"Godnie" uczczą 9 maja. Ściągają czołgi

Przywódcy samozwańczych republik w Donbasie szykują się do świętowania 71. rocznicy zwycięstwa ZSRR nad Niemcami. Zapowiadają, że 9 maja zorganizują parady wojskowe i wyprowadzą na ulice tysiące ludzi. Władze w Kijowie twierdzą, że ściąganie do Doniecka i Ługańska czołgów i pojazdów opancerzonych jest łamaniem porozumień pokojowych.

Kreml odpowiada nowemu dowódcy sił NATO w Europie

Odradzająca się Rosja nie jest zagrożeniem dla nikogo. Będziemy tradycyjnie bronić swoich interesów – oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Była to odpowiedź na opinię nowego dowódcy sił NATO w Europie, który powiedział, że "Sojusz ma do czynienia z odradzająca się Rosja, która chce się pokazać jako mocarstwo światowe".

Krzyk, płacz i modlitwy. Silne turbulencje podczas lotu

Ponad 30 osób odniosło obrażenia, gdy samolot pasażerski linii Etihad Airways wpadł "w silne i niespodziewane turbulencje" w czasie lotu do Indonezji. Samolot bezpiecznie wylądował, jednak został uszkodzony, a jego lot powrotny odwołano.

"Względny spokój". Ludzie wyszli na ulice

Względny spokój panuje w czwartek w Aleppo na północnym zachodzie Syrii - podał Reuters, powołując się na mieszkańców miasta, gdzie wszedł w życie rozejm uzgodniony przez USA i Rosję. Trwające tam walki sił rządowych i opozycji prowadziły do ofiar wśród cywili.

Rekordowe poparcie dla prawicowych populistów

Poparcie dla prawicowo-populistycznej i antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec (AfD) wzrosło w maju do rekordowego poziomu; partie koalicji rządowej tracą wyborców - wynika z sondażu Deutschlandtrend opublikowanego w środę wieczorem przez telewizję ARD.

"Dwie Polski, dwie wersje historii". Wajda: nie o taką Polskę walczyliśmy

Andrzej Wajda razem z innymi opozycjonistami "Solidarności" przed laty protestował przeciwko komunistycznej władzy. Teraz - jak twierdzi - osiągnięcia tamtych czasów są zagrożone. W rozmowie z niemieckim dziennikiem "Die Welt" opowiedział o tym, co nie odpowiada mu w dzisiejszych politykach. Przez cały wywiad ani razu nie pada nazwa partii rządzącej. #PisząoPolsce

Biali wyborcy nie wystarczą

Donald Trump może liczyć na poparcie 52 proc. białych obywateli USA; Hillary Clinton - na 43 proc. poparcia w tej grupie. Wydawałoby się, że wyścig o prezydenturę będzie więc wyrównany, ale - jak przekonuje stacja CNN - to myślenie jest błędne. W 2012 r. kandydat republikanów Mitt Romney zdobył aż 59 proc. głosów białych wyborców, a z Barackiem Obamą przegrał z kretesem.

Prawda "Sztandaru chwały". Rozwikłano zagadkę najsłynniejszego zdjęcia

Autor książki "Sztandar chwały" przyznał, że jego ojciec prawdopodobnie nie był jednym z sześciu żołnierzy, którzy zostali uwiecznieni podczas wznoszenia flagi na górującym nad Iwo Jimą wzgórzu. Kilka dni wcześniej Korpus Piechoty Morskiej USA wszczął dochodzenie mające zweryfikować domniemają tożsamość bohaterów najsłynniejszej fotografii z wojny na Pacyfiku.

Rosja: liczba skazanych za "ekstremizm" rośnie

Od 2011 roku w Rosji trzykrotnie wzrosła liczba osób skazanych za "działalność ekstremistyczną". Tak wynika z raportu sporządzonego przez think tank Centrum Reform Gospodarczych i Politycznych w Moskwie. Zdaniem ekspertów, praktyka skazywania za ekstremizm jest uzależniona od "koniunktury politycznej".

Wielki krok dla kobiet. Dostaną kopie aktu małżeństwa

Sunnicka Arabia Saudyjska - jeden z najbardziej konserwatywnych krajów świata ograniczający prawa kobiet w stopniu niespotykanym nawet w większości innych krajów arabskich - poczyniła pewien krok naprzód. Władze zdecydowały tam o przyznaniu kobietom zezwolenia na posiadanie własnej kopii aktu małżeństwa oraz umowy przedślubnej.

Trump potrzebuje miliarda. I tych, którzy chcą "wskoczyć na jego wózek"

Po wysokim zwycięstwie w prawyborach w Indianie i wycofaniu się Teda Cruza oraz Johna Kasicha miliarder Donald Trump ma już praktycznie zapewnioną nominację prezydencką Partii Republikańskiej w tegorocznych wyborach. Problem w tym, że nie wszyscy republikanie go akceptują, a na wygraną z kandydatem demokratów - najprawdopodobniej Hillary Clinton - potrzeba mniej więcej miliarda dolarów.

Izraelska minister: krytykowanie Izraela to nowy antysemityzm

Ajelet Szaked - konserwatywna minister sprawiedliwości w rządzie Benjamina Netanjahu - powiedziała w wywiadzie opublikowanym w środę w dzienniku "The Washington Post", że europejscy przywódcy krytykujący politykę Izraela w istocie dopuszczają się antysemityzmu i "szerzą kłamstwa" tak jak na Starym Kontynencie czyniono to w przeszłości.

Ogień trawi wszystko. Kataklizm w zagłębiu ropy

Władze kanadyjskiej prowincji Alberta ogłosiły stan wyjątkowy w związku z olbrzymim niekontrolowanym pożarem lasów, który zmusił do ewakuacji ponad 80 tys. mieszkańców miasta Fort McMurray. Strażacy walczą o ocalenie chociaż jego części.

Londyńczycy wybierają burmistrza. Muzułmanin prowadzi w sondażach

W czwartek mieszkańcy Wielkiej Brytanii idą do urn, by zagłosować w wyborach samorządowych, podczas których wyłoniony zostanie m.in. nowy burmistrz Londynu. Faworytem do objęcia tego stanowiska jest kandydat Partii Pracy Sadiq Khan, zwolennik pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Jeśli wygra, zostanie pierwszym muzułmaninem na czele stolicy europejskiej.

Wyszli z domu i zniknęli. Dokumenty dżihadystów odsłaniają prawdę

Dwa lata temu zaginęło trzech brytyjskich nastolatków. Dziś wiadomo, że wyjechali do Syrii. Dwóch nie żyje, jeden wciąż walczy. W papierach rekrutacyjnych tzw. Państwa Islamskiego natrafiono właśnie na informacje o tym, jak ich zradykalizowano i rekrutowano do walki. Z przechwyconych przez Brytyjczyków dokumentów wynika, że ochotników jest o wiele łatwiej znaleźć, niż można się było tego spodziewać. Materiał "Faktów z Zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 19.55 w TVN24 BiS.

Izrael znów bombarduje Strefę Gazy

Izraelskie lotnictwo przeprowadziło w środę wieczorem serię bombardowań celów w Strefie Gazy, nie powodując ofiar w ludziach - podały źródła izraelskie i palestyńskie.

Sawczenko wróci na Ukrainę? Ustalono nowe warunki

Federalna Służba Więzienna Rosji (FSIN) uzależniła w środę wysłanie do sądu dokumentów w sprawie przekazania Ukrainie lotniczki Nadii Sawczenko od zagwarantowania przez władze w Kijowie, że odbędzie ona w kraju wyrok wydany przez sąd w Doniecku w Rosji.

Uzgodniono rozejm w Aleppo. "Skala przemocy zmniejszyła się"

USA i Rosja uzgodniły rozszerzenie zawieszenia działań zbrojnych na prowincję i miasto Aleppo na północnym zachodzie Syrii - podał w środę Departament Stanu USA. Trwały tam zacięte walki między siłami rządowymi a rebeliantami prowadzące do ofiar wśród cywili.

Niemcy nie chcą Turków w Unii. Większość przeciwna zniesieniu wiz

Niemal dwie trzecie Niemców sprzeciwia się zniesieniu przez Unię Europejską wiz dla obywateli Turcji - pokazuje sondaż przeprowadzony dla niemieckiej telewizji ARD. Przyspieszenie liberalizacji wizowej jest jednym z uzgodnień unijno-tureckiego planu w sprawie zahamowania nielegalnej imigracji.

Izrael "przyjmuje zaproszenie". Otworzy przedstawicielstwo przy NATO

Izraelski premier Benjamin Netanjahu poinformował w środę, że jego kraj otworzy stałe przedstawicielstwo przy NATO i zamierza wzmacniać relacje z Sojuszem Północnoatlantyckim. Otwarcie misji będzie możliwe dzięki Turcji, która zdecydowała, że nie będzie się sprzeciwiać.