"Pociągi szczęścia". Ukraińskie sieroty wywożone do Rosji

Po aneksji Krymu przez Rosję do tego kraju zostało wywiezionych blisko 4 tys. ukraińskich sierot – oznajmiła Aksana Filipiszyna, przedstawicielka biura rzecznika praw obywatelskich Ukrainy. Półwysep został zaanektowany w marcu 2014 r. po referendum w sprawie przyłączenia Krymu do Federacji Rosyjskiej. Plebiscytu nie uznały władze w Kijowie i wspólnota międzynarodowa.

To ma być "empatyczny konserwatyzm". May wskazuje torysom kierunek

Brytyjska premier Theresa May przedstawiła na konferencji Partii Konserwatywnej w Birmingham zarys programowy swojego rządu. Jednym z jego głównych zadań będzie przeprowadzenie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jak zapowiedziała, planuje przesunięcie partii w stronę centrum.

Chcą karać za "wirtualny gwałt"

Grupa ekspertów szwedzkiego rządu zaproponowała zmiany w prawie umożliwiające karanie za tzw. wirtualny gwałt. Chodzi o przypadki, gdy sprawcy za pomocą kamery internetowej wykorzystują seksualnie przede wszystkim nieletnie ofiary.

Polski wątek w debacie kandydatów na wiceprezydenta

Zdaniem większości amerykańskich komentatorów debatę kandydatów na wiceprezydenta wygrał republikanin Mike Pence, który zaprezentował się lepiej niż demokrata Tim Kaine. Poruszonych tematów było wiele, a w dyskusji pojawił się także polski wątek.

"Potrzebna jest odważna decyzja", by znieść karę śmierci

"Na Białorusi prawa skazanych na śmierć są łamane na każdym etapie procesu, co sprawia, że jej stosowanie jest nielegalne" – oświadczyli w środę przedstawiciele niezależnych organizacji praw człowieka. W Mińsku został zaprezentowany raport o karze śmierci na Białorusi.

Nożownik zaatakował policjantów. "Możliwy akt terroru"

Dwóch policjantów zostało rannych w ataku nożownika, do którego doszło w środę w Brukseli. Napastnik został unieszkodliwiony strzałem z broni palnej. Sprawę przejęła prokuratura federalna, gdyż traktowana jest ona jako akt terroru.

Wojskowi i pracownicy wywiadu zatrzymani

Turecka policja zatrzymała 55 wojskowych i pracowników wywiadu; operacje przeprowadzono równoległe w 31 prowincjach kraju. Zatrzymanych podejrzewa się o związki z ruchem Fethullaha Gulena, oskarżanego przez władze o zorganizowanie lipcowej próby puczu.

Po czterech miesiącach Turcy wpuścili Niemców

Delegacja niemieckich parlamentarzystów przybyła w środę do bazy wojskowej Incirlik na południowym wschodzie Turcji, by spotkać się ze stacjonującymi tam niemieckimi żołnierzami. Przedtem przez cztery miesiące władze w Ankarze sprzeciwiały się takiej wizycie.

Małe korwety z dużymi rakietami płyną ku Syrii

Dwie korwety rakietowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej wpłynęły w środę na Morze Śródziemne i kierują się w stronę wybrzeża Syrii - podały rosyjskie media. Obie jednostki wyposażone są w pociski manewrujące Kalibr-NK, których Rosjanie wcześniej używali do pokazowego ostrzeliwania celów w Syrii.

Nobel z chemii za wkład w budowę sztucznych mięśni i miniaturowych silników

Jean-Pierre Sauvage, J. Fraser Stoddart i Bernard L. Feringa zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie chemii - poinformował Komitet Noblowski. Otrzymali ją za "zaprojektowanie i syntezę maszyn molekularnych", na przykład sztucznych mięśni czy miniaturowych silników, niezbędnych do rozwoju nanotechnologii.

Brzeziński: trzeba przypomnieć Rosji, że napad na państwa bałtyckie oznacza wojnę

Zbigniew Brzeziński sugeruje, by w swoich ostatnich miesiącach urzędowania Barack Obma wysłał zdecydowany sygnał pod adresem Rosji: napad na państwa bałtyckie oznacza wojnę. "To nie powinna być groźba, ale stwierdzenie faktu" - radzi amerykańskiemu prezydentowi. Brzeziński stwierdza przy tym, że ostrzeżenie należy przekazać w sposób prywatny, nie publicznie.

Rosyjskie wojska rakietowe w stanie gotowości bojowej

Ponad 10 tysięcy żołnierzy i tysiąc jednostek sprzętu, w tym systemy Topol i Jars. Strategiczne wojska rakietowe w Rosji zostały postawione w stan gotowości bojowej - informuje rosyjskie ministerstwo obrony. Sprawdzian ma podsumować bieżący rok szkoleniowy.

Startuje z Trumpem, chciał całkowitego zakazu aborcji. Powstrzymał go sąd

Kandydaci na wiceprezydentów Stanów Zjednoczonych, którzy zmierzyli się we wtorkowy wieczór w wyborczej debacie, w pewnym momencie zaczęli się kłócić o prawo aborcyjne w USA. Mike Pence startujący na stanowisko wraz z Donaldem Trumpem to gubernator Indiany, który w opinii liberalnych komentatorów chciałby stworzyć "upokarzające kobiety prawo".

"Putin szuka bezpośredniej konfrontacji z USA"

Niemieccy komentatorzy krytykują Rosję za udawanie negocjacji z USA w sprawie Syrii i za wycofanie się z umowy o utylizacji plutonu. Ich zdaniem Władimir Putin szuka bezpośredniej konfrontacji z USA zachowując się jak "chuligan, któremu lepiej zejść z drogi".

Trzeba będzie latać na drzwiach od stodoły. Politycy odrzucają Caracala, wojskowi cierpią

Rezygnacja z zakupu śmigłowców Caracal oznacza przede wszystkim jedno: polscy żołnierze będą musieli o kilka lat dłużej latać maszynami, które powinny już odejść na emeryturę. Gdyby posiadane przez polskie wojsko Mi-8/14/17 były samochodami, to prawie wszystkie jeździłyby na żółtych tablicach rejestracyjnych - dla zabytków. Wszystko wskazuje też na to, że żołnierze będą musieli dostosować swoje oczekiwania do woli polityków, bo to Caracale były najbliższe spełnienia pragnień wojska.

"Diagnoza przyszła znikąd". Ben Stiller usunął prostatę

Ben Stiller wyznał, że dwa lata temu zdiagnozowano u niego agresywny nowotwór prostaty. Dzięki prostatektomii radykalnej - zabiegowi usunięcia całego gruczołu krokowego wraz z guzem - 50-letniemu dzisiaj aktorowi i reżyserowi udało się wygrać walkę z chorobą.