"Czy Rosja jest legalna? Zamordowała cara". Odpowiedź na śledztwo Moskwy

Dochodzenie rosyjskiej prokuratury generalnej w sprawie uzyskania niepodległości Litwy, Łotwy i Estonii w 1991 r. wywołało powszechne oburzenie w tych krajach. Litewskie MSZ uznało sprawę za prowokację i nazwało działania rosyjskich śledczych "absurdem prawnym, moralnym i politycznym". "Nie do przyjęcia i absurdalne" - zakomunikowało łotewskie MSZ. Więcej na ten temat w Faktach z Zagranicy o godzinie 20:00 w TVN24 Biznes i Świat.

Szef MAEA leci do Teheranu

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej wybiera się do Teheranu. Yukiya Amano spotka się m.in. z prezydentem Hasanem Rowhanim i omawiać będzie zapewne stan współpracy Teheranu z MAEA przy irańskim programie atomowym.

"To nie do przyjęcia". Moskwa oburzona na Finów

Przewodniczący izby niższej rosyjskiego parlamentu Siergiej Naryszkin nie będzie mógł uczestniczyć w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Helsinkach. Szef Dumy miał przewodniczyć delegacji rosyjskiej, ale Finlandia nie udzieliła zgody na jego wjazd z powodu unijnych sankсji.

Ściśle tajna lokalizacja, najczarniejszy scenariusz. Londyn szykuje się na najgorsze

Do wieczora w środę potrwają w Londynie największe ćwiczenia antyterrorystyczne w historii Wielkiej Brytanii. Bierze w nich udział ponad 1000 policjantów, a także oficerowie wywiadu oraz inne służby. Władze zapewniają, że ćwiczenia nie są odpowiedzią na zamach w Tunezji, w którym zginęło co najmniej 21 Brytyjczyków. Ale data i tak jest szczególna, bo za niespełna tydzień minie dekada od zamachu w londyńskim metrze, w którym zginęły 52 osoby.

Telefon na Kreml, oficjalnie z okazji urodzin. "Protesty w Armenii zdenerwowały Putina"

"Władze Armenii nie spełniły ani jednego postulatu protestujących. Walka aktywistów nabiera innego wymiaru" - informuje portal armeńskiej agencji Panarmenian. Manifestanci protestują na ulicach Erywania od 19 czerwca, żądając wycofania się rządu z planów podwyżek cen prądu. We wtorek prezydent Serż Sarkisjan zadzwonił do Władimira Putina, a amerykański dziennik "The Wall Street Journal" pisze, że "protesty w Armenii szokują Kreml".

Rosja ma problem z systemem wczesnego ostrzegania

Rosja opóźniła uruchomienie nowego wojskowego systemu satelitarnego o cztery miesiące - dowiedziała się agencja TASS. Oznacza to, że przynajmniej do listopada Moskwa będzie niemal pozbawiona systemu wczesnego ostrzegania przed atakiem nuklearnym - informują rosyjskie media.

Fala skoordynowanych zamachów na Synaju

Egipska armia potwierdziła, że w atakach na pięć punktów kontrolnych położonych na półwyspie Synaj zginęło 10 żołnierzy. Rzecznik egipskiej armii w oświadczeniu poinformował także, że 22 "terrorystów" zostało zabitych.

Państwo Islamskie grozi Hamasowi

Zbyt słaby rygrozym religijny zarzuca Państwo Islamskie palestyńskiemu Hamasowi i grozi, że przekształci rządzoną przez niego Strefę Gazy w jedno ze swoich lenn.

Piloci przez pomyłkę wyłączyli sprawny silnik

Piloci samolotu TransAsia Airways ATR, który w lutym rozbił się w stolicy Tajwanu, wyłączyli sprawny silnik zamiast drugiego, który uległ awarii - informuje źródło zaznajomione ze śledztwem. W katastrofie zginęły 43 osoby.

Milowy krok po 54 latach. USA i Kuba otwierają ambasady

Stany Zjednoczone i Kuba mają w środę ogłosić ponowne otwarcie ambasad, zamkniętych w 1961 roku po zerwaniu wzajemnych stosunków - podaje BBC. Więcej na ten temat w Faktach z Zagranicy o godzinie 20:00 w TVN24 Biznes i Świat.

"Syrii już nie ma". Lata wojny rozdarły kraj

Wysokiej rangi doradca izraelskiego rządu dołączył do grona ekspertów, którzy coraz głośniej mówią o tym, że Syria faktycznie już nie istnieje. - Syrii już nie ma. Syria umiera. Pogrzeb zostanie ogłoszony w stosownym czasie. Baszar Assad zapisze się w historii jako ten, który stracił swój kraj - stwierdził Amos Gilad, doradca strategiczny izraelskiego ministra obrony.

Gubernator stanu New Jersey też chciałby zostać prezydentem

Gubernator stanu New Jersey Chris Christie jako 14. republikanin ogłosił we wtorek start w wyścigu o nominację swej partii w wyborach prezydenckich w USA w 2016 roku. Jeszcze dwa lata temu był uważany za faworyta, dziś sondaże dają mu małe szanse na wygraną.

Berlusconi słono płacił za milczenie. 10 mln euro łapówek za "bunga bunga"

Silvio Berlusconi zapłacił młodym kobietom co najmniej 10 mln euro za milczenie ws. organizowanych przez niego bardzo swobodnych przyjęć, zwanych "bunga bunga" - oświadczyła we wtorek włoska prokurator. Prokuratura oskarżyła w sumie 34 osoby o składanie fałszywych zeznań, a część o przyjmowanie korzyści majątkowych.

Śledczy nie odpuszczają Chodorkowskiemu. Nowe dowody na "szereg zbrodni"

Rosyjska prokuratura ujawniła, że ma nowe dowody na szereg poważnych przestępstw, których miał się dopuścić Michaił Chodorkowski. Były szef koncernu naftowego Jukos miał między innymi zlecić w 1998 roku morderstwo zawadzającego mu lokalnego samorządowca. Chodorkowski przez swoich prawników określił to jako „spekulacje i fantazje” motywowane politycznie.

"Grecki rząd ma gotówki w euro może jeszcze na tydzień"

Każdy mijający dzień w tym momencie to jest katastrofa gospodarcza. Nie ma możliwości funkcjonowania firmy, jeżeli nie ma możliwości obracania pieniędzmi - powiedział w "Faktach po Faktach" Paweł Gmoch ze Stowarzyszenia Greckich Przedsiębiorców w Polsce "Hermes", odnosząc się do sytuacji w Grecji.

Władze: Tunezyjczyka szkolili razem z zamachowcami z muzeum Bardo

Seifedin Rezgui, który w piątek zastrzelił 39 osób w ataku terrorystycznym w nadmorskim kurorcie Susa, przeszedł szkolenie militarne w Libii - poinformował we wtorek tunezyjski sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa Rafik Chelly. Wcześniej do takich informacji dotarła brytyjska telewizja Sky News. Dowiedziała się także, że zamachowiec był od 4 lat członkiem 5-osobowej komórki terrorystycznej. Więcej w "Faktach z zagranicy" w TVN24 Biznes i Świat o godz. 20.

Niemcy zaczną się zbroić. "Bezpieczeństwo wymaga inwestycji"

Minister obrony Niemiec zadeklarowała znaczące zwiększenie wydatków na wojsko. Mają one docelowo sięgnąć zalecanych przez NATO 2 procent PKB, co oznaczałoby niemal podwojenie budżetu Bundeswehry i możliwość jej gwałtownego dozbrojenia. - Bezpieczeństwo wymaga inwestycji - zadeklarowała Ursula von der Leyen.