Najcięższy rok od dekady. ONZ zostaje w Darfurze

Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zatwierdziła przedłużenie o jeden rok misji połączonych sił pokojowych ONZ i Unii Afrykańskiej w Darfurze, prowincji na zachodzie Sudanu, gdzie w ostatnim czasie nastąpiła eskalacja przemocy.

MERS wciąż zabija. Liczba ofiar rośnie

Do 33 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wirusowego schorzenia dróg oddechowych MERS w Korei Południowej - poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju, zastrzegając że przez trzy dni z rzędu nie odnotowano żadnych przypadków zakażenia wirusem.

Wikileaks: francuscy ministrowie finansów na podsłuchu USA

Amerykańska Agencja Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) podsłuchiwała rozmowy telefoniczne dwóch ministrów finansów Francji i zbierała dane dotyczące kontraktów eksportowych Francji oraz rozmów na tematy handlowe i budżetowe - podaje demaskatorski portal Wikileaks.

Turcja boi się chaosu u swoich granic. "Rozważa strefy buforowe"

Władze w Ankarze zastanawiają się nad pozwoleniem wojsku wykonywania rajdów na terytorium Syrii w celu utworzenia "stref buforowych", które ustrzegłyby terytorium Turcji przed chaosem wojny domowej - twierdzi prorządowa gazeta "Star". Tureckie władze odmawiają komentarza, ale zapewniają, że są "gotowe na wszystkie rozwiązania" w celu zapewnienia bezpieczeństwa swoim obywatelom.

Fundacja Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie ma nowego szefa

Niemiecki historyk Winfrid Halder został szefem Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie odpowiedzialnej za powstanie w Berlinie ośrodka dokumentacyjno-informacyjnego o przymusowych wysiedleniach Niemców i innych narodów w Europie w XX wieku.

Szef NATO krytykuje Niemcy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wezwał Niemcy do zwiększenia wydatków na wojsko. Obecnie rząd w Berlinie przeznacza na obronność 1,2 proc. PKB, chociaż Sojusz Północnoatlantycki zaleca wydatki na poziomie 2 proc.

"Zachód chce wycisnąć Rosję z Kaukazu". Niepokój w rosyjskim protektoracie

Tysiące ludzi rozpoczynają w stolicy Armenii drugi tydzień protestów przeciwko podwyżce opłat za energię elektryczną, odrzucając proponowane przez władze rozwiązania. Przywódca zależnej od Kremla Osetii Południowej oznajmił tymczasem, że nieustępliwi demonstranci są narzędziem Zachodu, który przy ich pomocy chce podstępnie "wycisnąć" Rosję z Kaukazu.

Putin i Berlusconi spędzili męski weekend na Syberii

Władimir Putin spędził krótki urlop w zamkniętym ośrodku Gazpromu, położonym w malowniczym zakątku Ałtaju. Dołączył do niego były włoski premier i magnat medialny Silvio Berlusconi. Dwaj panowie znają się już od wielu lat i łączy ich przyjaźń.

30 czerwca nie skończą. Twarde warunki Paryża i przecieki

Przedłużenie rozmów Grupy 5+1 z Iranem po 30 czerwca jest pewne. Niepewne są natomiast ich rezultaty. W Wiedniu nastroje są dalekie od euforii i raczej ostrożne. Pojawiają się też przecieki o rzekomo uzgodnionym sposobie znoszenia sankcji. Są też pogłoski, że do austriackiej stolicy zmierzają kolejni irańscy negocjatorzy - wraz z szefem MSZ Mohammadem Dżawadem Zarifem nad Dunajem mają pojawić się szef Irańskiej Agencji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oraz wytrwany negocjator i brat prezydenta Hasana Rowhaniego Hosejn Ferejdun.

Brzeziński: istnieją podobieństwa Hitlera i Putina

Zbigniew Brzeziński uważa, że warunkiem rozwiązania konfliktu w Donbasie jest udzielenie Rosji gwarancji, iż Ukraina nie zostanie przyjęta do NATO. W wywiadzie dla internetowego wydania tygodnika "Der Spiegel" opowiedział się za dostawami broni przeciwpancernej na Ukrainę.

Węgrzy użyli gazu łzawiącego przeciwko imigrantom

Węgierska policja użyła gazu łzawiącego w obozie dla imigrantów na przedmieściach Debreczyna, na wschodzie kraju. Do interwencji policji doszło po starciach, które miały zostać wywołane przez kłótnię pomiędzy imigrantami.

Talibowie mają nowego fanatycznego wroga. Państwo Islamskie zajęło kawałek Afganistanu

Bojownicy Państwa Islamskiego po raz pierwszy przejęli kontrolę nad istotnym terenem w Afganistanie. Zdobyli go na talibach, którzy musieli uciekać zaskoczeni przez duże siły dżihadystów. Bojownicy Państwa Islamskiego mają być dobrze uzbrojeni i dysponować pozornie niewyczerpanymi zasobami finansowymi. Talibowie bagatelizują zagrożenie, nazywając dżihadystów "złodziejami i bandytami".

Była twarzą Majdanu, jej apel wstrząsnął światem. Teraz próbuje zmieniać Ukrainę od środka

Ponad rok temu 24-letnia doktorantka poruszyła miliony internautów nagraniem "I am a Ukrainian", opublikowanym w czasie dramatycznych wydarzeń na Majdanie. Julia Maruszewska nie zakończyła jednak na tym swojej aktywności - jeździła po całym świecie, by opowiadać o walce o wolną Ukrainę. Teraz zamierza naprawiać ojczyznę od środka i walczyć z kolejnym wrogiem: skostniałą biurokracją i leniwymi urzędnikami.

Putin kazał pogrzeb transmitować. "Był wielkim obywatelem naszego kraju"

W Moskwie pożegnano Jewgienija Primakowa, byłego premiera, szefa dyplomacji i szefa wywiadu Rosji. Został pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym. - Był wielkim obywatelem Rosji. Jego odejście to wielka strata dla nas wszystkich, dla naszego kraju - powiedział podczas ceremonii pożegnalnej prezydent Władimir Putin.

Polacy wracają z Tunezji. "Nie ma się czego bać" vs. "ten kraj nie jest przyjazny"

W ciągu ostatnich 24 godzin tylko z Susy wyjechało ok. 3 tys. zagranicznych turystów. Sytuacja Polaków wypoczywających nad Morzem Śródziemnym jest różna: część biur podróży przeprowadza ewakuację i podstawia samoloty, inne każą turystom czekać do końca turnusu. Powracającym z Tunezji towarzyszył specjalny wysłannik TVN24 Wojciech Bojanowski, a na miejscu w Susie jest Michał Tracz.