisarz Michel Houellebecq przerwał promocję swojej najnowszej książki i wyjechał z Paryża - donosi "Guardian". Powieść "Soumission" ("Poddanie"), którą na okładce promował ostatni numer "Charlie Hebdo", opowiada o jego wizji Francji w 2020 roku: prezydentem zostaje polityk Bractwa Muzułmańskiego, poligamia staje się legalna, a prestiżowa Sorbona zostaje przemianowana na Uniwersytet Islamski.

Sześciu Polaków może mieć związek z islamskim terroryzmem

Służby specjalne zidentyfikowały pięciu Polaków, którzy po przejściu na islam wyjechali do Iraku i Syrii, by walczyć po stronie Państwa Islamskiego. Szósty mieszka w Polsce, ale - choć wiązany jest z fundamentalistycznymi nurtami tej religii - nie ma związku z organizacjami terrorystycznymi - dowiedział się portal tvn24.pl.

Al-Kaida rzuciła rękawicę Państwu Islamskiemu. Będzie wyścig na zamachy?

W zamachach w Paryżu mogło bardziej chodzić o rywalizację pomiędzy fanatykami islamskimi niż o sam dżihad przeciw Zachodowi - pisze portal "Al-Monitor". W ocenie dziennikarzy Al-Kaida walczy o utrzymanie pozycji, przyćmiona ostatnio przez Państwo Islamskie. Może to zwiastować niebezpieczną dla Zachodu rywalizację na akty terroru.