Azarow wraca do gry. W Moskwie tworzy ukraiński rząd na uchodźstwie

Były ukraiński premier Mykoła Azarow ogłosił w Moskwie utworzenie "komitetu ocalenia Ukrainy", czyli ukraińskiego rządu na uchodźstwie. Po obaleniu prezydenta Wiktora Janukowycza Azarow, podobnie jak wielu innych członków z poprzedniej ekipy, znalazł schronienie w Rosji. Pytany o sprawę rzecznik Władimira Putina Dmitrij Pieskow powiedział, że "Kreml nie ma nic wspólnego z tą inicjatywą".

"Do ostatniej sekundy próbowali ratować maszynę". Załoga rozbitego Mi-28 otrzyma nagrody

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu rozkazał dowódcom brygady obrony powietrzno-kosmicznej, by zgłosili załogę rozbitego w obwodzie riazańskim śmigłowca Mi-28 do nagród państwowych. - Do ostatniej chwili próbowali ratować maszynę - powiedział minister podczas narady z dowództwem sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Loty Mi-28 zostały wstrzymane do czasu wyjaśnienia katastrofy. Śmigłowce zostały wycofane z zawodów lotniczych Aviadarts-2015 z udziałem ponad 50 załóg z Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Chin.

Próbował przedostać się do Hiszpanii. Udusił się w walizce

27-letni Marokańczyk, który chciał nielegalnie przedostać się do Hiszpanii, udusił się schowany w walizce w jednym z samochodów na promie płynącym z Melilli, hiszpańskiej eksklawy w północno-wschodnim Maroku - poinformowała w poniedziałek Gwardia Cywilna.

Waszyngton chce wesprzeć rebeliantów z powietrza. Kreml niezadowolony

Stany Zjednoczone planują przeprowadzać naloty osłaniające powstańców syryjskich wyszkolonych przez amerykańskich doradców wojskowych, nawet jeśli stroną atakującą będą siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada - informuje agencja Reutera, powołując się na pragnące zachować anonimowość źródła w amerykańskich siłach zbrojnych. Decyzja spotkała się z natychmiastowymi wyrazami niezadowolenia ze strony Rosji.

Imigranci zablokowali Eurotunel. Amerykanie apelują do Europy o "ludzkie rozwiązanie"

W nocy z niedzieli na poniedziałek doszło do szturmu wjazdu do Eurotunelu łączącego Francję z Wielką Brytanią. Sytuację opanowano, a "New York Times" apeluje tymczasem, by państwa UE skupiły się "na ludzkim rozwiązaniu kryzysu imigracyjnego w Calais". Amerykański dziennik podkreśla, że dopóki kraje UE "tego nie zrobią, kolejni zdesperowani ludzie będą umierać, próbując uciec od prześladowań we własnych krajach".

Kryzys wśród talibów wstrzymuje rozmowy pokojowe

Afgański rząd zwrócił w poniedziałek uwagę na narastający kryzys w kierownictwie talibów i zapowiedział, że nie będzie rozmawiać oddzielnie z tym ugrupowaniem zbrojnym i z jakąś "inną zbrojną opozycją" w kraju.

"Czy możliwa jest rosyjska interwencja w Finlandii i w państwach bałtyckich? Tak"

Rosja może zagrażać bezpieczeństwu państw nadbałtyckich, uważa prezydent Ukrainy. - Narażone na niebezpieczeństwo mogą być także państwa znajdujące się w rejonie Morza Czarnego – dodał w wywiadzie dla austriackiej gazety "Kurier" Petro Poroszenko szacujący, że po stronie rebeliantów na wschodzie Ukrainy walczy 9 tys. żołnierzy rosyjskich, a kolejnych 60 tys. wojskowych z Rosji brało udział w aneksji Krymu.

Ponad połowa Rosjan zgadza się na odłączanie internetu i cenzurę

Im mniej Rosjanie korzystają z Internetu, tym częściej uważają, że jest "szkodliwy" - wynika z raportu specjalistów z Uniwersytetu Pensylwanii opracowanego na podstawie badań rosyjskiej sondażowni WCIOM. Ponad połowa obywateli Rosji zgadza się też na odłączanie internetu przez rząd "w nadzwyczajnych sytuacjach".

Horror rozpoczął się rok temu. Masakra, która zmusiła świat do działania

Dla tysięcy jazydów - mniejszości religijnej żyjącej od setek lat w Iraku - horror rozpoczął się dokładnie rok temu. 3 sierpnia 2014 roku zaczęła się masakra jazydów w irackim mieście Sindżar w prowincji Niniwa. Do tej pory nie udało się ustalić, ile osób straciło życie z rąk dżihadystów Państwa Islamskiego. Ich okrucieństwo zmusiło międzynarodową koalicję do rozpoczęcia bombardowań Iraku, a potem Syrii.

Clinton publikuje pierwszy spot. "Kiedy myślę o tym, dlaczego to robię, myślę o mojej mamie"

Ubiegająca się o prezydencką nominację demokratów Hillary Clinton opublikowała pierwszy telewizyjny spot reklamowy. W filmiku była pierwsza dama opowiada historię swojej matki i podkreśla, że kandyduje dla kobiet takich jak ona. - Myślę o wszystkich Dorothy w całej Ameryce, które walczą o swoje rodziny, które nigdy się nie poddają. Dlatego to robię. Dlatego zawsze to robiłam. Dla wszystkich Dorothy - zapowiada.

Kremlowska "afera zegarkowa". Żona broni męża: jestem mistrzynią olimpijską, stać mnie

- Jestem mistrzynią olimpijską. Bardzo dużo pracuję, również przez całe lato. Zarabiając na życie ciężką pracą i mogę sobie pozwolić na drogi prezent dla ukochanego - powiedziała łyżwiarka Tatiana Nawka, która 1 sierpnia wyszła za mąż za rzecznika prezydenta Rosji. Opozycjonista Aleksiej Nawalny zarzucił mu, że ma zegarek wartości 38 mln rubli (ok. 2,356 mln zł). Dmitrij Pieskow tłumaczył, że to prezent od żony podarowany w dniu ślubu.

Zimbabwe szuka zabójcy kolejnego lwa. "To amerykański ginekolog"

Władze Zimbabwe podały tożsamość poszukiwanego mężczyzny, który 3 kwietnia miał nielegalnie zabić lwa w Parku Narodowego Hwange. Podejrzany to amerykański ginekolog z Pensylwanii o polsko brzmiącym nazwisku Jan Cesimir Seski. To kolejny przypadek zabójstwa "króla zwierząt" przez amerykańskiego lekarza. 3 lipca dentysta Walter Palmer zastrzelił w tym samym parku narodowym słynnego lwa Cecila, nazwanego "ukochanym lwem Zimbabwe".

Król Saudów wyjechał z Francji. Zastanawiają się, czy jeszcze wróci

Król Arabii Saudyjskiej Salman opuścił w niedzielę południe Francji i udał się do Maroka, przerywając tym samym swój trzytygodniowy urlop na francuskiej riwierze. Nie wiadomo, czy jest to zaplanowany wyjazd, czy odpowiedź na sprzeciw ponad 150 tys. mieszkańców, których oburzyły specjalne przywileje arabskiego władcy.

Areszt bez zarzutów. Izrael chce walczyć z przestępczością żydowskich osadników

Izraelski gabinet bezpieczeństwa zgodził się w niedzielę, by obywatele Izraela stosujący przemoc wobec Palestyńczyków byli umieszczani w areszcie bez stawiania zarzutów. W niedawnym ataku żydowskich osadników zginęło półtoraroczne dziecko palestyńskie. Premier Beniamin Netanjahu zapowiedział politykę "zero tolerancji" dla sprawców takich przestępstw.

Katastrofa śmigłowca. Obaj piloci się katapultowali, przeżył jeden

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w niedzielę, że w czasie pokazu lotniczego w obwodzie riazańskim rozbił się śmigłowiec szturmowy Mi-28. Obu pilotom udało się katapultować, jednak jeden z nich zginął. Stan drugiego jest stabilny - poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Premier Kanady rozwiązał parlament

Premier Kanady Stephen Harper rozwiązał w niedzielę parlament, rozpoczynając 11-tygodniową kampanię przed wyborami wyznaczonymi na 19 października. Według sondaży jego Konserwatywna Partia Kanady może mieć problem z utworzeniem kolejnego rządu większościowego.

Szwedzki minister uderza w Camerona ws. imigrantów

Minister sprawiedliwości i migracji Szwecji Morgan Johansson zarzucił w niedzielę rządowi Wielkiej Brytanii, iż w obliczu kryzysu związanego z napływem imigrantów do francuskiego Calais nie dąży do rozwiązania problemu, unika odpowiedzialności i tworzy podziały.

Działacze na rzecz praw gejów zatrzymani w Rosji

Rosyjska policja na krótko zatrzymała w niedzielę w Petersburgu kilku działaczy, którzy urządzili jednoosobowe protesty w obronie praw osób homoseksualnych. Incydenty miały miejsce w dniu wojskowego święta.

Rzecznik Kremla z zegarkiem za miliony. Nawalny przypomina mu polską "aferę zegarkową"

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow ożenił się w Soczi ze swoją wieloletnią partnerką, łyżwiarką Tatianą Nawką. Jeszcze nie zdążyły opaść emocje związane z wystawnym weselem w najdroższym hotelu w kurorcie, gdy opozycyjni politycy zauważyli drogi zegarek za ok. 38 mln rubli (ok. 620 tys. dol.) na ręce rzecznika Władimira Putina. - To prezent od żony - tłumaczy się Pieskow. Sprawa wywołała jednak burzę w internecie.