Delegacja z USA w Warszawie. "Jestem pewien, że Polacy poradzą sobie z wyzwaniem"

Pięciu amerykańskich kongresmenów odwiedziło Warszawę. Rozmowy dotyczyły m.in. relacji polsko-amerykańskich, bezpieczeństwa i sytuacji politycznej w kraju. W rozmowie z Jackiem Stawiskim trzech członków delegacji opowiedziało o swoich wrażeniach z wizyty. - Tym, co wzmacnia polsko-amerykańskie relacje, są wartości, w które wszystkie wierzymy. To m.in. rządy prawa i dbanie o to, aby poszczególne organy państwa mogły wykonywać swoją funkcję - podkreślił Juan Vargas z Partii Demokratycznej.

ONZ: półtora miliona ludzi w Donbasie cierpi z powodu głodu

Półtora miliona ludzi cierpi głód z powodu konfliktu zbrojnego w Donbasie – poinformowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Najtrudniejsza sytuacja humanitarna utrzymuje się w obwodzie ługańskim, a także w miejscowościach położonych wzdłuż linii frontu.

Zapewniają, że sprawdzą firmy prezydenta

Państwowa Służba Fiskalna Ukrainy zajmie się doniesieniami o zarejestrowanych w rajach podatkowych firmach, które należą do prezydenta Petra Poroszenki – oświadczył jej szef Roman Nasirow.

Związani z Frontem Narodowym, zamieszani w Panama Papers

W proceder unikania fiskusa za pośrednictwem firm offshore w rajach podatkowych zamieszane były osoby z najbliższego kręgu szefowej skrajnie prawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen - informuje "Le Monde", powołując się na tzw. Panama Papers.

Straciła łapę na wojnie. Suka weteranka odznaczona

Lucca to dwunastoletni owczarek niemiecki. Ma za sobą wieloletnią służbę wojskową, wzięła udział w ponad czterystu misjach w Iraku i Afganistanie. W czasie swojego ostatniego patrolu została poważnie ranna, straciła lewą łapę. Teraz weteranka Lucca otrzymała najwyższe brytyjskie odznaczenie wojskowe dla zwierząt.

"Trzeba wyjaśnić okoliczności prawne". Spotkanie Timmermans - Waszczykowski

- Wizyta wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa w Warszawie może okazać się przyczynkiem do bardzo dobrej współpracy między rządem Polski a KE - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski. Pierwszy wiceszef Komisji Europejskiej spotkał się z szefem MSZ Witoldem Waszczykowskim. Jest to początek jego jednodniowej wizyty w Warszawie.

Świat znów zaczął się zbroić. Polska jednym z liderów

Po raz pierwszy od pięciu lat odwrócił się trend i świat zaczął zaczął znów zwiększać wydatki na zbrojenia. Widać wyraźnie, że Zachód przestaje ciąć budżety swoich wojsk, a w Europie Centralnej są one gwałtownie zwiększane, aż o 13 procent rok do roku. Polska jest jednym z liderów z wynikiem 22 procent.

PiS "ma do ułożenia puzzle". #PisząoPolsce i sporze o aborcję

Gwałtowna i trudna debata dotycząca ewentualnego zaostrzenia ustawy aborcyjnej stanowi dowód na zbliżenie pomiędzy rządzącymi politykami a Kościołem katolickim w Polsce. Francuski "Le Monde" twierdzi, że Prawo i Sprawiedliwość może na tym jednak wiele stracić, tymczasem amerykański portal Politico uważa, że zyski ze swoistego uzupełniania się państwa i Kościoła są dla obu stron oczywiste. Zachodnie media #PisząoPolsce.

"Die Welt": Bruksela chce zmiany prawa azylowego

Komisja Europejska planuje daleko idącą reformę prawa azylowego przewidującą przejęcie przez Brukselę od państw kompetencji decyzyjnych w sprawach dotyczących przyznawania imigrantom statusu azylanta - pisze niemiecki dziennik "Die Welt".

Trump wsparty z najmniej oczekiwanej strony

Donald Trump, pretendent do republikańskiej nominacji do walki o prezydenturę, jest znany ze swej niechęci do polityki zagranicznej odchodzącego Baracka Obamy. Nie odróżnia go to co prawda od innych republikanów, ale to Trump dostał wsparcie z najmniej oczekiwanej strony: od irańskich twardogłowych.

Biznesy żony pogrążają premiera. Opozycja chce wyborów

Kilkanaście tysięcy osób demonstrowało w Reykjaviku, domagając się ustąpienia premiera i przedwczesnych wyborów. Taki tłum to poważne wydarzenie na Islandii, bo jej stolica liczy około 120 tysięcy mieszkańców. Wszystko przez aferę Panama Papers i ujawnienie, że żona premiera ma kilka milionów dolarów ukrytych w rajach podatkowych.

Myśliwce Arabii Saudyjskiej zniszczyły pozycje Al-Kaidy

Myśliwce należące do koalicji pod wodzą Arabii Saudyjskiej zbombardowały pozycje Al-Kaidy w mieście Zindżibar na południu kraju – podała w poniedziałek agencja Reutera. Świadkowie mówią o wystrzeleniu przez dwa myśliwce pocisków rakietowych powietrze-ziemia.

Nowa procedura. Pierwsza kobieta na czele ONZ?

Była premier Nowej Zelandii, przewodnicząca Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju, Helen Clark potwierdziła w poniedziałek, że będzie się ubiegać o stanowisko sekretarza generalnego ONZ. Podała też, że władze Nowej Zelandii przesłały notę w tej sprawie.

Wyhodowali serce z ludzkiej skóry

Amerykańscy naukowcy stworzyli pierwsze sztuczne serce na bazie ludzkiej skóry. Do tej pory z pomocą tzw. komórek macierzystych hodowano tylko niewielkie fragmenty poszczególnych organów. Teraz po raz pierwszy udało się uzyskać cały, działający narząd. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Wyciekły dane 50 mln osób. Prezydent i premier "wyróżnieni"

Grupa hakerów opublikowała w poniedziałek w sieci bazę, która zawiera najprawdopodobniej dane osobowe 50 mln obywateli Turcji. Jeśli zgodność danych zostanie potwierdzona, będzie to największy wyciek personaliów w dziejach – pisze agencja Associated Press.

Wielka antynarkotykowa obława. Aresztowano 55 osób

W ramach przeprowadzonej w Holandii wielkiej obławy przeciwko gangom narkotykowym aresztowano 55 ludzi i dokonano przeszukań 124 obiektów mieszkalnych, przemysłowych oraz magazynowych - poinformowała w poniedziałek policja w mieście Eindhoven.