Brytyjczycy bronią Sikorskiego. "Prawdziwa polska afera, w której nic się nie stało"

Radosław Sikorski nie uczynił nic złego mówiąc o ofercie wspólnego rozbioru Ukrainy, którą Władimir Putin miał złożyć Donaldowi Tuskowi - twierdzi w rozmowie z "Czarno na białym" brytyjski dziennikarz, którego artykuł wywołał aferę w Polsce. Według Bena Judaha reakcja Polaków na jego artykuł jest "neurotyczna". Brytyjski ekspert ds. Rosji Edward Lucas stwierdza natomiast, że to "skandal z niczego", bo Sikorski tylko pomylił rok.

"Bezsilna złość Kremla" i "wyborcze niespodzianki". Rosyjskie komentarze po ukraińskich wyborach

"Po porażce wyborczej Prawego Sektora rosyjskie media propagandowe będą musiały poszukać innego straszaka, którego będą mogli przedstawiać odbiorcom", "Bezdyskusyjne zwycięstwo partii prozachodnich, porażka Kremla", "Jaceniuk stanie się symbolem nowej Ukrainy" - takie komentarze pojawią się w rosyjskich mediach i internecie po niedzielnych przedterminowych wyborach parlamentarnych na Ukrainie.

Czechy szantażowane wirusem ebola

Szantażyści, których tożsamości jeszcze nie ustalono, zagrozili, że jeśli rząd Czech nie wypłaci im żądanej sumy pieniędzy, rozprzestrzenią wirusa w wybranych miejscach publicznych - poinformował w poniedziałek premier Bohuslav Sobotka.

Uczeń zabił nauczycielkę niemieckiego

15-letni uczeń zastrzelił w poniedziałek swoją nauczycielkę w szkole w miasteczku Viljandi, na południu Estonii - podała agencja BNS. Chłopak został zatrzymany.

Polska wzmocni wschodnią granicę. Więcej żołnierzy i ciężki sprzęt

Polska wzmocni wschodnią granicę kraju w ciągu trzech kolejnych lat, do 2017 roku, wysyłając na stałe do baz w Siedlcach, Chełmie i Suwałkach dodatkowych żołnierzy oraz ciężki sprzęt - podaje niemiecki serwis n24.de, powołując się na wywiad wicepremiera i ministra obrony Tomasza Siemoniaka dla agencji Associated Press.

Laureat Pulitzera: co najmniej tysiąc nazistów szpiegowało dla Ameryki

"Amerykańskie agencje nie tylko zatrudniały nazistów, one też ukrywały ich zbrodnie" napisał Eric Lichtblau. Do księgarni za oceanem trafia właśnie jego książka "Naziści z sąsiedztwa: Jak Ameryka stała się bezpieczną przystanią dla ludzi Hitlera". Laureat Pulitzera twierdzi w niej, że przez dekady zimnej wojny co najmniej tysiąc nazistów szpiegowało dla Stanów Zjednoczonych. W zamian dostali spokój: pomoc w emigracji do Ameryki, ukrywanie i ignorowanie ich wojennych zbrodni.

OBWE: ukraińskie wybory zgodne ze standardami demokratycznymi

Niedzielne wybory parlamentarne na Ukrainie odbyły się w większości zgodnie z normami demokratycznymi - oceniła w poniedziałek Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). - Wybory stanowiły ważny krok w dążeniu Ukrainy do wzmacniania demokratycznych wyborów zgodnie z jej międzynarodowymi zobowiązaniami - oświadczył Kent Harstedt z OBWE.

Ławrow ubolewa, że wybory "nie odbyły się na całym terytorium Ukrainy"

Sądzę, że uznamy te wybory, bo jest dla nas ważne, by Ukraina w końcu miała władze, które ze sobą nie walczą - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow, komentując wybory parlamentarne na Ukrainie. Stwierdził też, że to dobrze, że wybory się w ogóle odbyły, ale nie potrafił nie zauważyć, że "nie na całym jej terytorium". O tym, dlaczego nie odbyły się w Donbasie kontrolowanym przez Rosjan i prorosyjskich separatystów i na Krymie, siłą anektowanym przez Rosję w marcu, nie wspomniał.

Sondaż: Tylko co szósty Litwin nie boi się Rosji

Ponad połowa Litwinów – 55,5 proc. - uważa, że Rosja stanowi zagrożenie dla państw bałtyckich - wskazują poniedziałkowe wyniki sondażu. Najbardziej niepokoi możliwość presji ekonomicznej i energetycznej oraz wojny informacyjnej i działań militarnych.

"Oligarchowie z Ukrainy nigdzie nie zniknęli"

Wybory parlamentarne na Ukrainie wygrały siły prozachodnie, umożliwiające rozpoczęcie reform, ale otwartą kwestią pozostaje wpływ oligarchów na dalszy rozwój kraju - mówi ekspert litewskiego Centrum Studiów Europy Wschodniej Laurynas Kascziunas.

Rebeliancka artyleria ostrzeliwuje rejon Mariupola i Donieck. Będzie atak na Debalcewo?

Od rana rebelianci ostrzeliwują pozycje ukraińskie w rejonie Mariupola i Doniecka. Pojawiły się informacje, że mogą zaatakować także w trzecim kluczowym punkcie frontu - rejonie Debalcewa. Wcześniej, w niedzielę, kiedy Ukraina wybierała nowy parlament, do obwodów donieckiego i ługańskiego wjechało z Rosji kilka kolumn czołgów i pojazdów wojskowych. Od kilku dni rebelianci twierdzili, że tuż po wyborach to armia rządowa przystąpi do ofensywy w Donbasie.