Gruziński pododdział, który miał brać udział w ćwiczeniu Anakonda, nie dotarł do Polski. - Czekamy na informację o powodach – poinformował rzecznik Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Piotr Walatek.
Polska delegacja przybyła w czwartek na obrady Komisji Weneckiej, która w piątek ma przyjąć opinię na temat nowelizacji ustawy o policji zmieniającej m.in. zasady inwigilacji. Na czele polskiej delegacji stoi podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski.
Nicolas Sarkozy, przywódca Republikanów, rozpoczął kampanię przed prawyborami, ale nie przyznaje się do tego; chce maksymalnie i do ostatniej chwili wykorzystać stanowisko lidera partii - pisze w czwartek francuska prasa, komentując wystąpienie byłego prezydenta.
Na przełęczy Brenner nie będzie na razie kontroli granicznych, które celem byłoby uniemożliwić migrantom przedostawanie się z Włoch do Austrii - powiedział szef MSW Austrii Wolfgang Sobotka. Nie wykluczył jednak takich kontroli w przyszłości.
Absolutnie nie uważam, aby Rosja była naszym wrogiem; jest przede wszystkim naszym sąsiadem o nieporównywalnie większym potencjale militarnym i państwem, które w ostatnich latach prowadzi imperialną politykę - powiedział prezydent Andrzej Duda w Kopenhadze.
- To jest demonstracja możliwości. Nie ulega kwestii. Niewątpliwie są tacy, którzy to obserwują i jest to obrazowa demonstracja tego, do czego jesteśmy zdolni - powiedział gazecie "Wall Street Journal" kontradmirał Bret Batchelder, dowódca zespołu lotniskowca USS Harry S. Truman. Wielki okręt wraz z towarzyszącą mu eskortą krąży od kilku dni w pobliżu Syrii i jak mówi wojskowy, ma to między innymi na celu wysłanie sygnału Rosjanom.
Rejestracja wyborców przed referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej zostanie przedłużona do północy z czwartku na piątek - postanowił w czwartek brytyjski parlament.
Zapadła wstępna decyzja, że w lipcu będzie głosowana rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie Polski - dowiedział się nieoficjalnie korespondent TVN 24 w Brukseli, Maciej Sokołowski. Europosłowie już raz przyjęli rezolucję w sprawie sytuacji w Polsce.
Nazywa się Mohamad Khweis, ma 26 lat i właściwie nikt, kogo poznał w swoim życiu, go nie pamięta. W ubiegłym roku wyruszył z Virginii, w której mieszkał przez Londyn do Syrii. Dołączył do dżihadystów, ale życie tam "okazało się zbyt trudne". Uciekł i został schwytany przez Kurdów. Teraz wrócił do USA po szybkiej ekstradycji i najprawdopodobniej spędzi lata w więzieniu. Jego historię opisuje "Washington Post".
770 mnichów buddyjskich poprowadziło w Bangkoku uroczystości z okazji 70. rocznicy wstąpienia na tron króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja znanego jako Rama IX. Monarcha, otoczony w kraju prawdziwym kultem, spędza rocznicę w szpitalu.
Ponad 30 lat po wojnie libańskiej izraelski przywódca mógł go dotknąć. W czasie uroczystości w Moskwie Rosjanie zwrócili Izraelowi słynny czołg Magach 3, który w czasie konfliktu w 1982 r. dostał się w ręce syryjskiej armii, a potem trafił do ZSRR, gdzie badano jego możliwości bojowe. W środę premier Benjamin Netanjahu zobaczył go na własne oczy.
Pod Moskwą rozbił się myśliwiec Su-27 należący do rosyjskich sił powietrznych, pilot zginął - poinformowało ministerstwo obrony Rosji. Według źródła agencji TASS maszyna należała do zespołu akrobacji lotniczej "Russkije Witiazi".
Żołnierze francuskich sił specjalnych są obecni w Syrii, gdzie doradzają arabsko-kurdyjskim oddziałom walczącym z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego - podaje AFP, powołując się na źródła z otoczenia ministra obrony Francji Jean-Yves Le Driana.
Szwedzki dziennik "Svenska Dagbladet", powołując się na źródła w wojsku, napisał w czwartkowy poranek o pojawieniu się tajemniczego okrętu podwodnego u wybrzeży kraju. Takie same doniesienia jesienią 2014 r. doprowadziły do trwającego kilka tygodni polowania na Bałtyku na to, co - jak założyli Szwedzi - było rosyjskim okrętem podwodnym. Wtedy jednak potwierdzenia tej informacji się nie doczekano.
Przyjaciele aresztowanego w Sudanie i wydanego Włochom Erytrejczyka podejrzanego o kierowanie gangiem przemytników ludzi z Afryki do Europy twierdzą, że doszło do pomylenia tożsamości i zatrzymania niewinnego człowieka – informuje portal BBC News.
Japonia zaapelowała do Rosji, by "zwróciła uwagę" na sytuację związaną z wpłynięciem rosyjskich i chińskich okrętów wojennych na wody w pobliżu administrowanych przez Tokio wysp Senkaku (chiń. Diaoyu), do których Pekin rości sobie prawa.
Prawo i Sprawiedliwość oraz jego lider Jarosław Kaczyński mogą "zatruć" swoją własną wizytówkę, którą ma być szczyt NATO w Warszawie - zauważa amerykański dziennik "The Washington Post". Wyjaśnia, że lipcowa narada miała być wielkim świętem dla rządzących, a za sprawą ich działań może przemienić w debatę na temat innego niż Rosja zagrożenia, czyli odchodzenia od wartości demokratycznych i łamania zasad praworządności. #PisząoPolsce.
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski poinformował dziennikarzy, że nie przyjmie mandatu europosła. - Uważam, że tylko jako minister mogę realizować program Prawa i Sprawiedliwości - powiedział. Minister był pierwszym w kolejce do zajęcia miejsca w Parlamencie Europejskim po Januszu Wojciechowskim.
Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" obarcza koalicję rządową w Niemczech odpowiedzialnością za fiasko uchwały, która miała być przyjęta przez Bundestag z okazji 25. rocznicy polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznych stosunkach.
Kilka dni po wydaniu wyroku w procesie jednego z najlepiej zapowiadających się młodych pływaków w USA, sędzia Aaron Persky z Kalifornii znalazł się pod ostrzałem miejscowej senator, mediów w całych Stanach Zjednoczonych, a nawet w Europie. Persky uznał, że za gwałt na młodej kobiecie studentowi Uniwersytetu Stanforda należy się tylko sześć miesięcy więzienia. Sędzia zaczął dostawać pogróżki.
Rosja próbuje "podzielić i podbić" UE wspierając prawicowo-populistyczne partie i ruchy polityczne w krajach unijnych - powiedział czeski minister spraw zagranicznych Lubomir Zaoralek w wywiadzie opublikowanym na łamach dziennika "Financial Times".
Po zamachu w Tel Awiwie premier Izraela Benjamin Netanjahu oświadczył w nocy ze środy na czwartek, że jego rząd podejmie "szereg ofensywnych i defensywnych działań" wobec terrorystów. W czwartek rano władze Izraela poinformowały o cofnięciu pozwoleń na wjazd dla Palestyńczyków w okresie ramadanu.
W 2015 roku służby specjalne Bułgarii odnotowały wzrost zainteresowania krajem ze strony obcych central wywiadowczych oraz próby nabycia firm branży energetycznej i mediów - wynika z raportu o stanie bezpieczeństwa narodowego. Dokument, o którym informuje biuro prasowe rządu, analizowano na środowym posiedzeniu gabinetu premiera Bojko Borysowa.
Policja w mieście Lahore we wschodnim Pakistanie zatrzymała kobietę, która podpaliła własną córkę i dokonała w ten sposób tzw. honorowego zabójstwa. 18-latka nie chciała wyjść za mąż za wskazanego przez jej rodzinę kandydata i wybrała innego. Ślub wzięła w tajemnicy, a domownicy zastawili na nią pułapkę.
ONZ przyznała, że nie doszacowała liczby cywilów, którzy utknęli w kontrolowanej przez Państwo Islamskie Faludży w Iraku. W mieście, na które trwa od trzech tygodni ofensywa, przebywa 90 tys. cywilów, a nie 50 tys., jak wcześniej podawano.
Karę od dwóch do sześciu lat więzienia za negacjonizm przewiduje uchwalona w środę przez parlament Włoch poprawka do kodeksu karnego. Głosowanie w Izbie Deputowanych zakończyło kilka lat prac nad ustawą, która wchodzi teraz w życie. Za przepisami opowiedziało się 237 deputowanych, przeciwko było 5. Od głosu wstrzymało się 102 parlamentarzystów.
Władze Japonii złożyły na ręce chińskiego ambasadora w Tokio protest w związku z wpłynięciem okrętu chińskiej marynarki wojennej w pobliże administrowanych przez Japonię wysp Senkaku (chiń. Diaoyu), do których Pekin rości sobie prawa.
Libijskie oddziały wspierające rząd jedności narodowej zajęły część miasta Syrta na północy kraju, kontrolowanego przez bojowników tzw. Państwa Islamskiego - poinformowały źródła wojskowe przy nowym libijskim rządzie.
Nakłaniał ubogich ludzi do wycięcia i sprzedania swojej nerki, które następnie z dużym zyskiem sam odsprzedawał na czarnym rynku - o to oskarżony został w indyjskiej Kalkucie szef grupy przemytników. Jak poinformowała indyjska policja, w proceder zaangażowany był jeden z najlepszych stołecznych szpitali.
Każdego dnia 33 osoby trafiają do seksualnej niewoli w Gwatemali. "Szokująco" wiele z nich stanowią dzieci, niektóre sprzedawane stręczycielom przez własne matki, alarmuje Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).