Odgrodzą się od Rosji płotem. Przeciwko imigrantom

Łotwa i Estonia planują wzniesienie na swych granicach z Rosją ogrodzenia, aby zwiększyć bezpieczeństwo regionu bałtyckiego i móc lepiej kontrolować napływ uchodźców, którzy próbują dostać się nielegalnie do strefy Schengen.

Kuba i Unia Europejska zbliżają się do siebie

Kuba i Unia Europejska podpisały w Hawanie nowe porozumienie w sprawie dialogu politycznego i współpracy gospodarczej, które stanowi rezultat dwuletnich intensywnych rozmów w sprawie rozwijania formalnie ograniczonych dotąd wzajemnych stosunków.

Scaparrotti zastąpi Breedlove'a. Będzie dowodził w Europie

Na mocy nominacji prezydenta Baracka Obamy nowym dowódcą sił NATO w Europie (SACEUR) ma zostać służący w armii (wojskach lądowych) USA generał Curtis Scaparrotti, który dowodzi obecnie siłami USA w Korei - poinformował minister obrony USA Ash Carter.

Opinia Komisji Weneckiej. Kluczowe punkty

Publikacja wyroku TK z 9 marca to "warunek konieczny", by znaleźć wyjście z trwającego kryzysu - to najważniejszy wniosek, jaki znalazł się w ostatecznej opinii Komisji Weneckiej dotyczącej Trybunału Konstytucyjnego. Ponadto w opinii znalazły się też m.in. rekomendacje dla zmian w polskiej konstytucji.

"Putin wstrzymał dostawy S-300 do Iranu". W tle Izrael

Sierpień lub wrzesień to termin dostawy pierwszej partii rakiet S-300. Rosyjska firma Rostec wtedy zamierza wysłać transport do Iranu - poinformował szef konsorcjum Siergiej Szemiezow cytowany przez agencję Ria Nowosti. Według jednej z kuwejckich gazet tymczasem, realizację dostaw ma osobiście wstrzymywać Władimir Putin.

Rosja w Syrii testuje nowoczesne uzbrojenie. Przyznał to sam Putin

Zwierzchnik sił zbrojnych Rosji przyznał, że operacja w Syrii stała się "poważnym egzaminem" sprzętu wojskowego. - Zwłaszcza lotniczego - powiedział prezydent Władimir Putin, przyjmując raporty o dostawach uzbrojenia i sprzętu dla armii oraz realizacji zamówień państwowych w tej sferze.

Rosjanie u wybrzeży. Francuzi "się przyglądają"

Francuska marynarka wojenna wykryła przenoszący pociski atomowe rosyjski okręt podwodny w Zatoce Biskajskiej - podał magazyn "Obs", powołując się na francuskich oficjeli. Do wykrycia miało dojść w styczniu.

"Długoterminowe korzyści z tej czystki mogą być wielkie"

Śledztwo w sprawie korupcji w Brazylii doprowadzi do ukarania wszystkich winnych. Trudno jest wyobrazić sobie tak radykalne działania wymiaru sprawiedliwości w innych przeżartych korupcją państwach, np. w Rosji czy Chinach - pisze piątkowy "Financial Times".

Wybory w Syrii za 18 miesięcy

Wybory prezydenckie i parlamentarne odbędą się w Syrii pod egidą ONZ za 18 miesięcy, licząc od 14 marca - potwierdził specjalny wysłannik oenzetowski do Syrii Staffan de Mistura. Rosja uważa, że do rozmów pokojowych Mistura powinien włączyć Kurdów.

Przemycał 31 paszportów w mikrofalówce

Szwed irackiego pochodzenia, który leciał do Stambułu, został zatrzymany na międzynarodowym lotnisku w Atenach z powodu "bezprawnego posiadania" 31 paszportów, które ukrył w mikrofalówce - podała w piątek AFP, powołując się na źródło w policji.

"Dyktatura większości" i "erozja demokracji". Zachodnie media #PisząoPolsce

Prawo i Sprawiedliwość przejęło kontrolę nad parlamentem, rządem, urzędem prezydenta, mediami publicznymi i prokuraturą, a Trybunał Konstytucyjny jako ostatni opiera się nowej władzy - twierdzą zgodnie zachodnie media, zwracając uwagę, że rząd PiS po próbie zablokowania działalności tego organu przyznał sobie prawo do oceny jego wyroków. Chaos instytucjonalny jest perfekcyjny - zauważają. #PisząoPolsce

Punkt zapalny Awdiejewka. "Czołgi nadjechały od strony lasu"

Rebelianci coraz częściej atakują pozycje wojsk ukraińskich na wschodzie Ukrainy z czołgów i moździerzy. Najbardziej zapalnym punktem na odcinku donieckim pozostaje miasto Awdiejewka, zaś na odcinku mariupolskim Szyrokine - podał sztab operacji antyterrorystycznej w Donbasie. Dziś w Mińsku wysłannicy Ukrainy, Rosji i OBWE znów podejmą próbę uregulowania sytuacji w strefie konfliktu.