Kurdowie uwolnili tureckich reporterów

Trzej dziennikarze pracujący dla tureckiej państwowej agencji prasowej Anadolu zostali uwolnieni w niedzielę. Przez ostatnie 48 godzin byli przetrzymywani przez bojowników Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Papież rozdał wiernym "lek duchowy" z Polski

Podczas spotkania z wiernymi w niedzielę papież Franciszek wyraził wdzięczność i zadowolenie, że mógł spotkać się z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem. Wystosował także apel o zniesienie kary śmierci na świecie.

Angela Merkel już nie traci w sondażach

35 proc. wyborców deklaruje poparcie dla partii CDU kanclerz Angeli Merkel i jej bawarskiego odpowiednika CSU - wynika z sondażu opublikowanego w niedzielę przez "Bild am Sonntag". Wzrasta też akceptacja dla polityki migracyjnej rządu Merkel.

"Dżihadyści szykują w Europie ataki na wielką skalę"

- Europa stoi w obliczu największego zagrożenia terrorystycznego od ponad dziesięciu lat - powiedział w rozmowie z niemieckim dziennikiem "Neue Osnabruecker Zeitung" szef Europolu Rob Wainwright. Oświadczył także, że na terenie Unii Europejskiej znajduje się 3-5 tys. bojowników inspirowanych ideologią tzw. Państwa Islamskiego.

Telefony komórkowe nie dla niezamężnych kobiet

Władze indyjskiej wioski w stanie Gudżarat, kolebce premiera Narendry Modiego, wprowadziły zakaz używania telefonów komórkowych przez niezamężne kobiety. Uznano, że komórki odciągają je od nauki i prac domowych, co dzieje się "ze szkodą dla społeczeństwa".

Rosyjski sobowtór DiCaprio został gwiazdą. I szuka żony

To nie jest Leonardo z Hollywood, ale Roman spod Moskwy. Podobieństwo do słynnego aktora jest jednak uderzające. Nawet pomimo widocznej nadwagi Rosjanina. Przełom w życiu Romana nastąpił, kiedy opublikował swoje zdjęcie w serwisie randkowym – tak zaczęła się droga do sławy i występów w rosyjskich mediach. Materiał „Faktów TVN”.

Hillary Clinton wygrała prawybory w stanie Nevada

Była sekretarz stanu USA Hillary Clinton wygrała sobotnie prawybory w stanie Nevadzie, pokonując w wyścigu o nominację prezydencką Partii Demokratycznej senatora z Vermont Berniego Sandersa. Masowo poparli ją zwłaszcza wyborcy z mniejszości afroamerykańskiej.

Donald Trump wygrywa w Południowej Karolinie. Jeb Bush rezygnuje

Tak jak przewidywały sondaże, miliarder i populistyczny outsider polityczny Donald Trump wygrał sobotnie prawybory prezydenckie Partii Republikańskiej (GOP) w Karolinie Południowej - podała telewizja CNN w oparciu o wstępne wyniki. Z wyścigu o Biały Dom zrezygnował Jeb Bush.

Dyplomaci zabici w bombardowaniu. USA nie potwierdzają

USA nie mogą na razie potwierdzić, że wskutek bombardowania bazy wojskowej tzw. Państwa Islamskiego w Libii, zginęło dwoje pracowników ambasady Serbii uprowadzonych w listopadzie przez dżihadystów - powiedział w sobotę rzecznik Pentagonu Peter Cook.

Wojna w Syrii. Asad gotowy do rozejmu, ale warunkowo

Prezydent Syrii zadeklarował, że jest gotów pod pewnymi warunkami zgodzić się na rozejm. - Terroryści nie mogą wykorzystać zawieszenia broni do umacniania swoich pozycji - powiedział Baszar el-Asad w wywiadzie dla dziennika "El Pais".

Czterech za sześciu. Wymiana zakładników w Donbasie

Ukraińskie siły rządowe i prorosyjscy separatyści z Donbasu dokonali w sobotę wymiany zakładników, którzy więzieni są przez obie strony konfliktu. Była to pierwsza taka wymiana w 2016 roku – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

"Rewolucja" dla Saudyjek. Mogą same zostać w hotelu

Kobieta w Arabii Saudyjskiej może już sama wynająć pokój hotelowy i samodzielnie w nim zamieszkać bez pozwolenia i towarzystwa męskiego członka rodziny. Pozwoli im to na większą swobodę ruchów, ale wywołuje opór ze strony konserwatystów.

Wstrząsający bilans nalotów Rosjan i sił Asada

Blisko 9,5 tys. cywilów zginęło w ciągu 16 miesięcy w Syrii w czasie bombardowań prowadzonych przez lotnictwo rządu Baszara el-Asada i rosyjskie - ogłosiło w sobotę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Jegertroppen wdzierają się do ostatniego bastionu męskości

Świetnie strzelają, obserwują i lepiej działają zespołowo – takie wnioski płyną z roku działania pierwszego na świecie oddziału komandosów złożonego wyłącznie z kobiet. W zachodnich wojskach padają ostatnie bastiony męskości. Budzi to niemałe kontrowersje.

Wielkie bombowce zniknęły znad głów dżihadystów

Amerykańskie lotnictwo wycofało bombowce strategiczne B-1B znad Syrii i Iraku. Były tam jednym z filarów kampanii nalotów na dżihadystów. Mogły krążyć długo nad polem bitwy i zabierać wiele ton bomb. Mają je zastąpić mniejsze maszyny.

"Nazywasz to porozumieniem, Dave?". Brytyjska prasa na ostro

Brytyjska prasa ocenia, że w porozumieniu z Brukseli "nie znalazło się nic, co zmieniłoby znacząco nastawienie wyborców", którzy 23 czerwca pójdą głosować w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE. Większość wyraża sceptycyzm co do realnej wartości wywalczonych reform.

Szkoccy nacjonaliści wolą zostać w UE, nawet bez reszty Królestwa

Gdybyśmy zostali wyrwani z UE głosami znacznie liczniejszego angielskiego elektoratu, nowa konsultacja w sprawie niepodległości Szkocji narzucałaby się w nieodparty sposób - oznajmił Alex Salmond, rzecznik ds. spraw zagranicznych Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w parlamencie brytyjskim. Szkoccy nacjonaliści są zwolennikami pozostania w UE i nie podoba im się wizja Brexitu.

400 ton uderzyło w wioskę. Katastrofa, która zmieniła Chiny

Wszyscy patrzyli, jak rakieta zaczyna lecieć poziomo i eksploduje, uderzając o ziemię. Centrum kontroli misji wstrząsnął silny podmuch i zapadła ciemność - tak wspominał jeden z dziennikarzy katastrofę chińskiej rakiety w 1996 roku. 20 lat temu nie tylko wywołała kryzys w relacjach pomiędzy Chinami a USA, ale też nieodwracalnie zmieniła oblicze chińskiego programu kosmicznego.

"Nie kocham Brukseli. Kocham Wielką Brytanię"

Jest porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Premier David Cameron oświadczył, że uzgodniony kompromis pozwala mu zachęcać Brytyjczyków, by zagłosowali za pozostaniem w UE. W sobotę Cameron ma przedstawić datę referendum w tej sprawie.

Rekordowa liczba chętnych do lotu na Marsa

W odpowiedzi na konkurs, którego celem jest wyłonienie kandydatów do lotu na Marsa, nadesłano 18 300 życiorysów. Oznacza to pobicie rekordu z roku 1978, gdy odnotowano 8000 zgłoszeń – podała w piątek Amerykańska Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA).

Sokoły Wolności przyznały się do zamachu w Ankarze

Sokoły Wolności Kurdystanu (TAK) – grupa związana z Partią Pracujących Kurdystanu przyznała się w piątek do przeprowadzenia środowego zamachu w Ankarze, w którym zginęło 28 osób, a kilkadziesiąt odniosło rany. Oświadczenie grupy opublikowano w internecie.