Odtajnione dokumenty: Londyn miał plan przeniesienia Hongkongu na Wyspy

Brytyjscy oficjele poważnie rozważali przetransportowanie 5,5 mln mieszkańców Hongkongu do Irlandii Północnej i stworzenia nowej aglomeracji na Wyspach. Miała to być odpowiedź na obawy związane z upływem w 1997 r. terminu dzierżawy miasta od Chin - wynika z dokumentów odtajnionych przez brytyjskie Archiwa Państwowe.

Komornik zajął majątek partii Berlusconiego

Komornik wyniósł meble z eleganckiej siedziby partii Silvio Berlusconiego, Forza Italia. Ugrupowanie byłego premiera, jednego z najbogatszych Włochów, pogrążone jest w wielomilionowych długach, a zwykli członkowie partii niechętnie płacą składki.

Nowy front dżihadu. Państwo Islamskie jest już na Kaukazie

W pierwszą rocznicę swego istnienia samozwańczy kalifat Państwa Islamskiego ogłosił Kaukaz swoim nowym wilajetem (prowincją), formalnie przyjmując składany od jesieni 2014 przez wielu tamtejszych rebeliantów hołd. Główna dotychczas islamistyczna organizacja w tamtym regionie, walczący z Rosją Emirat Kaukaski, traci na znaczeniu, a Moskwa obawia się nowej fali terroryzmu. Zwłaszcza, jeśli z Syrii i Iraku wrócą tysiące Czeczenów i przedstawicieli innych narodów Kaukazu Północnego, walczący pod sztandarami IS.

Parlament postanowił karać 16-latków jak pełnoletnich

Mimo masowych protestów i wbrew stanowisku rządu brazylijska Izba Deputowanych w drugim głosowaniu przyjęła w czwartek większością dwóch trzecich głosów projekt ustawy obniżającej wiek odpowiedzialności karnej Brazylijczyków z 18 do 16 lat.

Wkrótce ruszy budowa płotu na granicy Węgier z Serbią

Szef kancelarii premiera Węgier Viktora Orbana zapowiedział w czwartek, że budowa ogrodzenia na granicy z Serbią rozpocznie się w najbliższych tygodniach. Węgry, Austria i Niemcy uzgodniły, że pomogą Serbii uporać się z falą nielegalnych imigrantów.

Uzbrojeni i na motocyklach. Krwawy ramadan nad jeziorem Czad

Pięćdziesięciu zbrojnych mężczyzn, którzy pojawili się nagle na motocyklach w osadzie Kukawa w pobliżu jeziora Czad, zaatakowało modlących się w meczetach mężczyzn. Inni zabijali w domach kobiety i dzieci. Liczba ofiar Boko Haram sięgnęła około stu osób.

Pentagon: w Syrii zginął jeden z liderów Państwa Islamskiego

Pentagon podał w czwartek, że w połowie czerwca, w ataku lotniczym sił międzynarodowej koalicji pod wodzą USA, zginął w Syrii jeden z liderów Państwa Islamskiego (IS). Był odpowiedzialny za pozyskiwanie funduszy, werbowanie nowych bojowników i dostawy broni.

Czas na legalizację poligamii? "Nie prosimy o akceptację, tylko o tolerancję"

Nathan Collier chciał we wtorek uzyskać zezwolenie na ślub ze swoją partnerką, Christine. Ich prośba wywołała konsternację wśród urzędników w stanie Montana. Collier ma już bowiem jedną żonę i nie zamierza się z nią rozwodzić. Jak jednak tłumaczy, decyzja o zalegalizowaniu małżeństw jednopłciowych we wszystkich stanach USA zainspirowała go do walki o uznanie poligamii. Materiał "Faktów z Zagranicy".

"Nie widzę żadnego przełomu". Iran nieugięty, Fabius wyjechał

Szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius opuścił Wiedeń, gdzie toczą się negocjacje nuklearne z Iranem. Dyplomaci uczestniczący w negocjacjach zgodnie mówią, że na razie nie udało się dokonać przełomu. Czas na jego wypracowanie mocarstwa mają do 7 lipca.

Breivik pozywa państwo norweskie. Bo ma już dosyć samotności

Anders Breivik, który w 2011 r. zamordował 77 osób, po raz kolejny skarży się na warunki panujące w więzieniu. Tym razem narzeka na przedłużającą się izolację od innych osadzonych. Pozywa więc państwo norweskie, zarzucając mu łamanie praw człowieka.

Gorąco na linii Niemcy-USA. Berlin wzywa ambasadora ws. podsłuchów

Niemiecki rząd uznał inwigilowanie niemieckich polityków przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) za incydent stanowiący obciążenie dla niemiecko-amerykańskich współpracy wywiadowczej. Ambasador USA został wezwany do urzędu kanclerskiego. Stany Zjednoczone zapewniają jednak, że mimo nowych doniesień więzi pomiędzy państwami pozostają "mocne i głębokie".

Koniec z milicją. Na Ukrainie będzie policja

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przyjęła w czwartek ustawę o policji, która zastąpi funkcjonującą obecnie w tym kraju milicję. Nowa, odpolityczniona służba, pojawi się na ulicach ukraińskich miast już w najbliższą sobotę.

Brytyjski wywiad szpiegował Amnesty International

Sąd w Wielkiej Brytanii potwierdził, że agencja wywiadu elektronicznego tego kraju (GCHQ) szpiegowała organizację obrony praw człowieka Amnesty International (AI) - poinformowała sama AI, wyrażając oburzenie tą sprawą.

Rosja ostrzega Zachód przed "kolorową rewolucją" w Armenii

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przestrzegł Zachód przed próbą wzniecania "kolorowej rewolucji" w Armenii. W kraju tym od kilkunastu dni młodzi ludzie protestują przeciw rządowym planom zwiększenia opłat za energię elektryczną.

Cameron chce zgody na bombardowanie dżihadystów w Syrii

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron sądzi, że atakowanie w razie potrzeby dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) w Syrii byłoby zgodne z prawem. Chce, żeby rozważył to parlament - powiedziała w czwartek rzeczniczka szefa rządu. Wielka Brytania uczestniczy już w bombardowaniu pozycji IS w Iraku.

OBWE: sytuacja w Donbasie pogarsza się

Sytuacja w Donbasie na wschodzie Ukrainy, gdzie trwa konflikt ze wspieranymi przez Rosję separatystami, uległa znacznemu pogorszeniu - oświadczył w czwartek zastępca szefa misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie Alexander Hug. Według władz ukraińskich w ciągu minionej doby przeciwnik atakował pozycje wojsk rządowych ponad 50-krotnie.