Biały Dom ostrożnie o Mińsku: ale Rosjanie muszą się wycofać

Biały Dom oświadczył w czwartek, że porozumienie zawarte w Mińsku to „potencjalnie znaczący” krok w kierunku rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. W komunikacie stanowczo podkreślono jednak, iż Rosja musi wycofać z regionu żołnierzy i sprzęt wojskowy.  

Jordania wznowiła ofensywę przeciwko islamistom

Siły Powietrzne Jordanii atakowały w czwartek pozycje Państwa Islamskiego - podała telewizja państwowa. Jordania wznowiła naloty na terytorium Syrii i Iraku. Wcześniej pojawiały się informacje, że jordańskie myśliwce są przeciążone nieustającymi nalotami po opublikowaniu wideo z egzekucją pilota. Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiedziały wówczas pomoc.

"Współczesna Sparta", czyli długofalowa strategia Putina

Nowe porozumienie w sprawie konfliktu na wschodzie Ukrainy jest słabe i zapewne nie przetrwa - powiedział ekspert ds. ukraińskich z Atlantic Council Adrian Karatnycky. Według niego Donbas stanie się "współczesną Spartą", gotową zagrozić Kijowowi.

"Putin wysadził w powietrze cały porządek międzynarodowy"

- Putin, podobnie jak kanclerz Merkel i prezydent Hollande, staje się jednym z arbitrów i to on będzie oceniał w jaki sposób są realizowane zapisy tego porozumienia. Jest to sytuacja zupełnie groteskowa w sytuacji, kiedy to on podejmuje zasadnicze decyzje o tym, jak wygląda sytuacja w Donbasie i co robią tam jego ludzie – tak podpisane w Mińsku porozumienie skomentował w „Faktach po południu” były minister obrony, senator PO Bogdan Klich.

Mińsk, Mińsk-2, a "republiki" rosną w oczach. Kiedy następny szczyt?

Podpisane dziś w Mińsku dokumenty zatwierdzają kolejne terytorialne zdobycze sterowanych przez Moskwę rebeliantów w Donbasie. Kijów już wcześniej mówił, że mimo wrześniowego rozejmu przeciwnik systematycznie "połyka" kolejne kawałki terenu, ale dopiero porównanie map aktualnych dla poprzedniego i obecnego szczytu mińskiego pokazuje, jak skutecznie Rosja i jej marionetki wykorzystują "okres rozejmu". A internauci ironicznie pytają: kiedy następny szczyt?

"Mińsk pozwala Paryżowi zachować twarz". Mistrale popłyną w końcu do Rosji?

Decyzja o przekazaniu Rosji francuskich okrętów desantowych typu Mistral może zapaść w najbliższych dniach - twierdzi agencja Interfax, która powołuje się na źródła wojskowe i dyplomatyczne. Informator twierdzi, że rosyjska delegacja może pojawić się w Pałacu Elizejskim już w przyszłym tygodniu, a okręty miałyby być gotowe do przekazania w pierwszej połowie marca.

Co punkt to pułapka, wojnę zamrozi na krótko. Analizujemy dokument miński

Tego dokumentu nie podpisywali Putin z Poroszenką, ale to on jest najważniejszy. Uczestnicy Trójstronnej Grupy Kontaktowej ds. uregulowania sytuacji na Ukrainie podpisali dokument zatytułowany "Kompleks działań w sprawie realizacji mińskich porozumień". To rodzaj mapy drogowej mającej prowadzić do zakończenia konfliktu w Donbasie. Analizujemy jej poszczególne punkty.

W Mińsku zwycięstwo Rosji? "Akceptuje się rozbiór Ukrainy"

To wielkie zwycięstwo Moskwy. Podpisami największych kontynentalnych potęg świata zachodniego akceptuje się rozbiór Ukrainy i zgadza na to, że jest to rosyjska strefa wpływów. Dobrze, że Polska nie przykłada do tego ręki - ocenił prof. Jan Malicki ustalenia szczytu w Mińsku.

Kijów: tej nocy granicę przekroczyło 50 rosyjskich czołgów i artyleria

Ledwo zakończyło się spotkanie w Mińsku, a rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko oznajmił, że dzisiejszej nocy ukraińską granicę przekroczyły kolejne rosyjskie oddziały. Tymczasem parlament w Kijowie walczy ze zjawiskiem uchylania się od ogłoszonej mobilizacji. Posłowie poparli ustawę, która nakłada odpowiedzialność karną na "uciekinierów". Za uchylanie się od mobilizacji będzie grozić od dwóch do pięciu lat więzienia.

Na stole i na podłodze. To była długa i niewygodna noc dla dziennikarzy

Dziennikarze, którzy spędzili noc w oczekiwaniu na wyniki negocjacji w Pałacu Niepodległości w Mińsku, nie będą dobrze wspominać panujących tam warunków. "W nowej rezydencji Łukaszenki dziennikarzom nie zapewniono nawet foteli ani krzeseł, na których moglby usiąść". Setki reporterów z całego świata musiało sobie radzić na różne sposoby. Jedna z dziennikarek w wyniku wyczerpania trafiła do szpitala.

Merkel i Hollande ostrożnie optymistyczni. Jest "iskierka nadziei", "liczyliśmy na więcej"

Angela Merkel podsumowała rozmowy w Mińsku stwierdzeniem, że jest "iskierka nadziei" na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie. Zastrzegła jednak, że "nie ma złudzeń", że potrzeba jeszcze bardzo dużo pracy. Podobnie wyraża się Francois Hollande, który zaznaczył, że "jeszcze nie wszystko zostało uzgodnione". Szef niemieckiego MSZ mówił natomiast, że "nie wszyscy będą zadowoleni".

W środku rozmów w Mińsku Rosja wytoczyła rakiety z baz

Strategiczne Wojska Rakietowe rozpoczęły szeroko zakrojone ćwiczenia w 12 regionach kraju - oznajmiło rosyjskie ministerstwo obrony. Rakiety międzykontynentalne wytoczyły się z baz w momencie, gdy w Mińsku toczyły się całonocne negocjacje o przyszłości Ukrainy.

"Wkrótce Nadija Sawczenko będzie wolna"

Po spotkaniu w Mińsku prezydent Ukrainy Petro Poroszenko poinformował, że osiągnięto porozumienie w sprawie uwolnienia wszystkich jeńców ukraińskich, w tym przetrzymywanych w Rosji. Oznacza to, że z moskiewskiego aresztu zostanie wypuszczona także nawigatorka Nadija Sawczenko, walcząca z separatystami w Donbasie w składzie batalionu ochotniczego Ajdar. - Wkrótce Sawczenko będzie wolna - mówił Poroszenko.

"Tymczasem w Mińsku". Internauci tak to widzą

W oczekiwaniu na porozumienie pomiędzy przywódcami Ukrainy, Rosji, Niemiec i Francji internauci nie próżnowali. Spotkanie polityków w Mińsku okazało się wdzięcznym tematem do żartów, a sieć zapełniła się memami i prześmiewczymi obrazkami. Bohaterem wielu z nich jest Władimir Putin.

Concordia tonęła bez kapitana. Katastrofa kosztowała życie ludzi i miliony dolarów

Historia Costa Concordii znalazła swój sądowy finał trzy lata po dramatycznej nocy, podczas której wielki statek uległ katastrofie. 13 stycznia 2012 roku jednostka dowodzona przez Francesco Schettino uderzyła w podwodne skały u brzegu wysepki Giglio. Wycieczkowiec z 4252 osobami na pokładzie zatonął w ciągu kilku godzin. 32 pasażerów zginęło.

Incydent w Mińsku: rosyjski dziennikarz szczekał na koleżanki, jego szef by "je obsikał"

W czasie szczytu w Mińsku doszło do dziwnego incydentu: dziennikarz rosyjskiej prokremlowskiej telewizji LifeNews zaczął szczekać na ukraińskie dziennikarki. Szef broni swojego reportera, twierdząc, że ukraińscy koledzy potrafią wyprowadzić z równowagi. "Ja na jego miejscu naszych zachodnich partnerów po prostu bym obsikał" - napisał bez ogródek na Twitterze. Inny rosyjski dziennikarz został odsunięty od relacjonowania negocjacji po tym, jak zaczął krzyczeć na prezydenta Ukrainy Petra Poroszenkę.

Londyński think tank: uzbrojenie Ukrainy może sprowokować Moskwę

Decyzja Zachodu o dostarczaniu broni na Ukrainę może doprowadzić do gwałtownego zwiększenia wsparcia separatystów przez Rosję, walczących z siłami rządowymi na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę brytyjski think tank International Institute for Strategic Studies.