Spotkanie dwóch epok. Niszczyciel US Navy i fregata Ludwika XVI

Do wybrzeży USA dopłynęła francuska fregata Hermione, replika jednostki o tej samej nazwie z XVIII wieku, która zapisała się złotymi zgłoskami w historii relacji Francji i USA. Jej współczesna wersja została przywitana z honorami przez jeden z najpotężniejszych okrętów XXI wieku, niszczyciel USS Mitscher. Przy okazji odbyła się sesja zdjęciowa z udziałem tych dwóch jakże różnych jednostek.

Grecy zastosowali wybieg i uniknęli katastrofy. Mają spokój do końca czerwca

Rząd Grecji chce połączyć cztery wypadające w czerwcu terminy uiszczenia zobowiązań wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego w jeden, z terminem płatności 30 czerwca - poinformował rzecznik MFW. Taki zabieg jest zgodny z zasadami tej instytucji. Ze swojej strony grecki minister finansów oznajmił, że wierzyciele powinni teraz "natychmiast przejść do bardziej realistycznych propozycji".

Przeciwko G7, przeciwko TTIP. Masowe protesty w Niemczech

Ponad 30 tysięcy osób wyszło w czwartek na ulice Monachium, aby zaprotestować przeciwko rozpoczynającemu się w niedzielę spotkaniu przywódców siedmiu najbardziej rozwiniętych państw świata (G7) w Elmau w Bawarii. Na razie nie doszło do incydentów. Demonstranci zbierają się także w samym Elmau.

Hongkong jak plac Tian'anmen. "Powinniśmy walczyć razem"

Dziesiątki tysięcy mieszkańców Hongkongu wzięło udział w czwartek w czuwaniu ze świecami. W ten sposób upamiętnili brutalne stłumienie studenckich protestów na pekińskim placu Tian’anmen w 1989 roku, przypominając przy okazji o własnej walce o demokrację.

Zagadkowy pomysł Rosjan. W sprawie Tu-160 nie mówią wszystkiego

Nagłośnione przez rosyjskie media deklaracje władz o "wznowieniu produkcji seryjnej" bombowców strategicznych Tu-160 są bardzo zaskakujące i zastanawiające zarazem. Jeden z rosyjskich ekspertów skwitował je słowami: "na Kremlu już nikt nie liczy pieniędzy”. Na papierze i zdjęciach Tu-160 imponują, ale w rzeczywistości są bardzo kłopotliwe i do niedawna nikt nawet nie spekulował na temat wznowienia ich produkcji.

Na partię Putina chce głosować co drugi Rosjanin

Gdyby wybory do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałaby je rządząca Jedna Rosja, zdobywając 49 proc. głosów - wynika z najnowszego sondażu moskiewskiego Centrum Jurija Lewady.

Już 75 ofiar tragedii na Jangcy. Statek będzie podniesiony

Chińskie władze poinformowały, że rozpoczną akcję podnoszenia statku pasażerskiego, który zatonął na rzece Jangcy z 456 pasażerami na pokładzie. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 75 - podaje agencja Reutera. Szanse na znalezienie żywych maleją. Na miejscu katastrofy protestują rodziny ofiar, które domagają się informacji w sprawie tragedii.

Papież spotka się z Władimirem Putinem

Watykan poinformował, że papież Franciszek przyjmie 10 czerwca prezydenta Rosji Władimira Putina. Według rzecznika Watykanu księdza Federico Lombardiego do spotkania dojdzie w środę po południu.

Egipt: Mursi skazany na śmierć, teraz wraca sprawa Mubaraka

Kolejny były prezydent Egiptu stanie przed sądem. Egipski sąd kasacyjny anulował w czwartek wyrok z listopada ubiegłego roku oczyszczający byłego prezydenta Hosniego Mubaraka z zarzutów współudziału w zabójstwie kilkuset demonstrantów podczas tłumienia antyrządowych protestów w 2011 roku.

Coraz więcej ataków na Polaków w Irlandii Północnej

W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z wieloma atakami na Polaków - były to ataki słowne, ale też zaczepki, rzucanie kamieniami w okna domów czy poniżanie w miejscu pracy - mówi ambasador RP w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Witold Sobków.

Historyczny spór o cara. Wojna na pomniki

W stolicy Bułgarii wzniesiono ponad 6-metrowy pomnik cara Samuela Komitopula. Stoi obok cerkwi Mądrości Bożej (Św. Zofii), która dała imię miastu, i skromniejszego pomnika nieznanego żołnierza. Pomnik sofijski Samuela jest wyższy od analogicznego w Skopje.

Obrazy zbyt cenne, aby je wystawiać. Pójdą pod młotek

Decyzja irlandzkiej fundacji, by sprzedać na aukcji sześć obrazów, które czterokrotnie padały łupem złodziei i których od 20 lat nie wystawiano ze względu na ich wartość, wywołała w Irlandii oburzenie - pisze portal Art Market Monitor i gazeta "New York Times".

"Nie" dla "Ostatniej Wieczerzy" na EXPO

Miał być jedną z atrakcji polskiego pawilonu na EXPO w Mediolanie, do dziś leży w magazynie. Obraz Macieja Świeszewskiego "Ostatnia Wieczerza" został zawrócony niemal z lotniska tuż przed wylotem do Włoch. Jak się okazuje, powody takiej decyzji nie są jasne, a artysta słyszał ich już kilka wersji.