"Rewolucyjny" sprzęt tylko na defilady. Rosyjscy żołnierze nie zobaczą go przez wiele lat

Tegoroczna defilada na placu Czerwonym była widowiskiem, które miało przekonać obserwatorów w kraju i za granicą, że Rosja jest nowoczesną militarną potęgą. Jeśli chodzi o nowoczesność, był to jednak blef. Wszystkie "rewolucyjne" i "wyjątkowe" maszyny bojowe prosto z parady wróciły do fabryk i na próby. Zanim w większych ilościach dostaną je żołnierze, minie jeszcze wiele lat.

Determinacja Chin "twarda jak skała". Trudna wizyta Kerry'ego w Pekinie

- Relacje Chin ze Stanami Zjednoczonymi pozostają stabilne - powiedział prezydent Xi Jinping. Amerykański sekretarz stanu John Kerry przyleciał do Pekinu w czasie, gdy spór terytorialny na Morzu Południowochińskim doprowadził do napięć w relacjach pomiędzy dwoma światowymi mocarstwami.

Mundury, które wywoływały strach, wróciły. Europa znów drży o Bałkany

Wydawało się, że odeszła w zapomnienie, ale wiele wskazuje na to, że albo się odradza, albo na jej gruzach powstaje coś nowego. Armia Wyzwolenia Kosowa i jej "żołnierze" znani przed laty z przeprowadzania zamachów terrorystycznych i walki z serbską armią w czasie wojny lat 1998-99, dwa razy w ciągu dwóch tygodni pojawili się w Macedonii. Za pierwszym razem uwięzili pograniczników, za drugim stoczyli regularną bitwę o Kumanowo. NATO i Unia Europejska zareagowały nad wyraz szybko, apelując o spokój w regionie, a Bułgaria na granicę z Macedonią wysłała wojsko. Konflikt albańsko-macedoński to być może tylko kwestia czasu.

Nowe "państwo" na mapie świata. Stworzyli je Polacy

Grupa polskich studentów ogłosiła powstanie na spornym terenie na granicy Chorwacji i Słowenii Królestwa Enclavy. To drugi taki przypadek na Bałkanach w ciągu ostatniego miesiąca. Wcześniej przy granicy serbsko-chorwackiej powstało "państwo" Liberland.

Państwo Islamskie rekrutuje w RPA

RPA znalazła się obecnie na celu Państwa Islamskiego (IS) jako idealny rezerwuar nowych ochotników - twierdzi ambasador Iraku w RPA Hiszam Alawi w wywiadzie dla agencji EFE.

Nielegalny imigrant uratował tonącą kobietę. W nagrodę może zostać

Pochodząca z Izraela kobieta, prawdopodobnie chcąc popełnić samobójstwo, rzuciła się z mostu w Rzymie. Na jej ratunek rzucił się bezdomny mężczyzna i kobietę wyciągnięto z Tybru. Okazało się, że z pomocą przyszedł jej imigrant nielegalnie przebywający we Włoszech. Mężczyzna w nagrodę otrzymał pozwolenie na roczny, legalny pobyt w UE.

Tysiące protestowały przeciwko korupcji

Ulice stolicy Gwatemali, miasta Gwatemala, zapełniły się w sobotę tysiącami demonstrantów, którzy protestowali przeciwko szalejącej korupcji na szczytach władzy, domagali sie ukarania winnych i dymisji prezydenta OttoPereza Moliny.

Córka Salvadora Allende przewodniczącą partii socjalistycznej

Isabel Allende, córka obalonego przez gen. Augusto Pinocheta prezydenta Chile Salvadora Allende, objęła w niedzielę funkcję przewodniczącej Socjalistyczne Partii Chile (PSCh). Kobieta stanęła na czele socjalistów po raz pierwszy w 82-letniej historii partii.

Osiem bramek Putina w Soczi. Z głośników "o Boże, co za mężczyzna!"

Rosyjski prezydent zdobył osiem bramek w meczu NHL - Nocnej Hokejowej Ligi - w której grają politycy, sportowcy i przedsiębiorcy. Władimir Putin grał w drużynie Gwiazdy NHL. Wraz z nim grał minister obrony. Towarzyski mecz hokeja, rozegrany w pałacu lodowym w Soczi, zakończył się wynikiem 18:6. Najlepszym graczem został uznany Siergiej Szojgu, który w nagrodę dostał bon na wakacje na anektowanym przez Rosję Krymie.

Skandal wokół "ślubu tysiąclecia". Na weselu zatańczył sam Kadyrow

W stolicy Czeczenii Groznym odbył się ślub czeczeńskiego policjanta Nażuda Guczigowa i 17-letniej Luizy Gojłabijewej. Mężczyzna ma 47 lat. Sprawa wywołała oburzenie części Rosjan, ponieważ kilka tygodni wcześniej dziennikarze opozycyjnych mediów alarmowali, że rodzina dziewczyny jest zastraszana, a sama Luiza nie chce małżeństwa z Guczigowem, który ma już jedną żonę. Do ceremonii jednak doszło. Sprawą zainteresował się sam Ramzan Kadyrow, który dzisiejszą uroczystość nazwał "ślubem tysiąclecia". Szef Republiki Czeczeńskiej przyjechał na wesele.

15 lat dla Polaka za przemyt narkotyków w Bułgarii

Obywatel Polski Sylwester S. został skazany w Bułgarii na 15 lat pozbawienia wolności za przemyt ok. 200 kg heroiny. Wyrok przewiduje również grzywnę w wys. 200 tys. lewów (102 tys. euro) i konfiskatę ciężarówki, w której znaleziono narkotyki.

Katastrofa pociągu w Niemczech. Ofiary śmiertelne i ranni

Dwie osoby zginęły, a 20 zostało rannych w katastrofie pociągu pasażerskiego, do której doszło w sobotę, 16 maja, na zachodzie Niemiec. Pociąg pasażerski zderzył się na przejeździe kolejowym z traktorem. Policja ustala szczegóły zdarzenia.

Papież Franciszek: prezydent Palestyny to "anioł pokoju"

Papież Franciszek przyjął w sobotę przywódcę Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa, którego nazwał "aniołem pokoju". Tematem rozmów Abbasa z papieżem i jego współpracownikami była konieczność wznowienia rozmów pokojowych z Izraelem i walka z terroryzmem. Do spotkania doszło po tym, jak Watykan ogłosił, że uzna Państwo Palestynę.

Kara śmierci dla obalonego prezydenta Egiptu

Egipski sąd skazał w sobotę obalonego przez armię prezydenta kraju Mohammeda Mursiego i 105 innych członków Bractwa Muzułmańskiego na karę śmierci. Mursi został skazany za zdradę stanu.

Cisza przed burzą. Merkel i Kerry nie przywieźli pokoju

Rozpoczęcie nowej ofensywy rosyjskiej na Ukrainie zależy od czynników militarnych i politycznych. Jeśli chodzi o te pierwsze, wszystko jest już niemal gotowe. Jeśli chodzi o drugie, kluczowe miały być wizyty w Rosji Angeli Merkel (10 maja) i Johna Kerry'ego (12 maja).